Strzelcy: Mila 16, Szewczuk 73 - Anderson 45
Sędziuje: Mirosław Górecki (Katowice) Widzów: 7000 Aura: ciepło
Śląsk Wrocław:(stroje: zielone) Banaszyński - Socha, Celeban, Pawelec, Wołczek(Wójcik 76) - J. Gancarczyk, Dudek, Łukasiewicz, Mila(Ulatowski 78), Ostrowski(k) - Szewczuk Trener: Ryszard Tarasiewicz
Arka Gdynia:(stroje: żółto-niebieskie) Witkowski - Sokołowski, Żuraw(Łabędzki 26), Płotka(Ława 78), Ulanowski - Niciński(k), Anderson, Pietroń, Przytuła - Wachowicz, Nawrocik(Karwan 50) Trener: Czesław Michniewicz

Śląsk Wrocław: W. Kaczmarek, Wójcik, Sztylka, Ulatowski, Sobociński, M. Gancarczyk, Łudziński
Arka Gdynia: Basić, Ława, Łabędzki, Barnik, Wilczyński, Karwan, Bułka

Śląsk zasłużenie pokonał Arkę Gdynia. Dzięki temu utrzyma się na 5. pozycji w tabeli!

90+4 min. - Koniec meczu! Wygrywamy 2:1!
90+3 min. - Wrzutka rozpaczy Sokołowskiego bardzo niecelna.
90+3 min. - Tym razem faul na Ulatowskim na środku boiska. Jego strzał po chwili z 25m nad poprzeczką.
90+2 min. - Zagranie ręką Andersona w polu karnym - jednak sędzia nie odgizduje rzutu karnego.
90+2 min. - Gancarczyk daje się sfaulować Sokołowskiemu. Śląsk zyskuje cenne sekundy.
90+2 min. - Wszyscy zawodnicy poza bramkarzem Arki na połowie Śląska.
90+1 min. - Po dośrodkowaniu Dudka, bliski strzelenia bramki głową był Łukasiewicz.
90 min. - Żółta kartka dla Dudka, który zbyt długo zwlekał z wykonaniem rzutu wolnego.
89 min. - Faul Ulanowskiego na Dudku przy narożniku boiska po stronie Arki.
88 min. - Kontrowersyjna decyzja sędziego, który pokazał ręką nie w tą stronę, w którą spodziewała się publiczność.
87 min. - Znakomita akcja Ostrowskiego, który zmulił zwodem obrońców Arki i dośrodkował wzdłuż pola karnego, jednak nie było tam żadnego z kolegów.
86 min. - Ulatowski ponownie traci piłkę przy polu karnym.
85 min. - Śląsk nastawił się kontrataki, które są bardzo groźne.
85 min. - Szarża Ulatowskiego, który jednak przefolgował faulując Ławę.
84 min. - Gdynianie desperacko atakują, ale wyraźnie brakuje im już sił.
83 min. - Śląsk cofnął się po strzeleniu gola na własną połowę.
82 min. - Niepewne zagranie Wójcika, który podawał do Banaszyńskiego, ale w taki sposób, że bramkarz Śląska musiał wybijać piłkę na aut.
80 min. - Ulanowski ucierpiał na środku boiska. Chwila przerwy w grze.
79 min. - Strzelec pierwszego gola dla Śląska - Sebastian Mila - żegnany owacjami na stojąco.
78 min. - Zmiany w obu drużynach. W Śląsku Ulatowski za Milę. W Arce Ława za Płotkę.
77 min. - Sędzia odgwizduje faul Szewczuka na Andersonie, przerywając bardzo groźnie zapowiadającą się kontrę Śląska.
76 min. - Zmiana także w ustawieniu Śląska. Pawelec został przesunięty na lewą stronę. Wójcik razem z Celebanem tworza parę stoperów.
75 min. - Zmiana w Śląsku. Wójcik wchodzi za Wołczka. 50. mecz Wójcika w Śląsku.
75 min. - Bramką pachniało od conajmniej 10min. Przygniatająca przewaga Śląska, która wreszcie przyniosła efekt.
73 min. - GOOOOOOOLLLLLLLLLPrzerzut Mili do Gancarczyka, nieudana pułapka offsidowa Arki, zawodnik Śląska w idealnej sytuacji strzela, Witkowski zdołał sparować piłkę ale ta trafia wprost pod nogi Szewczuka, który stojąc 2m od siatki, po prostu wpycha ją do siatki!
73 min. - Socha wywalczył rzut rożny dla Śląska, którego wykonawcą będzie Mila. Wszyscy zawodnicy Arki we własnym polu karnym.
72 min. - Po rzucie rożnym Wachowicza bardzo niepewna interwencja Banaszyńskiego, który przez nikogo nie atakowany wybija piłkę do góry.
72 min. - Zbigniew Wójcik gotowy do wejścia na boisko. Będzie to 50. występ tego zawodnika w Śląsku.
70 min. - Dudek na spalonym, a chwilę później zbyt dalekie podanie do Sochy. Śląsk w ciągłym natarciu. Zawodnicy Arki zdają się nie wiedziec co się dzieje na boisku.
70 min. - Gancarczyk wykorzystał błąd obrońców Arki ale w ostatniej chwili Płotka wybił piłkę na rzut rożny.
69 min. - Znów oglądamy Śląska grający tak dobrze jak w pierwszych 20. minutach meczu. Mila wyłożył piłkę Łukasiewiczowi, który przestrzelił. Po chwili piłkę uderzał mocno Szewczuk ale piłka po rykoszecie wyszła na rzut rożny.
69 min. - W odpowiedzi szybka kontra Śląska. Znakomite podanie Mili do Gancarczyka, który wdarł się w drybling z obrońcami Arki. Zdołał oddac strzał ale nie zaskoczył Witkowskiego.
67 min. - Nie wiadomo w jaki sposób Arka nie zdobyła gola. Po dośrodkowaniu z lewej strony Niciński z bliska strzelił prosto w Banaszyńskiego. Piłka następnie odbiła się od słupka i rusza w pole.
66 min. - Śląsk przez chwilę w 10. bo opatrywany Wołczek musiał opuścić boisko.
65 min. - Faul Karwana na Wołczku w polu bramkowym Śląska.
64 min. - WKS wreszcie w natarciu i teraz to goście się gubią.
64 min. - Zagranie Mili wzdłuż pola karnego do wybiegającego Łukasiewicza, niezbyt mocny ale precyzyjny strzał pomocnika Śląska wybija Witkowski na rzut rożny.
63 min. - Kapitalne podanie Łukasiewicza do Ostrowskiego, który wbiega w pole karne, jednak w ostatniej chwili piłkę spod nóg wybija Witkowski. Bramkarz Arki ucierpiał w tej sytuacji, a zawodnicy Śląska nie potrafili stworzyć zagrożenia w sytuacji kiedy bramka gości pozostała pusta. W efekcie po faulu tuż zza linią boczną pola karnego sędzia dyktuje rzut wolny dla Śląska.
62 min. - Bardzo groźno pod bramką Arki po dośrodkowani Mili i po strzale z prawej strony Gancarczyka.
61 min. - Ostrowski wreszcie uciekł prawą stroną, ale jego dośrodkowanie zostało zablokowane.
61 min. - Bardzo groźnie uderzenie Ulanowskiego zza pola karnego na szczęście tuż nad poprzeczką.
60 min. - II połowa głównie za sprawą Śląska stoi na o wiele słabszym poziomie niż I. Dominuje ogólny chaos i niedokładność
59 min. - Fatalny błąd Wołczka, po którym piłkę przejmuje Karwan, oddaje na prawą stronę do Wachowicza, który nie zdołał opanować piłkę.
59 min. - Wreszcie jakiś pozytyw w grze Śląska. Mila uderzył zza linii pola karnego. Bardzo silnie i płasko ale minimalnie obok słupka.
58 min. - Mogło być groźnie gdyby Gancarczyk dokładnie zagrał do wychodzącego na prawym skrzydle Ostrowskiego, ale pomocnik Śląska popisał się bardzo słabym zagraniem.
58 min. - Arka prezentuje się w pierwszym krawdransie II połowy o wiele lepiej od Śląska, który popełniają masę błędów indywidualnych. Zawodnikom wrocławskiego klubu przydarzają się proste kiksy.
57 min. - Efektowna akcja Ulanowskiego prawą stroną. Pawelec wybija piłkę na pole przedpole do Dudka, który traci ją na rzecz Przytuły, zawodnik Arki oddaje silny strzał, na szczęście niecelnie.
56 min. - Po prostospadłym podaniu Sochy do Ostrowskiego, interweniujący Anderson sygnalizuje groźną kontuzję, ale po chwili jak gdyby nigdy nic - wstaje i gra dalej.
55 min. - Skuteczna interwencja Wołczka, który ograł Karwana.
53 min. - Pressing ze strony Arki, piłkarze Śląska mają problemy z rozegraniem piłki.
52 min. - Kibice Arki opuszczają swój sektor.
51 min. - Po błędzie Sokołowskiego Gancarczyk omal nie doszedł do piłki, którą obrońca Arki zagrywał do własnego bramkarza.
51 min. - Po dośrodkowaniu Sokołowskiego Pawelec wybija piłkę wprost pod nogi Nicińskiego, który w bardzo groźnej sytuacji nie daje rady oddać strzału.
50 min. - Zmiana w Arce. Karwan za Nawrocika.
50 min. - Gancarczyk decyduje się na strzał z 25m. Uderza dość silnie ale piłka przelatuje obok słupka.
49 min. - Wołczek wybija głową groźne dośrodkowanie z lewej strony Pietronia.
49 min. - Śląsk wciąż nie może złapać rytmu z pierwszych 20 minut I połowy spotkania. To gdynianie na razie więcej operują piłką.
47 min. - Faul Łukasiewicz na Nawrociku 30m od bramki Banaszyńskiego.
46 min. - Wachowicz do Nicińskiego i rozpoczynamy II połowę.

Pierwsza połowa na bardzo wysokim poziomie. Przepiękna bramka Sebastiana Mili po bardzo ładnej i efektownej akcji Ostrowskiego. Goście zas zniwelowali straty korzystając z prezentu jaki dała im obrona Śląska w doliczonym czasie gry.

45+2 min. - Wachowicz z rzutu rożnego do Sokołowskiego, ten na długi słupek do Andersona, a ten głową strzela tuż przy słupku, po czym sędzia kończy I połowę.
45+1 min. - Groźna akcja prawym skrzydłem Wachowicza - Pawelec w ostatniej chwili wybija piłkę na rzut rożny.
45 min. - Sędzia dolicza 2 minuty do I połowy.
45 min. - Po wrzucie z autu Sochy Ostrowski potknął się w polu karnym, piłka jednak znów trafiła jednak do obrońcy Śląska, a jego uderzenie poszybowało tuż nad poprzeczką.
44 min. - Kapitalne podanie Mili do Gancarczyka, któremu sprzed nóg piłkę wybił Sokołowski, trafiła ona do Witkowskiego, który bojąc się łapać piłkę wykopuje ją przed siebie.
41 min. - Efektowna akcja Gancarczyka, który podaje do Mili a lot piłki przecina ręką Łabędzki. Obrońca Arki zostaje za to ukarany żółtą kartką.
41 min. - Powoli dobiega końca I połowa. Obie drużyny udowadaniają, że ich miejsce w tabeli (5. i 6.) nie jest dziełem przypadku. Oglądamy dobre i żywe spotkanie.
39 min. - Wreszcie ciekawa akcja niewidocznego do tej pory J. Gancarczyka, ale obrońcy Arki w końu wybijają piłkę pomocnikowi Śląska.
39 min. - Znów groźnie po dośrodkowaniu z lewej strony Pietronia - Socha musi mieć się na baczności.
37 min. - W odpowiedzi szybka kontra Śląska ale bramkarz Arki dalekim wybiegiem wybija piłkę spod nóg atakującego Szewczuka.
36 min. - Kolejna bardzo groźna akcja Arki, podanie Ulanowskiego do Pietronia, po którego dośrodkowaniu żaden z zawodników Arki nie doszedł do piłki.
36 min. - Sędzia wychwycił faul starego wygi Nicińskiego na Pawelcu w polu karnym. Rzut wolny dla Śląska.
35 min. - Po kiksie Sochy Niciński urwał się lewa stroną, dośrodkował w pole karne a tam Dudek ofiarną interwencją wybił piłkę na rzut rożny.
34 min. - Dwie niepewne interwencje Pawelca podczas akcji Arki mogły przyprawić kibiców Śląska o bóle serca. Skończyło się na strachu.
32 min. - Statystyka fauli: 5-10
31 min. - Próbas interwencji Dudka. Mila znalazł się z piłką nad przepdolu bramkowym Arki, ale podanie do Szewczuka trafiło w gąszcz nóg obrońców.
30 min. - Znów groźno po dośrodkownaiu Mili z rzutu rożnego. Szewczuk walczył w polu karnym o piłkę - zdaniem sędziego zbyt ostro.
30 min. - Impet Śląska mocno osłabł. teraz to gdynianie mają więcej do powiedzenia. Pierwszy rzut rożny dla Śląska.
29 min. - Po stracie piłki przez Łukasiewicza groźna akcja Arki. Groźna wrzutka Wachowicza, po której Celeban ratuje sytuacje głowkując w górę, po którym to zagraniu łapie Banaszyński.
28 min. - Pawelec znów nie upilnował Nicińskiego, który po świetnym zagraniu Wachowicza oddał w biegu silny strzał głową ale na szczęście obok bramki. Zbyt głeboka Sochy, który szukał Dudka, jednak piłka trafiła wprost w ręce Witkowskiego.
26 min. - Zmiana w Arce. Za kontuzjowanego Żurawia wchodzi Łabędzki.
24 min. - Mecz z pewnością może się podobać. Szykie tempo i duża liczba sytuacji podbramkowych.
23 min. - Przebojowe wejście Szewczuka, Mila odgrywa na prawą stronę do Ostrowskiego, który jednak gubi piłke w dryblingu.
22 min. - Arka długimi momentami schowana zza podwójna gardą, teraz próbuje się odgryzać. Po atakach gdynian robi się naprawdę niebezpiecznie.
22 min. - Olbrzymie niebezpieczeństwo pod bramką Śląska. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Przytuły piłka jednak przeleciał między zawodnikami. Po chwili Wachowisz próbował strzelić z dystansu - jednak chybił.
21 min. - Dośrodkowanie Wachowicza i Niciński mimo asysty Pawelca oddaje bardzo silny strzał głową, który końcówkami palców wybija na rzut rożny.
20 min. - Po faulu na Ostrowskim zbyt słaba wrzutka Mili. Próba kontraataku Arki, zrobiło się groźnie po niepewnej interwencji Pawelca.
19 min. - Efektywne wejście Wołczka pomiędzy obrońców Arki. Zagranie z pierwszej piłki do J. Gancarczyka, ale sędzia liniowy ku niezadowoleniu kibiców sygnalizuje pozycję spaloną pomocnika Śląska.
18 min. - Po bardzo dalekim podaniu Wołczka, Mila w znakomitej sytuacji jednak przyjmując piłkę pomógł sobie ręką na 16m.
16 min. - GOOOOOLLLLLLKolejna kapitalna akcja Ostrowskiego w obronie. Pomocnik Śląska wyprowadza kontratak, zagrywa do Mili, który posuwa piłkę w długi róg w samo okienko. Filmowa akcja Śląska!
15 min. - Nieudana pułapka offsidowa Śląska. Po dośrodkowaniu Pietronia, Celeban wybija piłkę o mały włos nie trafiając do siatki.
14 min. - Próba znakomitego podania Ostrowskiego do wychodzącego na pozycję Sochy, jednak obrońca Śląska fauluje Andersona.
13 min. - Pierwsza od dawna groźna akcja Arki. Sokołowski zdecydował się na strzał zza pola karnego. Jednak jego delikatny lob przeleciał ponad poprzeczką.
12 min. - Znakomite rozpoczęcie akcji przez Sochę, ale Mila, który trzymał piłkę na połowie Arki niepotrzebnie zwolnił.
11 min. - Ładna akcja lewą stronę Szewczuka, który wynanemrował obrońców i podał do Mili, ale w ostatniej chwili udanie interweniował Witkowski.
11 min. - Arbiter liniowy sygnalizuje pozycję spaloną Szewczuka, który wracał po piłkę. Przerwało to groźnie zapowiadająca się akcję Śląska.
10 min. - Zbyt lekkie podanie Dudka do Mili. Śląsk w ciągłym natarciu.
10 min. - Próba podania Łukasiewicz do Ostrowskiego, ale najpierw defensywny zawodnik Śląska się zawahał a następnie zagrał tam gdzie Ostrowskiego już nie było.
9 min. - Pietroń mimo sygnalizacji sędziego postanowił wykonać rzut z autu kilka metrów dalej niz powinien. Grę wznawiają zawodnicy Śląska.
8 min. - Pierwsze starcie słowne. Szewczuk faulowany przez Ulanowskiego.
7 min. - Wspaniała akcja Ostrowskiego, który najpierw popisał się sztuczką techniczną, następnie zrobił klepkę z Szewczukiem, podał do Mili, który jednak przewrócił się i akcja zakończyła się niepowodzeniem.
6 min. - Dobre prostopadłe podanie Dudka, ale Szewczuk nie ruszył do piłki.
4 min. - Próba dalekiego podania Pawelca ale piłka przelatuje aż do bramkarza Arki.
3 min. - Znakomity doping obydwu trybun głównych.
3 min. - Żuraw ucierpiał w poprzedniej akcji Śląska. Po interwencji masażystów, chociaż jest zdolny do gry musi opuścić boisko.
2 min. - Akcja Mili i Szewczuka w ostatniej chwili powstrzymana przez obrońców gości.
1 min. - Po strzale Przytuły piłka odbija sięod pleców Celebana i wpada do stojącego na spalonym Nicińskiego.
1 min. - Szewczuk do Mili i rozpoczynamy.

Śląsk będzie atakował na bramkę przy trybunie gości.

Oba zespoły pojawiły się już na murawie stadionu. Za chwilę rozpocznie się mecz.

Jacek Banaszyński rozgrywa 100. spotkanie w Ekstraklasie!

Obie drużyny przeprowadzają przedmeczowy rozruch.

Śląsk na siedem domowych spotkań w Ekstraklasie wygrał aż sześć razy i nie zaznał żadnej porażki.

Arbitrem spotkania Śląsk Wrocław – Arka Gdynia będzie Mirosław Górecki z Katowic. Sędzia ten prowadził w obecnym sezonie tylko pięć spotkań, w tym dwa w Ekstraklasie. W obydwu wystąpił zespół Lecha Poznań wygrywając je po 3:0.

Arka jesienią nigdy nie strzeliła Śląskowi na wyjeździe więcej niż gola, a w sumie udało jej się to w lidze zaledwie dwukrotnie (poprzednio 37 lat temu!), a ani razu w ekstraklasie.

Ponad 26 lat czekają kibice Śląska i Arki na pojedynek tych klubów w Ekstraklasie. Poprzedni raz te drużyny spotkały się 18 kwietnia 1982 r., kiedy wrocławianie wygrali w Gdyni 1:0 po golu Aleksandra Sochy.

Przed wejściami na trybunę odkrytą i krytą zostaną rozstawione dwa stanowiska pod parasolami firmy Perfecta. Będzie można tam przekazać dary oraz datki pieniężne do specjalnych puszek. Na kibiców będą przy nich czekać piłkarze WKS-u Petr Pokorny i Vuk Sotirović, z którymi będzie można zrobić sobie zdjęcie i wziąć autograf. Zebrane podczas meczu z Arką Gdynia fundusze pomogą wysłać dzieci do kina.

Na kibiców, którzy przyjdą w sobotę na stadion przy ul. Oporowskiej czekać będzie moc atrakcji. Wszyscy fani, którzy zdecydują się pomóc dzieciom z domów dziecka i placówek opiekuńczych wezmą udział w losowaniu oryginalnej koszulki meczowej Mariusza Pawelca oraz 5 podwójnych zaproszeń do Multikina.

Jedenasta Polonia Bytom do zajmującego 5. lokatę Śląska traci zaledwie trzy punkty. Wrocławianie w tym sezonie u siebie jeszcze nie przegrali, a biorąc pod uwagę również fakt, że dziesięć kolejnych drużyn goszczących w stolicy Dolnego Śląska nie potrafiło zdobyć kompletu punktów, wskazanie faworyta sobotniego meczu nie jest trudne.

Spotkanie beniaminków z Wrocławia i Gdyni to bezpośrednia walka o pozostanie w górnej części ligowej stawki. Ewentualny zwycięzca będzie miał okazję do odskoczenia zespołom ze środka tabeli, w którym rywalizacja jest bardzo wyrównana.

Na brak problemów nie narzeka także trener Tarasiewicz. Niestety przedłuża się leczenie kontuzji przez Vuka Sotirovicia, a brak tego zawodnika w ostatnich spotkaniach był bardzo widoczny, pomimo strzeleckich popisów Tomasza Szewczuka. Do zdrowia nie mogą dojść także Vladimir Ćap i Petr Pokorny, a do grona zawodników niezdolnych do gry dołączył Wojciech Górski. Najważniejszy może być jednak powrót po lekkim urazie Sebastiana Mili, który w talii trenera Tarasiewicza jest zawodnikiem nie do zastąpienia. Do meczowej kadry powrócił również Krzysztof Wołczek.

W autokarze znalazło się również miejsce dla Wojciecha Wilczyńskiego, Wojciecha Barnika i Krzysztofa Bułki. Cała trójka po raz pierwszy znalazła się w kadrze na mecz ligowy.

Oprócz tych zawodników do Wrocławia nie pojechali kontuzjowani Zbigniew Zakrzewski i Olgierd Moskalewicz. To na pewno ogromna strata dla ofensywy gdynian. Zabraknie również Marcina Budzińskiego, który został powołany do reprezentacji U-19 na turniej eliminacji do Mistrzostw Europy w Sarajewie. Po ponad miesięcznej przerwie w meczu ligowym powinien wystąpić Krzysztof Przytuła.

Po odpadnięciu z Pucharu Polski oraz nieszczęśliwym remisie w Pucharze Ekstraklasy z GKS-em Bełchatów (do 85. minuty Arka prowadziła 2:0), trener zdecydował się na rewolucję w kadrze. Z pierwszego zespołu do drużyny Młodej Ekstraklasy zostali przesunięci: Piotr Bazler, Marek Baster, Marcin Chmiest, Krzysztof Bułka, Przemysław Trytko, Łukasz Kowalski oraz Tomasz Mazurkiewicz.

Trener Czesław Michniewicz ma jednak sporo problemów. Arka po znakomitym starcie zdecydowanie spuściła z tonu, przegrywając dwa ostatnie ligowe spotkania – z Wisłą Kraków 0:4 i derby z Lechią Gdańsk 0:1.

Aż dwa tygodnie musieli kibice futbolu odpocząć od ligowej piłki. Warto było jednak czekać, bo w sobotni wieczór Śląsk Wrocław zmierzy się z Arką Gdynia – do przyjścia na stadion na takie spotkanie nie trzeba namawiać nikogo. Zapowiada się mnóstwo emocji, bo Śląsk i Arka w dotychczasowych meczach zgromadziły swoim koncie taką samą liczbę punktów.

Po dwóch kolejnych remisach - czas na zwycięstwo. Niezdobyta dotąd Twierdza Wrocław z pewnością taką pozostanie. Czy naszemu zespołowi uda się pokonać rywala z nad Bałtyku? Mecz o 5. miejsce w tabeli zapowiada się bardzo interesująco.

Autor relacji: Pawlak/FPP/Kubson