Sto lat, Panie Trenerze!

10.02.2019 (12:23) | Banan | skomentuj (0)
80 lat temu w Rudzie (dzielnicy Rudy Śląskiej) na świat przyszedł Władysław Żmuda – były piłkarz i trener Śląska, prawdziwa ikona i legenda klubu (na zdjęciu pierwszy z lewej). Z wrocławskim zespołem związał się w 1962 roku i sercem jest z nim do dziś.


 

Na boisku występował w roli pomocnika lub obrońcy. Już podczas kariery zawodniczej wykazywał się cechami przywódcy i został kapitanem drużyny, z którą wywalczył pierwszy awans Śląska do ekstraklasy.

Trenerem WKS-u został w 1971 roku, wrocławianie pod jego wodzą zdobyli pierwsze mistrzostwo Polski, dołożyli do tego Puchar Polski i oczywiście występy w europejskich pucharach – ze słynnymi pojedynkami z Liverpoolem czy Napoli na czele.

Wiosną 1977 roku na stanowisku szkoleniowca zastąpił go Aleksander Papiewski – Śląsk zakończył wtedy rozgrywki na drugim miejscu.

Trener Żmuda sukcesy świętował także poza Wrocławiem – w 1982 roku zdobył mistrzostwo prowadząc Widzew Łódź, w latach 1988 i 1989 sięgnął po wicemistrzostwa z GKS-em Katowice. Za granicą zdobył złote medale w lidze tunezyjskiej z zespołem Esperance Tunis, dołożył do tego Puchar Tunezji.

W Śląsku uznawany jest za szkoleniowca wszechczasów. Sto lat, Panie Trenerze!

KOMENTARZE
Nie skomentowano jeszcze tego newsa.
DODAJ KOMENTARZ
Czy wiesz, że wszystkie nowo dodane komentarze muszą zostać zaakceptowane przez redakcję.

Nie chcesz czekać? Zarejestruj się na forum kibiców Śląska Wrocław a następnie podczas dodawania komentarza podaj swój login i hasło.

Koniecznie przepisz tekst z obrazka!
Nick*:
Hasło:
Adres e-mail:
Treść komentarza*:
* - pola wymagane