Podsumowanie pierwszego roku młodzieżowych filii Śląska

12.02.2012 (08:36) | Jacko | skomentuj (0)

Mija rok od uruchomienia w młodzieżowym Śląsku projektu filii klubu. Polega on na stworzeniu kilkunastu filii piłkarskich (miasta i gminy otaczające Wrocław), które będą szkolić dzieci i występowały pod nazwą "Filia WKS Śląsk Wrocław / Miasto-lub-Gmina". 

Projekt przeznaczony jest dla dzieci w wieku 7-9 (z klas I – III - filie młodsze) i 10-12 (klasy IV - VI filie starsze). Filie powstają przede wszystkim w miejscowościach, gdzie nie ma mocnych ośrodków piłkarskich, tak aby nie konkurować z lokalnymi klubami. Wyjątkiem jest tu Oleśnica. Powstają tam drużyny - filie WKS Śląsk. Finansowane są przez samorząd lokalny oraz WKS Śląsk Wrocław. Projektom patronują wójtowie poszczególnych gmin lub burmistrzowie miast oraz WKS Śląsk Wrocław. Drużyny otrzymują trenerów i są prowadzone do wieku młodzika. Następnie najlepsi gracze trafią do Śląska a reszta do klubów lokalnych. Zespoły nie będą prawdopodobnie brać udziału w związkowych rozgrywkach – ma powstać liga filii.

Celem tego przedsięwzięcia, a przy konsekwentnej realizacji, i skutkiem będą między innymi:
- zwiększenie liczby grup młodzieżowych szkolonych w strukturach WKS Śląsk Wrocław
- szkolenie młodzieży w partnerujących Gminach i Miastach dla podniesienia poziomu sportowego lokalnych klubów piłkarskich
- animacja sportu na terenie województwa dolnośląskiego
- budowa dobrego wizerunku WKS-u Śląska Wrocław w regionie

Jak do tej pory powstało 9 fili
Filia WKS Śląsk Wrocław / Gmina Kłodzko
Data powstania: 8.04.2011 r.
Trener: Mariusz Jastrzębski
Filia WKS Śląsk Wrocław / Gmina Kondratowice
Data powstania: 9.03.2011 r.
Trener: Daniel Kożuchowski
Filia WKS Śląsk Wrocław / Gmina Milicz
Data powstania: 9.09.2011 r.
Trener: Krzysztof Szewczyk(były zawodnik Śląska Wrocław)
Filia WKS Śląsk Wrocław / Gmina Oleśnica
Data powstania: 28.02.2011 r.
Trener: Maciej Krajka
Filia WKS Śląsk Wrocław / Prusice
Trener: Jakub Kramarz
Filia WKS Śląsk Wrocław / MOSiR Syców
Data powstania: 28.02.2011 r.
Trener: Jakub Zmyślony
Filia WKS Śląsk Wrocław / Wisznia Mała
Data powstania: 19.10.2011 r.
Trener: Bartosz Mazur
Filia WKS Śląsk Wrocław / Skokowa
Data powstania: grudzień 2011
Trener: Kamil Leśniak

W ostatnim okresie powstaje
Filia WKS Śląsk Wrocław / Szklarska Poręba
Trener: Paweł Janczura

Do tej pory odbyło się pięć turniejów filii starszych i cztery młodszych. Widoczna w nich była dominacja zespołów z Milicza. Podopieczni Krzysztofa Szewczyka w grupie młodszej nie mieli sobie równych. Wygrali wszystkie swoje mecze, triumfując we wszystkich zawodach. Warto zauważyć rzadko spotykaną w tym wieku świetną grę w defensywie – w 12 meczach stracili zaledwie jedną bramkę! W grupie starszej Milicz jako jedyny wystawiał po 2 zespoły. W 5 turniejach zaliczył 3 złote, 2 srebrne i 1 brązowy medal.

Zawody odbywają się średnio raz w miesiącu. Pierwsze miały miejsce we wrześniu ubiegłego roku we Wrocławiu. W grupie młodszej zwyciężył z kompletem wygranych Milicz przed Kondratowicami, Sycowem, Prusicami i Kłodzkiem. W grupie starszej komplet zwycięstw zanotował Milicz. Tuż za nim z jedną porażką uplasowała się Oleśnica kolejne miejsca zajęli Kłodzko, Syców, Milicz II i Prusice.

II. Turniej Filii Śląska odbył się w Oleśnicy. Ponownie upłynął on pod znakiem dominacji podopiecznych popularnego Szewca. W grupie młodszej z powodu awarii autokaru zabrakło drużyn Kondratowic oraz Prusic. Zagrały 3 drużyny w systemie mecz i rewanż. Zwyciężył Milicz z kompletem punktów i bez straty bramki. II miejsce zajął Syców, III Kłodzko. Przy nagrodach indywidualnych Śląsk postanowił docenić zawodników grających w defensywie, w walce z triumfatporem zawodów - obrońcę Franciszka Błaszko oraz bramkarza Dawida Dulskiego z Filii Kłodzko.

Z kolei w turnieju Filii Starszych Oleśnica postawiła twarde warunki Miliczowi i w meczu o pozycję lidera minimalnie przegrała 0:1. Jedna z nagród indywidualnych musiała trafić do zwycięskiej drużyny z Milicza - wyróżniono Kamila Pachurkę. Bramkarzem turnieju został Kacper Zgadzaj (Syców). Ostateczna kolejność turnieju:
1, Syców
2. Oleśnica
3. Kłodzko
4. Prusice
5. Syców.

III. Turniej odbył się w Sycowie i po raz pierwszy mecze były rozgrywane na hali. W kategorii filii młodszych niespodzianki nie było – jak zwykle zwyciężył Milicz wygrywając wszystkie mecze i nie tracąc bramki. II miejsce zajęły Kondratowice, wyprzedzając Prusice dzięki jednej więcej strzelonej bramce . Kolejne miejsca zajęły Kłodzko i Syców.

W turnieju filii starszych doszło do detronizacji dotychczasowego mistrza. Filia z Milicza wystawiła 2 równorzędne zespoły i to pozwoliło Oleśnicy na triumf. Lepszą różnicą bramek wyprzedzili oni Milicz II. Ostatnie miejsce na podium zajął Milicz I. Kolejne pozycje miejsca zajęły Kłodzko, Prusice i Syców.

Ostatni turniej w roku 2011 odbył się w Prusicach. Turniej młodszych nie przyniósł niespodzianki – tradycyjnie Milicz (zwany Żółtą Szarańczą) zanotował komplet zwycięstw i brak straconych bramek. Tym razem do wygranej zespół poprowadził syn trenera Bartosz Szewczyk, niepodzielnie rządzący na boisku, asystując i strzelając seryjnie bramki. Urząd Gminy Prusice sponsorował nagrody drużynowe, które otrzymały zwycięskie teamy. Ze strony Śląska Wrocław tradycyjnie nagrodzono zawodników indywidualnie - pakiety gadżetów sportowych WKS-u otrzymali tym razem: wspomniany wyżej Bartosz Szewczyk (Milicz), Kacper Radziwon (Prusice), Miłosz Dianowski (Oleśnica), Łukasz Owsiany (Skokowa). Za Miliczem uplasowały się Prusice, Kondratowice, Syców i Kłodzko.
W turnieju filii starszych po raz pierwszy zespoły zostały podzielone na 2 grupy. Po spotkaniach grupowych doszło do meczów o I , III i IV miejsce. W grupie A przy identycznym bilansie Oleśnicy i Sycowa o pierwszeństwie zadecydowała dodatkowa seria rzutów karnych wygrana przez Oleśniczan. W grupie B doszło do niespodzianki. Debiutująca w rozgrywkach świeżo powołana filia ze Skokowej zanotowała koplet zwycięstw. Wygrała też w finale z Oleśnicą, odnosząc triumf w całym turnieju. III miejsce zajął Milicz, kolejne Prusice, Kłodzko i Syców.

W bieżącym roku turnieje zainaugurował Milicki Turniej Filii z udziałem grup Starszych. Na tron mistrzowski powrócił zespół z Milicza. Co więcej obie startujące w turnieju drużyny filii Milicza spotkały się w finale. Zwyciężył zespół numer 2. III miejsce zajęło Kłodzko przed debiutantem Wisznią Małą. Kolejne miejsca były udziałem Skokowej, Oleśnicy, Prusic i Sycowa.
Jak widać najlepiej prezentuje się filia z Milicza. W czołówce utrzymuja się Oleśnica, nie mająca jednak reprezentacji w grupie młodszej (podobnie jak młode stażem Wisznia Mała i Skokowa). Niedługo do rozgrywek powinna dołączyć filia Czekamy na powstanie kolejnych oddziałów. I przede wszystkim na rozwój talentów, którzy będą mogli zasilić Wrocławski Śląsk. O kolejnych wydarzeniach w ramach filii Śląska będziemy się starali informować na bieżąco.>> NOWSZY
<< STARSZY
KOMENTARZE
Nie skomentowano jeszcze tego newsa.
DODAJ KOMENTARZ
Czy wiesz, że wszystkie nowo dodane komentarze muszą zostać zaakceptowane przez redakcję.

Nie chcesz czekać? Zarejestruj się na forum kibiców ¦ląska Wrocław a następnie podczas dodawania komentarza podaj swój login i hasło.

Koniecznie przepisz tekst z obrazka!
Nick*:
Hasło:
Adres e-mail:
Treść komentarza*:
* - pola wymagane
Ekstraklasa

Nazwa Mecze Punkty Bramki
1. Cracovia 0 0 0-0
2. Lechia Gdańsk 0 0 0-0
3. GKS Katowice 0 0 0-0
4. Zagłębie Lubin 0 0 0-0
5. Widzew Łódź 0 0 0-0
6. Śląsk Wrocław 0 0 0-0
7. Stal Mielec 0 0 0-0
8. Raków Częstochowa 0 0 0-0
9. Radomiak Radom 0 0 0-0
10. Puszcza Niepołomice 0 0 0-0
11. Pogoń Szczecin 0 0 0-0
12. Piast Gliwice 0 0 0-0
13. Legia Warszawa 0 0 0-0
14. Lech Poznań 0 0 0-0
15. Korona Kielce 0 0 0-0
16. Jagiellonia Białystok 0 0 0-0
17. Górnik Zabrze 0 0 0-0
18. Motor Lublin 0 0 0-0

III liga 2024/2025, grupa: III

Nazwa Mecze Punkty Bramki
1. Unia Turza Śląska 0 0 0-0
2. Górnik Polkowice 0 0 0-0
3. Warta Gorzów Wielkopolski 0 0 0-0
4. Lechia Zielona Góra 0 0 0-0
5. Miedź II Legnica 0 0 0-0
6. LKS Goczałkowice Zdrój 0 0 0-0
7. Carina Gubin 0 0 0-0
8. Pniówek Pawłowice 0 0 0-0
9. Ślęza Wrocław 0 0 0-0
10. Stal Brzeg 0 0 0-0
11. Polonia Słubice 0 0 0-0
12. Odra Bytom Odrzański 0 0 0-0
13. KS Stilon Gorzów Wielkopolski 0 0 0-0
14. Podlesianka Katowice 0 0 0-0
15. MKS Kluczbork 0 0 0-0
16. Śląsk II Wrocław 0 0 0-0
17. Karkonosze Jelenia Góra 0 0 0-0
18. Górnik II Zabrze 0 0 0-0