Polonia Bytom:(stroje: biało-niebieskie) Pesković - Hricko, Dziółka, Owczarek, Sokołenko - Trzeciak (70' Jaromin), Przybylski, Bażik, Wolański (58' Komorowski)- Zieliński (62' Zabłocki), Podstawek. Trener: Marek Motyka
Śląsk Wrocław:(stroje: zielone) W.Kaczmarek – Wołczek (90+2), Celeban, Wójcik, Pawelec – Ostrowski, Sztylka, Górski, J.Gancaczryk – Mila (74' Ulatowski)– Sotirović. Trener: Ryszard Tarasiewicz

Polonia Bytom: Kiełpin, Broniewicz, Jaromin, Komorowski, Mróz,Robaszek, Zabłocki.
Śląsk Wrocław: Banaszyński, Ćap, Socha, Sobociński, Szewczuk, Ulatowski, Łudziński.

Zespół Śląska Wrocław w swym drugim meczu popowrocie do Ekstraklasy znów objął prowadzenie, jednak nie zdołał utrzymac korzystnego wyniku do końca meczu. Z przebiegu gry trzeba jednak przyznać, że podział punktów jest sprawidliwy. Po dwóch kolejkach zespół WKS-u ma na koncie 2 oczka, a przed kolejną szansą na odniesienie zwycięstwa stanie za tydzień w meczu z Odrą Wodzisław.

90+4 min. - Sędzia kończy mecz.
90+4 min. - Pawelec zagrywa do Sotirovicia, ten odgrywa do Ulatowksiego, który uderza z 20 metrów, a piłka szybuje obok słupka.
90+3 min. - Atak Polonii, interweniujacego Kaczmarka fauluje Komorowski.
90+3 min. - Wołczek powoli opuszcza boisko i ukarany za grę na czas żółta kartką.
90+2 min. - Socha zmienia Wołczka
90+2 min. - Ulatowski fauluje Sokolenke i zawodnik Śląska ukarany żółtą kartką.
90+2 min. - Do zmiany przygotowany jest Tadeusz Socha.
90+1 min. - Dośrodkowanie w pole karne Wołczka, ale Pesković czujnnie wybija piłkę.
90 min. - Sędzia dolicza 3 minuty.
90 min. - Dośrodkowanie Ostrowskiego, Sotirović nie dochodzi do piłki. Futbolówka spda pod nogi Górksiego, ten uderza z 25 metrów ale bardzo niecelnie.
89 min. - Sotirović uderza, ale trafia w mur.
88 min. - górski faulowany w odległości około 30 metrów od bramki Peskovicia.
87 min. - Zamieszanie w polu karnym po rzucie rożnym, ostatecznie wrocławianie wychodzą obronna ręką.
86 min. - Ładna akcja gospdoarzy zakończona próba dośrodkowania Bazika, ale Wójcik zablokował piłkę i rzut rożny.
85 min. - Ostrowski zagrywa do Sotirovicia, ten probuje minać Dziółkę, ale górą gracz Polonii.
85 min. - Chaotyczne ataki z obu stron kończą się stratami piłki.
83 min. - Z głebi pola z rzutu wolnego w pole karne piłke zagrywa Bazik, czujni defensorzy Śląska wybijaja piłkę.
82 min. - Faul Wójcika na Zabłockim i w konsekwencji żółta kartka dla wrocławksiego defensora.
81 min. - Podanie do Sotirovicia, który nie opanował piłki i rzut z autu dla gospdoarzy.
80 min. - Na prawej stronie Zabłocki ogrywa Wójcika, jednak na szczęscie dla wrocławian nie podaje celnie w pole karne.
79 min. - Bramka dodała gospdoarzom animuszu. Poloniści szarżują na bramke Kaczmarka.
78 min. - Na boisku leży Sotirović, jednak gospdoarze nie przerwyają akcji.
77 min. - Bazik uderza w lewy róg, Kavczmarek rzuca się w przeciwną strone i mamy 1:1.
76 min. - Pawelec zdaniem sędziego nieprzepisowo powstrzymuje Zabłockiego i rzut karny dla Polonii.
76 min. - Dosrodkowanie Hricki z prawej strony, ale Pawelec wybija piłke głową.
75 min. - Pawelec uprzedza Podstawka i wybija głową piłkę poza boisko. Rzut z autu dla Polonii.
74 min. - Ulatowski zmienie Milę
74 min. - Dośrodkowanie z prawej strony, nikt nie zdołal tracić piłki.
73 min. - Owczarek próbuje wstzrelić piłke w pole karne, jednak trafia w Górskiego, który zwija się z bólu.
73 min. - Żółta kartka ukarany Ostrowski za faul na Baziku.
72 min. - Do zmiany szykuje się Krzysztof Ulatowski. Czy zdoła stzrelic swoja 50 bramke dla Śląska?
71 min. - Zabłocki próbuje zagrać w pole karne, jednak trafia w Jaromina i od bramki grę wznowi Kaczmarek.
71 min. - Miejscowi kibice "pozdrawiają" Sebastiana Milę
70 min. - Ostatnia zmiana w zespole Polonii - Jaromin zmienia Trzeciaka.
69 min. - Próba zagrania do biegnącego na prawej stronie Ostrowskiego, jednak Dziółka wybija piłke poza boisko.
68 min. - Szybka kontra Śląska, Mila sfaulowany przez Komorowskiego, który zostaje ukarany za to zagranie żółta kartką.
67 min. - W polu karnym pada jeden zawodników Polonii, sedzia nie przerwya gry, futbolówka spada pod nogi Podstawka, który uderza,ale zostaje zablokowany.
66 min. - Lewą strona przedzierał się zawodnik Polonii, jednak Celeban na spółke z Wójcikiem wybijają piłkę.
64 min. - Sotirović ukarany żółta kartka za prowokacyjne zachowanie napastnika, który podbiegł pod sektor zajmowany przez fanów Polonii.
64 min. - gollllllllllllllllllllll Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Mili, Sotirović główkuje i piłka wpada do siatki!!!!!
64 min. - Owczarek wybija piłke poza boisko i rzut rożny dla Śląska.
63 min. - Kolejny atak gospodarzy, Celeban przecina jednak podanie i oddala zagrożenie od bramki WKS-u.
63 min. - Kolejny rzut rożny dla gospodarzy. Dośrodkowuje Bazik, Kaczmarek piątskuje piłkę.
62 min. - Zielińskiego zmienia Zabłocki - druga zmiana wykorzystana przez trenera Motykę.
61 min. - Zamieszanie po rzucie rożnym, po dośrodkowaniu Owczarka z kilku metrów uderza Podstawek, ale Kaczmarek zdołał złapać piłkę.
61 min. - Trzeciak zagrywa do Hricki, ten powstzrymywany przez Pawelca i rzut rożny dla Polonii.
60 min. - Ostrowski szarżuje prawą stroną, próbuje minąc dwóch rywali, jednak traci piłke.
59 min. - Rzut z autu na wysokości pola karnego, Przybylski dośrodkowuje w pole karne, ale wrocławianie wybijają piłke.
58 min. - Komorowski zmienia Wolańskiego, pierwsza zmiana w meczu.

Gra nabrała tempa, a trenerzy nakazali rozgrzewkę zawodnikom rezerwowym. Z drużyny wrocławksiej rozgrewają sie Ulatowski, Łudziński i Sobociński.

57 min. - Ładna kontra Polonii, Dziółka zagrywa w pole karne w kierunku Podstawka, jednak Pawelec zdołał go uprzedzić i wybić piłkę.
55 min. - Ładne prostopadłe podanie Wołczka do Sotirovicia, który dosrodkowuje na lewą stronę w kierunku Gancarczyka, jednak skrzydłowy nie zdołał opanowac piłki.
54 min. - Owczarek fauluje w środku pola Milę, zdenerwowani gracze obu drużyn mają sobie wiele do powiedzenia, jednak sędzia szybko opanowuje sytuację.
53 min. - W wlace o górną piłkę Kaczmarek zderza się z Celebanem, a Wolanski na szczeście głównuje niecelnie.
52 min. - Faul sotirovicia na Przybylskim i rzut wolny dla gospdoarzy.
51 min. - Faul Sotirovicia na Sokolence i niezbedna jest pomoc masazysty.
51 min. - Dośrodkowanie z prawej strony Ostrowskiego, jednak Sotirovic nie zdołał dojśc do piłki.
50 min. - Próba zagrania na lewe skrzydło do Gancarczyka, ale zabrakło precyzji Sztylce i piłka przechwycona przez defensora Polonii.
49 min. - Kolejna szansa Śląska na bramkę. Mila odgrywa do Sotirovicia, który wbiega w pole karne i wycofuje piłkę do nadbiegajacego Gancarczyka, który nie opanowuuje silnie zagranej piłki.
48 min. - W srodku pola Sztylka fauluje Podstawka i od rzutu wolnego gospodarze.
47 min. - Kontra Śląska. Sztylka zagrywa do Ostrowksiego, ten probuje zagrac wzdłuz bramki do niepilnowanego Sotirovicia, podanie przcina Dziółka i omal nie zdobywa samobójczej bramki.
46 min. - Próba ataku Polonii, ale Celeban przechwytuje piłkę i podaje do Kaczmarka.
46 min. - Mila do Sotirovicia i rozpoczeła się druga połowa.

Trenerzy nie zdecydoali sie na zmiany.

Piłkarze obu drużyn powracają na murawę.

A orkiestra górnicza, która usadowiła się na jednym z sektorów gra żwawe melodie.

W przerwie meczu na murawie pojawiły się cheerliderki Poloni Bytom... dwie cheerliderki ;)

Po 45 minutach na stadionie przy ul. Olimpijskiej bramki nie padły. Mecz nie jest wielkim widowiskiem, obie drużyny stworzyły sobie kilka okazji do objecia prowadzenia i remis jest wynikiem zasłużonym.

45+1 min. - Dośrodkowanie z rzutu rożnego Mili, defensorzy Polonii wybijają piłkę, a sedzia konczy mecz.
45 min. - Sedzia doliczył 1 minutę.
45 min. - Groźna akcja Polonii, choć wydawało się, że jeden z zawodników znajduje się na pozycji spalonej. Po zamieszaniu w polu karnym piłka trafia do Podstawka, który z 10 metrów uderzył wprost w Kaczmarka.
45 min. - Pawelec powstrzymuje Trzeciaka i wybija piłkę poza boisko.
44 min. - Kolejne dośrodkowanie z prawej strony Trzeciaka, piłkę głową uderza Zieliński, ale futbolówka szybuje nad poprzeczką. Wrocławianie mają problemy z upilnowaniem aktynwego Trzeciaka.
43 min. - Próba dalekiego zagrania Pawelca, jednak zbyt mocne i Ostrowski nie zdołał opanować piłki, która trafiła w ręce Peskovicia.
42 min. - Żółta kartka dla Wolańskiego za faul na Ostrowskim.
42 min. - Krzystzof Ostrowski leży poza boiskiem, wrocławianie kontynuują atak.
41 min. - Przy narożniku boiska piłke asekurował Celeban, atakował go Zieliński, jednak nic nie wskórał i grę rozpoczyna Kaczmarek.
40 min. - Celeban wybija piłkę po wrzutce Hricki, było gorąco pod bramka WKS-u.
39 min. - Arbiter pokazuje, że z autu grę bedą wznawiać wrocławianie, co spotyka się z protestami miejscowej publiczności.
38 min. - Z rzutu rożnego Gancarczyk, Podstawek wybija piłkę, Sztylka wrzuca do Sotrirovicia, który uderza na bramke, a Pesković wybija piłke na kolejny rzut rożny.
38 min. - Mila dośrodkował w pole karne, a Podstawek wybija piłkę na rzut rożny.
37 min. - Ostrowski zdaniem sędziego faulowany przez Sokolenkę i rzut wolny dla Śląska niemal z narożnika pola karnego.
36 min. - Wrocławianie mają problem ze skonstruowaniem akcji ofensywnej i Wójcik zagrywa do tyłu do Kaczmarka.
35 min. - Na murawie leżał Zieliński, wrocłwianie wybili piłke pzoa boisko, a gracz Polonii po chwili bez pomocy maszysty powrócił do gry.
34 min. - Mila prostopadle podaje do Sotirovicia, który wziety w kleszcze nie dochodzi do piłki i futbolówka w posiadaniu gospodarzy.
33 min. - Daleki wrzut z autu Pawelca, z piłka minął się obrońca, jednak nie zdołał jej trącić Sotirović i futbolówka padła łupem Peskovicia.
32 min. - Szybka odpowiedz Śląska - Mila dośrodkował z głębi pola z rzutu wolnego, najwyżej wyskoczył Wójcik, który uderzyl głową, a futbolówka odbiła się od słupka i wyszła poza boisko.
31 min. - Świetna interwencja Kaczmarka, który rzucił się pod nogo Podstawka, po tym jak Polonia wyprowadziła szybką kontrę. Bramkarz ratuje Śląsk przed stratą gola!
31 min. - Po dośrodkowaniu Trzeciaka, piłkę głową wybił Wołczek. Do piłki dopadł Sokolenko, który uderzył zza pola karnego, ale niecelnie.
30 min. - Po wrzutce z autu Hricki Pawelec wybija piłkę poza boisko i rzut rożny dla gospodarzy.
30 min. - Janusz Gancarczyk próbuje oddalić zagrożenie spod bramki WKS-u, jednak wybija piłkę poza boisko.
29 min. - Pawelec wślizgiem wybija piłkę Trzeciakowi, który atakował prawym skrzydłem.

W pierwszych minutach inicjatywa należała do gospodarzy, jednak po kilkunastu minutach odwazniej zaczęli grać wrocławianie, szcególnie linia środkowa, czego efektem były dwie dobre okazje na zdobycie bramki.

26 min. - Kolejna szansa dla Śląska na bramkę! Wołczek odegrał na prawo do Ostrowskiego, ten dośrodkował w pole karne, piłka trafiła do Gancarczyka, który odegrał ją do Sotirovicia. Napastnik zmylił dwóch obrońców i silnie uderzył z killkunatsu metrów, jednak po raz kolejny świetnie interweniuje Pesković.
25 min. - Wrzutka Mili z lewej strony do Sotirovicia, ten przyjmuje futbolówkę na 11 metrze i strzela prosto w bramkarza. Doskonała okazja dla Śląska na objęcie prowadzenia.
24 min. - Dośrodkowanie Ostrowskiego, w polu karnym pada Sotirović , jednak sedzia nie dyktuje rzutu karnego.
23 min. - Prostopadłe podanie Trzeciaka do Zielińskiego, ten zamiast uderzać na bramke próbuje odegrać do Podstawka, ale czujni wrocławscy defensowrzy wybijają piłkę.
23 min. - Mila decyduje się na uderzenie z ponad 20 metrów, ale piłka znów przelatuje nad poprzeczką.
22 min. - Kolejna groźna akcja Śląska - Sztylka próbuje uruchomić Ostrowskiego, jednak akcję WKS-u przerywa Dziółka, który wybija piłkę.
21 min. - A jednak sie udało! Indywidualna akcja Ostrowskiego, który zagralna lewą strone do Gancarczyka, który uderzył z osrego kąta, ale piłka poleciała niemal pod choragiewkę w narożniku boiska.
20 min. - Piłka w posiadaniu wrocławian, jednak podopiecznym trenera Ryszarda Tarasiewicza ciężko przebić się pod bramkę rywala.
20 min. - Górski fqaulowany przy linii bocznej i sędzia przerywa grę.
19 min. - Na pozycji spalonej Grzegorz Podstawek i kolejna szanse na zbudowanie akcji ofensywnej mają wrocławianie.
18 min. - Sotirovic puderza z 20 metrów, ale jak na razie celowniki wrocławian nie są dobzre wyrególowane.
17 min. - Wrzutka z lewej strony Gancarczyka, zamykający akcję Ostrowski uderzył silnie, ale niecelnie.
16 min. - Kolejny atak gospodarzy, jednak piłkarz Polonii atakowany przez Pawelca wychodzi z piłka poza boisko i grę od bramki wznawia Kaczmarek.
15 min. - Nieporozumienie w szeregach Polonii i piłka ląduje na aucie.. po chwili wrocławianie kopiuja wyczyn rywali, tym razem Mila nie zrozumiał się z Górskim.
15 min. - Prostopadłe podanie Bazika do Zielińskiego, ale piłke przechwytuje Wołczek.
14 min. - Przybylski kończy niecelnym strzałem ładną dwójkową akcję Wolańskiego i Zielińskiego. Gospodarze coraz smielej atakują.
12 min. - Po centrze Trzeciaka Kaczmarek zdjął piłkę z głowy Zielińskiemu, futbolówka trafia po chwili jednak do niego i gracz Polonii oddaje pierwszy strzał w meczu, na szczęście dla WKS-u piłka przelatuje nad poprzeczką.
12 min. - Daleki wrzut z autu w kierunku Przybylskiego, Wójcik uprzedza rywala i wybija piłkę.
11 min. - Po wrzucie z autu najwyzej w polu karnym wyskakuje Pawelec i wybija piłkę w kierunku Sotirovicia.
11 min. - Prawą strona szarżuje Trzeciak, interweniuje Pawelec i wslizgiem wybija piłkę na aut.
10 min. - Ostry faul Pawelca przy linii bocznej boiska na Zielińskim, na szczęście arbiter nie pokazuje żółtej kartki.
8 min. - Z rzutu rożnego dośrodkował Janusz Gancarczyk, ale piłkę przechwytuje golkiper Polonii.
8 min. - Podanie Górskiego do Sotirovicia, ten będąc przy linii końcowej boiska wywalczył rzut rożny.
7 min. - Próba wstrzelenia piłki w pole karne przez Bazika, ale Wójcik wybija futbolówkę głową i oddala zagrożenie.
7 min. - Pierwszy faul w meczu, Wołczek nieprzepisowo zaatakował rywala.
6 min. - Groźna akcja gospodarzy - Sokolenko dośrodkowuje z lewej strony w kierunku Zielińskiego, piłki nie sięgnął Celeban, na szczęście także nie zdołał jej opanowac gracz z Bytomia i piłkę przechwycił Kaczmarek.
5 min. - Niepewna interwencja Pawelca, w ataku zespół Polonii,ale po chwili wrocławska defensywa odzyskuje piłkę.
5 min. - Próba przerzucenia piłki z prawej strony na lewą - wołczek zagrywa w kierunku Mili, ale niecelnie i piłka ląduje poza boiskiem.
4 min. - Dalekie wybicie piłki przez Kaczmarka... i piłka ląduje w rękach Peskovicia.
3 min. - Próba ofensywnej akcji gospodarzy, prostopadłe podanie do napastnika, ale piłka w rękach czujnego Kaczmarka
2 min. - Po wrzutce z prawej strony Ostrowskiego, próbować uderzał Górski, ale bardzo niecelnie i piłka poszybowała wzdłuż pola karnego.
1 min. - Pierwszy gwizdek sędziego i gospodarze rozpoczynają mecz.

Nastąpiła zmiana stron, Śląsk atakuje na bramkę pod zegarem.

Trójka arbitrów wyprowadziła obie jedenastki na środek murawy.

Od kilkunstu minut świecą się jupitery na stadionie Polonii Bytom. Sztuczne oświetlenie zostało zamontowane przy Olimpijskiej po awansie drużyny do Ekstraklasy.

Piłkarze rezewowi Śląska Wrocław wychodzą z szatni i tunelem schodzą z trybun na murawę.

Z trybun rozlega się pieśń: Królową Śląska tylko Polonia...

Z budynku klubowego rozległ się gwizdek sędziego Piotra Siedleckiego nawołujący obie drużyny do wyjścia z szatni.

W czasie letniej przerwy w klubie z Bytomia nastąpiła zmiana na stanowisku trenera - Michała Probierza zastąpił Marek Motyka, który kiedyś przed spadkiem uratował inną Polonię, tę z Warszawy.

- Bytomianie mają pecha, że zremisowaliśmy pierwszy mecz, bo teraz jesteśmy zdeterminowani, by wygrać – ripostował na łamach prasy Sebastian Mila.
- W zespole mamy naprawdę dobrą atmosferę, do Bytomia jedziemy zdecydowanie po 3 punkty - zapewniał Janusz Gancarczyk.
- Jedziemy do Bytomia po 3 punkty i zrobimy wszystko aby tak było - wtórował mu Piotr Celeban.

- Zespół Śląska to oczywiście groźny przeciwnik, bardzo dobrze grali z Lechią Gdańsk ale zabrakło im szczęścia, zmarnowali kilka dogodnych sytuacji, które się na nich zemściły. Jednak wiem, że jest to solidny zespół - podobnie jak koledzy, mam ciągle w pamięci nasze zacięte piłkarskie zmagania z czasów kiedy występowaliśmy w niższych ligach. Wolałbym nie być, ale wydaje mi się, że jesteśmy stawiani w pozycji faworyta sobotniego spotkania - przede wszystkim gramy na własnym boisku z beniaminkiem... i wydaje mi się, że mamy też wiele argumentów aby wygrać to spotkanie, jednak na pewno będzie to ciężki mecz z solidnym i wymagającym przeciwnikiem - stwierdzał Jacek Trzeciak, zawodnik Polonii.

- Mam dobrze rozpracowany Śląsk Wrocław i wiem, że jest do zespół którego nie można lekceważyć, a w najbliższych sezonach może to być przeciwnik lokujący się w najwyższej półce Ekstraklasy. Czeka nas ciężka przeprawa z przeciwnikiem, którego nie można lekceważyć – mówił przed meczem trener Marek Motyka.

W ostatnim meczu obu drużyn Śląsk pokonał rywala na własnym boisku 2:0 (1:0), bramki dla Wrocławian zdobyli wtedy Tomasz Szewczuk i Grzegorz Wan.

Dwa ostatnie mecze na Olimpijskiej Śląsk przegrał, co ciekawe oba odbyły się w 2006 roku. W maju podopieczni Michała Probierza w ogromnie ważnym w kontekście utrzymania w II lidze spotkaniu wygrali 3:1 po dwóch golach Artura Rozmusa i jednym Andrzeja Rybskiego. W październiku tego samego roku już krocząca do Ekstraklasy Polonia pod trenerskim okiem Dariusza Fornalaka wygrała 1:0, a gola głową w 16 min strzelił Damian Galeja. To zwycięstwo z obecnego zespołu Polonii pamięta dziś już trener Dietmar Brehmer, oraz Jacek Broniewicz, Grzegorz Podstawek i Jakub Dziółka. Okazję na rewanż będą mieli natomiast Dariusz Sztylka, Krzysztof Wołczek, Krzysztof Ostrowski, Krzysztof Ulatowski i Tomasz Szewczuk.

W wyjściowym składzie zespołu Polonii wybiegnie Grzegorz Podstawek, wychowanka Śląska Wrocław.

W sobotnim spotkaniu nie wystąpią kontuzjowany w ciągu ostatnich treningów Radoslav Kral i powracający do treningów Rafał Grzyb, który nabawił się kontuzji skoku stawowego w niedawnym sparingu z Odrą Wodzisław. W zespole Śląska nie zagrają natomiast: Antoni Łukasiewicz (nie dotarł jeszcze jego certyfikat), dochodzący do pełni zdrowia po kontuzjach Marek Gancarczyk i Sebastian Dudek, a także Krzysztof Kaczmarek i Łukasz Tymiński (przebywa na zgrupowaniu kadry U-19) oraz Petr Pokorny.

Kilka dni temu Prezydent Miasta Bytomia wydał pozytywną opinię w związku z prośbą Polonii o zwiększenie ilości miejsc dostępnych dla kibiców i zwiększono ją z 4 do 6 tysięcy. W związku z remontem stadionu meczu nie obejrzą kibice Śląska. Podobnie było w październiku 2006 roku. Na razie na stadionie przy ul. Olimpijskiej zgromadziło sie około 1000 fanów.

Znamy już składy obu drużyn. Trener Ryszard Tarasiewicz zdecydował się na grę z jednym napastnikiem (Sotirović), którego wspierać będzie Mila.

Piłkarze obu drużyn rozgrzewają się juz na płycie boiska, na której znajduje się także górnicza orkiestra, która goracymi rytmami rozgrzewa publiczność.

W sobotę o godzinie 18:00 na stadionie w Bytomiu zespół Polonii podejmie wrocławski Śląsk. Oba zespoły czekają na pierwszą wygrana w Ekstraklasie w sezonie 2008/2009. Tydzień temu poloniści przegrali 0:1 z Wisłą w Krakowie, zaś drużyna WKS-u zremisowała na własnym stadionie 1:1 z Lechią Gdańsk, a w meczu tym rzutu karnego nie wykorzystał Vuk Sotirović.

Autor relacji: Drom/Kubson/FPP