Modern futbol a świat kibiców - podsumowanie

07.06.2018 (00:13) | Claudia Haor | własne/modernfutbol.pl | skomentuj (0)

Pierwszy dzień konferencji naukowej „Modern futbol a świat kibiców” zorganizowanej przez stowarzyszenie Kibice Razem Śląsk Wrocław i Dolnośląską Szkołę Wyższą za nami. Zapraszam na krótkie podsumowanie obrad, które odbyły się w środę na Stadionie Wrocław.


 

Konferencja „Modern futbol a świat kibiców” została zorganizowana już po raz 8. Organizatorzy, jak zgodnie przyznali, nie spodziewali się, że tegoroczna edycja będzie cieszyć się tak sporym zainteresowaniem. Dr Andrzej Ostrowski, który wygłosił mowę powitalną, z wielką radością opowiadał, jak z roku na rok wzrasta świadomość z iloma dziedzinami nauki przenika się współczesny futbol.

Podczas spotkania prelegenci wygłaszali interesujące referaty, a także dzielili się swoja wiedzą i doświadczeniem. Dwa przemówienia zostały nawet wygłoszone w języku niemieckim. W obradach uczestniczyły znane osobistości ze świata sportu, między innymi były koszykarz Śląska Wrocław, Maciej Zieliński oraz dwukrotna mistrzyni olimpijska w strzelectwie Renata Mauer-Różańska, a także wykładowcy akademiccy, dziennikarze i studenci.

Pierwsze wystąpienie należało do gości honorowych. Wśród nich były znakomity piłkarz, legendarny trener, który z reprezentacją Polski wywalczył 3. miejsce na Mistrzostwach Świata w Hiszpanii w 1982 roku - Antoni Piechniczek. Drugi z zaproszonych to Władysław Żmuda I, wieloletni zawodnik Śląska Wrocław, a także trener, który poprowadził WKS do mistrzostwa Polski w 1977 roku. Referat dotyczył przede wszystkim problematyki polskiej kadry w kontekście nadchodzącego Mundialu w Rosji 2018.

Podczas konferencji poruszano również kwestie wymiaru imprez sportowych, a budowania wizerunku państw na arenie międzynarodowej, sponsoringu w futbolu, komunikacji sponsoringowej, ksenofobii i nacjonalizmu rosyjskich chuliganów, relacji kibiców z klubem na przykładzie polskich „socios” i wiele innych. Każdy wykład kończyła kilkuminutowa dyskusja. Nie zabrakło ciekawych, a zarazem kontrowersyjnych poglądów.

Osobiście najbardziej urzekło mnie wystąpienie Pani Ewy Żyły (była reprezentantka Polski w piłce nożnej) na temat kobiet, które po karierze zawodniczej decydują się zostać… sędziami piłkarskimi. Pani Ewa taką właśnie drogę wybrała, łącząc - jak to sama określiła - „gwizdanie” z pracą zawodową i życiem rodzinnym. Z jakimi kobiety w piłkarskim świecie borykają się dylematami, problemami, z czego muszą rezygnować, przez jakie stereotypy muszą się przebić, by móc nadal realizować, to co dla nich najważniejsze, czyli pasję.. W moim wypadku, to akurat nie sędziowanie, ale…brzmi znajomo. Wzruszyłam się.

Druga część konferencji odbędzie się dziś (07.06.2018) o godz. 9:00 w Dolnośląskiej Szkole Wyższej.


KOMENTARZE
Nie skomentowano jeszcze tego newsa.
DODAJ KOMENTARZ
Czy wiesz, że wszystkie nowo dodane komentarze muszą zostać zaakceptowane przez redakcję.

Nie chcesz czekać? Zarejestruj się na forum kibiców Śląska Wrocław a następnie podczas dodawania komentarza podaj swój login i hasło.

Koniecznie przepisz tekst z obrazka!
Nick*:
Hasło:
Adres e-mail:
Treść komentarza*:
* - pola wymagane