Strzelcy: Brzęczek 55' - Szewczuk 59', Celeban 64'
Sędziuje: Hubert Siejewicz (Białystok) Widzów: 10000 Aura: deszcz
Górnik Zabrze:(stroje: niebiesko-czerwone) Vaclavik - Bonin, Smirnovs, Pazdan, Papeckys - Rivas (46' Malinowski), Brzęczek, Danch(77' Kołodziej), Madejski - Zahorski, Pitry (65' Markowski) Trener: Henryk Kasperczak
Śląsk Wrocław:(stroje: zielone) Kaczmarek – Socha, Sztylka, Celeban, Wójcik (54' Pawelec) – Ostrowski, Łukasiewicz, Dudek (61' Szydziak), Mila – Sobociński (80' Ulatowski), Szewczuk. Trener: Ryszard Tarasiewicz

Górnik Zabrze: Nowak, Bajić, Magiera, Kołodziej, Malinowski, Markowski, Wodecki
Śląsk Wrocław: Banaszyński, Pawelec, Ulatowski, Tymiński, Górski, Szydziak, M. Gancarczyk.

Ogromne brawa należą sie zawodnikom WKS-u, którzy powtórzyli wyczyn z przedsezonowego meczu sparingowego i pokonali na stadionie przy ul. Roosvelta druzyne górnika Zabrze. Dwa dosrodkowania Sebastiana Mili na bramki zamienili Tomasz Szewczuk i Piotr Celeban. Komplet punktów wraca z wrocałwska druzyna na Oporowską, a kilkusetosobowa grupa fanów WKS-u cieszy sie razem z zawodnikami z tego sukcesu.

90+3 min. - Sędzia kończy mecz!!!!!!!!!!!!!!!
90+2 min. - Brzydki atak Zahorskiego, który zaatakował Sochę, za co gracz Górnika otrzymał żółta kartke.
90+1 min. - Dośrodkowanie Szewczuka niemal z narożnika boiska, ale żaden z graczy Śląska nie zdołał wykorzystać tego zagrania.
90 min. - Żóltą kartka ukarany Socha, za odkopnięcie piłki po gwizdku.
90 min. - Próba dośrodkowania Sochy z prawej strony, ale wprost pod nogi rywali.
89 min. - Sędzia doliczył 3 minuty.
88 min. - Wspaniała akcja Sochy, który wyłozył piłke Szewczukowi,a ten spudłował z 10 metrów.
88 min. - Część kibiców Górnika opuszca stadion.
87 min. - Wrocławianie umiejętnie kradną cenne sekundy, a gospodarze nie mogac sforsowac defensywy WKS-u zagrywają piłke do Vaclavika.
84 min. - Bomba Kołodzieja z 25 metrów, ale piłka poszybowała obok słupka bramki Kaczmarka.
83 min. - Kontra Śląska, Ostrowski probuje dośrodkować, jednak śliska murawa uniemozliwia dokładne zagranie.
82 min. - Okazja do kontry dla Śląska, jednak Ulatowski zbyt mocno podaje do Szewczuka.
81 min. - Ładne prostopadłe podanie Mili do Szewczuka, który jednak nie opanował piłki.
80 min. - Mila decyzuje się na niesygnalizowany stzrał z 25 metrów, piłka kozłuje jeszce przed bramka, ale Vaclavik nie dał się zaskoczyć.
80 min. - Ulatowski zmienia Sobocińskiego.
79 min. - Strzela Kołodziej, ale trafia w mur złozony z zawodników WKS-u.
78 min. - Łukasiewicz fauluje Brzęczka, 23 metry od bramki Kaczmarka. Może byc groźnie.
78 min. - Wkrótce limit zmian powinien zostac wyczerpany, bowiem przy linii bocznej stoi juz Krzysztof Ulatowski.
77 min. - Danch zmieniony przez Kołodzieja.
77 min. - Do wejścia na boisko szykuje sie Kołodziej.
76 min. - Groźna wrzutka Brzęczka z rzutu wolnego, Celeban uprzedza graczy Górnika i wybija głową piłkę na rzut rożny.
75 min. - Pierwsze upomnienie w meczu - żółta kartka ukarany Mila.
75 min. - Znów zamieszanie w polu karnym WKS-u. Zahorski i Markowski nie moga oddac strzału.
74 min. - Socha fauluje przy linii bocznej Madejskiego. Szybko grę wznawia Brzeczek, dośrodkowanie, a Kaczmarek łapie piłkę.
73 min. - Strzał Markowskiego z 14 metrów blokuje Socha. znów było groźnie pod bramka WKS-u.
72 min. - Zbyt mocne podanie Markowskiego i piłka opuszca murawę, a grę wznawia Kaczmarek,.
71 min. - Danch probował zaskoczyć Kaczmarka uderzeniem z dystansu, jednak posłał piłke nad poprzeczką.
71 min. - Wysoka wrzutka Mili, ale Vaclavik uprzedza Milę i łapie piłkę.
69 min. - Gorąco pod bramka Kaczmarka, Madejski wbiega w pole karne, wykłada na 5 metr, tam zablokowany strzał Dancha, piłka spada na głowę Markowskiego, który uderza, wybija piłke Pawelec, dobijać próboał jeszcze Bonin, ale szczęście sprzyja wrocławianom.
67 min. - Indywidualna akcja Bonina prawym skrzydłem, miękka wrzutak w pole karne z linii końcowej, ale wbiegający zawodnicy Górnika nie przejęli piłki i Łukasiewicz oddalił zagrożenie.
66 min. - Ładnie zapowiadająca sie akcja Śląska, ale Szewczuk nie zrozumiał intencji Łukasiewicza.
65 min. - Danch probuje uderzac, ale zablokowany.
65 min. - Wrzutka Mili, główka Szewczuka, ale zbyt słabo.
65 min. - Leo Markowski zmienia Pitrego, druga zmiana w zespole Górnika.

Po raz pierwszy od 15 lat zespół Śląska prowadzi w Ekstraklasie w meczu na Górnym Śląsku.

64 min. - Szydziak przedziera się w pole karne, ale trzech rywali wzięło go w kleszcze i zabrało mu piłkę.
64 min. - Rzut rożny dla Śląska, wywalczony przez Sobocińskiego. Mila dośrodkowuje, Celeban pakuje piłkę głową do siatki!!!!!!!!!!!!
62 min. - Próba ładnego dalekiego podania Szydziaka do Szewczuka, jednak Smirnovs przecina tor lotu piłki.
62 min. - Po rzucie rożnym wykonywanym przez Brzęczka socha wybija piłkę głowa i oddala zagrożenie.
61 min. - Druga zmiana w zespole Śląska - Szydziak zmienia Dudka. Jest to debiut młodego zawodnika WKS-u w Ekstraklasie.
60 min. - Śląsk idzie za ciosem - groźna akcja Ostrowskiego, który dośrodkowuje z prawej strony, ale trafia Milę w nogę.
59 min. - GOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL Po rzucie rożnym wykonanym przez Milę, piłka wpada pod nogi Szewczuka, ktory z kilku metrów pakuje piłkę do bramki!!!!! 1:1 !!!!
59 min. - Ładne prostopadłe zagranie Dudka do Mili, ale w ostatniej chwili obrońcy Górnika wybijaja piłkę poza boisko.
58 min. - Do wejścia na boisko szykuje się Damian Szydziak.
57 min. - Po indywidualnej akcji Ostrowski uderza z 20 metrów, ale strzał zostaje zablokowany.
56 min. - Okazja na wyrównanie - po kiksie Pazdana z 18 metrów uderza Szewczuk, a piłka przelatuje tuz obok słupka.
55 min. - GOLLLLLLLL - Brzęczek uderza precyzyjnie zza pola karnego, a piłka tuż przy słupku wpada do siatki. 1:0
54 min. - Pierwsza interwencja Pawelca, ktróry wyłuskuje piłkę spod nóg Bonina.
54 min. - Zmiana w zespole Śląska - Pawelec zmienia Wójcika.
53 min. - Prostopadłe podanie do Pitrego, który uderza z ostrego kąta, ale Kaczmarek fantastycznie odbija piłkę.
52 min. - Wójcik długim podaniem próbuje uruchomic Sobocińskiego, ten jednak fauluje Smirnovsa.
52 min. - Po dośrodkowaniu z rzutu roznego, żaden z zawodników nie sięga piłki, która opuszcza boisko.
51 min. - Próba dośrodkowania z prawej strony Dancha, ale czujny dudek blokuje piłkę i rzut rożny dla gospdoarzy.
50 min. - Pawelec szykuje się do wejścia na boisko.
49 min. - Niedokładne wybicie Kaczmarka, piłka spada pod nogi Malinowskiego, który uderza z 30 metrów, ale Kaczmarek jest na posterunku.
47 min. - Groźna akcja gospdoarzy, po dośrodkowaniu z prawej strony główkuje Pitry, ale niecelnie.
46 min. - Próba zagrania Tadeusza Sochy w pole karne do Krzysztofa Ostrowskiego, ale piłkę przechwytują gospodarze.
46 min. - Tomasz Szewczuk rozpoczął druga połowę
46 min. - W przerwie jedna zmiana - Malinowski zmienił Rivasa.

Jak na razie mecz może podobac się kibicom, którzy przyszli na stadion imienia Ernesta Pola. Gospdarze są dłużej w posiadaniu piłki i przeprowadzili więcej od Śląska groxnych akcji podbramkowych. Zespół Górnika dobrze rozpoczął mecz, po kilkudziesięciu minutach wyrównanej gry, znów inicjatywa należała do zabrzan, którzy w ostatnim kwadransie kilkukrotnie groźnie atakowali i niewiele zabrakło im, by zdobyć bramke. Wrocławianie bronia sie jednak jak na razie szczęśliwie i od czasu do czasu próbuja zagrozić bramce strzezonej przez Vaclavika. Na grę obu drużyn duży wpływ ma stan murawy, która po opadach deszcu jest śliska i grząska.

45 min. - Sędzia kończy pierszą część spotkania.
45 min. - Ostry faul Pitrego na Dudku, który po chwili podnosi się z murawy, nie będzie potzrebna pomoc masażystów.
44 min. - Efektowna akcja Pitrego, który stojąc tyłem do bramki zwiódł dwóch zawodników WKS-u i silnie uderzył z półobrotu, a piłka minimalnie minęła słupek wrocławskiej bramki.
43 min. - Mila ładnie zagrywa do Sobocińskiego, ale napastnik znajdował się na pozycji spalonej.
42 min. - Dośrodkowanie z lewej strony Papeckys zagrywa do Pitrego, który z 5 metrów fatalnie pudłuje.
42 min. - Szarża Rivasa, zakończona udana interwencja Łukasiewicza.
41 min. - Górnik w natarciu, tym razem Brzeczek uderzał z 18 metrów, ale Kaczmarek interweniuje i łapie piłkę.,
40 min. - Piłka ląduje w bramce Śląska! Sędzia odgwizduje jednak faul. Po wrzutce z rogu Madejskiego, Bonin nieprzepisowo zaatakował gracza Śląska walcząc o dogodna pozycję i gol nie zostaje uznany.
39 min. - śliska murwa sprawia problemy zawodnikom, 3 kolejnych zawodników przewraca się próbując opanowac piłkę. Po chwili równowage na murawie traci Celeban.
39 min. - Próba zagrania Mili do Sobocińskiego, ale zbyt mocno i wyłuskuje ją Smirnovs.
39 min. - Z rzutu wolnego uderza Madejski, ale piłka poszybowała nad poprzeczką.
37 min. - Faul Dudka na Rivasie, rzut wolny w odległości około 25 metrów od bramki WKS-u.
36 min. - Po wrzutce z kornera Brzęczka zamieszanie w polu karnym, do piłki dochodzi Pitry, ktory z 8 metrów posyła ja nad bramka. Wrocławianie mieli dużo szczęścia!
36 min. - Nieporozumienie Ostrowskiego z Kaczmarkiem, piłka wylatuje poza boisko i kolejny rzut rożny dla Górnika.
35 min. - Wójcik przyblokował dośrodkowanie Bonina, a piłka padła łupem Kaczmarka.
34 min. - Wrocławianie umiejętnie skracaja pole gry i gospdoarze mają problem z rozpoczęciem akcji, piłka często z konieczności jest przez nich zagrywana doVaclavika.
33 min. - ładne podanie na prawo do Sochy, który popędził w kierunku pola karnego, ale podał niecelnie i piłkę przechwycili gospodarze.
32 min. - Dobre dośrodkowanie Rivasa w kierunku Zahorskiego, jednak ten na 5 metrze nie sięga piłki.

śliska murawa utrudnia piłkarzom tworzenie składnych akcji, ale nie można im odmówić woli walki.

31 min. - Po rzucie roznym piłka spadła pod nogi Dudka, który uderzył z dystansu, ale zabrakło kilku metrów do bramki.
30 min. - Znakomite podanie Dudka do Ostrowskiego, który dośrodkował do Sobocińskiego, ale uprzedzili go obrońcy i wybili piłkę na róg.
30 min. - Po chwili dalekie zagranie w kietunku bramki i piłka znów w rękach Kaczmarka.
29 min. - Celeban umiejętnie blokuje Pitrego i piłka opuszcza boisko, a grę wznawia bramkarz Śląska.
28 min. - Smirnovs fauluje Sobocińskiego i rzut wolny dla Śląska z boku boiska. Dośrodkowuje Dudek, ale zbyt lekko. Po chwili piłka trafia do Mili, który uderza z 25 metrów ale nad bramką.
27 min. - Ryszard Tarasiewicz ma pretensje do arbitra, po krótkiej rozmowie z sedzia głównym, szkoleniowiec WKS-u powraca na ławkę rezerwowych.
26 min. - Akcja Górnika, Bonin uciekł prawą stroną, ale piłka po jego dośrodkowaniu przekroczyła linie końcową.
24 min. - Dobra okazja dla Śląska na bramkę! Dudek prostopadle zagrywa do Sobocińskiego, ten uprzedza defensora i uderza z kilkunastu metrów na bramke, jednak zbyt lekko by zaskoczyć Vaclavika.
23 min. - Wrzutka Rivasa z pawej strony, ale zabrakło celności - piłka przelatuje nad poprzeczką bramki Kaczmarka.

20 minut szybkiego i stojacego na dobrym poziomie spotkania. W pierwszych minutach zaatakował Górnik, jednak wrocławianie nie dali zepchnać się do defensywy i odpowiadają groźnymi atakami.

20 min. - Dudek dośrodkowuje w pole karne, gdzie Sobociński uderza z kilkunastu metrów, ale minimalnie niecelnie.
18 min. - Rajd Pitrego, który odgrywa na lewo do niepilnowanego Rivasa, ten wstzreliwuje piłkę w strone bramki, ale Kaczmarek bezs problemów ją przechwytuje.
18 min. - Dudek ładnie zagrywa na skrzydło do Mili, ten jednak nie opanował piłki.
16 min. - Krótko rozegrany rzut rożny - Brzęczek wrzuca piłkę na drugi słupek, gdzie Bonin groźnie zgrywa piłkę głową, ale piłka przekroczyła juz linię końcową i od bramki Kaczmarek.
16 min. - Lewym skrzydłem szarżuje Papeckys, ale Ostrowski nie daje się minąć i wybija piłkę na rzut rożny.
14 min. - Groźna akcja gospodarzy - Celeban pozwolił Zahorskiemu na przyjęcie piłki i strzał z 10 metrów, na szczęście Kaczmarek zdołał trącić piłkę.
14 min. - Papeckys próbuje zagrac z pominieciem drugiej linii, ale zbyt mocno i piłka w rękach Kaczmarka.
13 min. - Rzut wolny ze środka pola - dosrodkowanie Brzęczka w pole karne, gdzie niepilnowany Zahorski główkuje z 15 metrów, ale niecelnie.
12 min. - Kolejna składna akcja Śląska najpierw Sobociński wydofuje przed pole karne, piłke przejmuje Ostrowski i probuje odegrac do Sobocińskiego, ale zabrakło mu precyzji.
11 min. - Dudek dośrodkował w pole karne, piłki nie sięgnął Szewczuk, przechwycił ja Mila, który nie zdołał oddać celnego strzału z ostrego kąta.
9 min. - Złe przyjęcie jednego z graczy Górnika i grę z autu będą wznawiac wrocławianie.
8 min. - Kolejna akcja Śląska- Mila przejąl bezpańską piłkę, minał łatwym zwodem Bonona i przerzucił piłkę do Ostrowskiego. Skrzydłowy uderzył na bramkę, ale został zablokowany.
7 min. - Po kontrze i przerzuceniu Mili piłki do Ostrowskiego, ten przyjmuje piłkę i uderza z 20 metrów płasko po ziemi, ale bramkarz nie daje się zaskoczyć.
7 min. - Dudek zagrywa reką, jednak arbiter uznaje, że było to przypadkowe zagranie.
6 min. - Brzęczek z wolnego z 40 metrów prosto w dwuosobowy mur Śląska.
6 min. - Efektowna choreografia stworzona przez kibiców WKS-u pod hasłem "Ultras Silesia"
5 min. - Sobociński fauluje rywala, a mogła byc dobra okazja do kontry dla Śląska.
5 min. - Po sprytnej wrzutce Brzęczka Celeban na raty oddala zagrożenie uprzedzając Pitrego.
4 min. - Pitry próbuje prostopadle zagrać do Bonina, ale czujny Sztylka wybija piłke poza boisko. Rzut rożny dla zabrzan.
3 min. - Po dośrodkowaniu Mili z lewej strony, Szewczuk nie zdołał opanować śliskiej piłki i defensorzy oddalili zagrożenie.
3 min. - Wójcik sfaulował Rivasa i rzut wolny dla Górnika rpzy linii bocznej.
2 min. - Szybka odpowiedź Śląska - Mila po dośrodkowaniu Sochy próbuje z 7 metrów uderzać, jednak piłka skozłowała i nie zdołał oddac czystego stzrału.
2 min. - Po rzucie rożnym wykonanym przez Pitrego socha wybił piłkę głową.
1 min. - Pierwsza groźna akcja gospdoarzy - Pitry minął Sochę i dośrodkował, ale Wójcik czujnie wybił piłkę.
1 min. - Zahorski do Pitrego i gramy.

Piłkarze obu drużyn na murawie pojawili się ubrani w specjalnych koszulkach, promujących akcję charytatywną jednej z firm sportowych.

Piłkarze obu drużyn wyprowadzani przez trójkę sędziowską wychodzą na murawę.

Trybuny stadionu przy ul. Roosvelta wypełniają się coraz szczelniej. Trzy sektory odzielające kibiców obu drużyn są wyłączone.

Wiosną 2001 roku na stadionie przy ul. Roosvelta debiutował we wrocławskim zespole Dariusz Sztylka, obecny kapitan WKS-u.

Górnik Zabrze to najczęstszy rywal WKS-u w historii. Oba kluby spotykały się już 65 razy w meczach rangi mistrzowskiej. Tylko dwukrotnie Śląskowi udało się wygrać w Zabrzu!

W meczu nie zagrają Tomasz Hajto (za żółte kartki), a w zespole Śląska: kontuzjowani Vuk Sotirović, Vladimir Ćap. Trener Ryszard Tarasiewicz do Zabrza nie zabrał także Janusza Gancarczyka, Krzysztofa Wołczka, Petra Pokornego, Krzysztofa Kaczmarka i Przemysława Łudzińskiego.

Ostatni raz Górnik ze Śląskiem spotkali się w 2001 roku w grupie spadkowej z I ligi. Dwukrotnie lepsi byli wtedy zabrzanie i m.in. te dwie porażki przyczyniły się do spadku WKS-u z najwyższej klasy rozgrywkowej.

Barwy Górnika w poprzednim sezonie reprezentował Mariusz Pawelec, który latem przeniósł się do Śląska.

Jest to pierwszy mecz od ponad 23 miesięcy, w którym w zespole Śląska nie zagra ani jedenobcokrajowiec. Ostatni taki przypadek miał miejsce 21.10.2006 w spotrkaniu z Jagiellonią Białystok,w którym WKS przegrał 0:3.

Na boisku w barwach Śląska zabraknie zawodników, którzy w tym sezonie zdobyli większość bramek – Vuk Sotirović (2 gole), Janusz Gancarczyk (2), Krzysztof Wołczek (1). Oprócz nich gole dla WKS-u zdobyli dotychczas – Tomasz Szewczuk (2) i Sebastian Mila (1).

Górnik fatalnie rozpoczął rozgrywki Ekstraklasy – dopiero podczas ostatniego weekendu zdobył pierwszą bramkę, która dała zabrzanom zwycięstwo 1:0 nad Piastem Gliwice. Jej autorem był Piotr Madejski. Zabrzanie mieli okazje na podwyższenie rezultatu, a najlepszej – rzutu karnego – nie wykorzystał Tomasz Hajto.

- Oglądałem dwa mecze Śląska i jestem przekonany, że Górnik, jeśli pokaże, co potrafi, to wrocławianie nie mają na Roosevelta szans choćby na punkt – mówił w wywiadzie prasowym Ryszard Wieczorek, były trener Górnika.

- Jestem przekonany, że ostatnie zwycięstwo nad Piastem i zatrudnienie nowego trenera drużyny podziała na nas mobilizująco. Uważam, że nie jesteśmy zespołem słabszym od Śląska Wrocław i będziemy walczyć o to, by komplet punktów został drugi raz z rzędu w Zabrzu. Wiemy wszyscy jak bardzo potrzebujemy punktów, dlatego w piątek skóry tanio nie sprzedamy – zapewniał przed meczem Jerzy Brzęczek, kapitan Górnika.

Obie drużyny rozpoczęły już rozgrzewkę.

Na 40 minut przed meczem trybuny stadionu przy ul. Roosvelta powoli się zapełniają. W Zabrzu są już pierwsi kibice Śląska, którzy już na rozgrzewce zaczęli dopingować zespół WKS-u.

W piątek o godzinie 20 na boisko przy ul. Roosvelta wybiegna jedenastki Górnika Zabrze i Śląska Wrocław. Spotkanie zapowiada się niezwykle emocjonująco, bowiem gospodarze pod wodzą nowego trenera Henryka Kasperczaka zamierzają powtórzyć osiagnięcie z przed tygodnia, gdy wygrali z Piastem Gliwice, i ponownie zgarnąć komplet punktów. Zespół Śląska nie zamierza jednak poddać się bez walki. Wrocławianie pokazali już, że sa w stanie pokonać zabrzan, wygrywając w przedsezonowym sparingu na stadionie trywala 2:0 po bramkach Marka Gancarczyka i Sebastiana Mili (piękne uderzenie z rzutu wolnego).

Autor relacji: Drom/FPP