Wybraliśmy Piłkarza Sezonu!

29.05.2018 (09:55) | Banan | własne / 90minut.pl / ekstrastats.pl | skomentuj (0)
W plebiscycie SLASKnet.com na najlepszego Piłkarza Sezonu 2017/2018 w Śląsku wygrał Jakub Słowik! Drugie miejsce zajął Marcin Robak, a trzecie ex aequo Arkadiusz Piech i Piotr Celeban. Wyboru dokonali nasi czytelnicy, eksperci i członkowie naszej redakcji. Dziękujemy za wszystkie głosy!

Jakub Słowik popisał się wieloma spektakularnymi interwencjami, które inspirowały pozostałych piłkarzy, obronił dwa rzuty karne. Dał większy spokój obronie, która często zawodziła. Swój debiut w Śląsku zaliczył w przegranym meczu 1/16 Pucharu Polski w Gdyni 10.08.2017, gdzie spisał się bardzo dobrze. Jednak na pierwszy występ ligowy musiał czekać kolejne trzy i pół miesiąca – wszedł między słupki na spotkanie derbowe na Stadionie Wrocław, zachował w nim czyste konto i od tamtej pory na stałe zluzował zawodzącego Jakuba Wrąbla. Miejsce w składzie oddał tylko na ostatni mecz sezonu, który nie miał już żadnego znaczenia dla układu tabeli. W Gdyni nie pojawił się nawet na ławce rezerwowych. Bez Słowika wrocławianie nie wygraliby kluczowego dla dalszej walki o utrzymanie spotkania w Niecieczy z Bruk-Betem.

liczba interwencji spektakularnych: niezliczona

Marcin Robak był prawdziwym hitem transferowym w ekstraklasie. Król strzelców (wspólnie z Marco Paixao) zamienił trzeciego w tabeli Lecha Poznań na jedenasty Śląsk Wrocław. Kibice mieli mieszane uczucia po jego pozyskaniu, wskazywano na wiek zawodnika (w listopadzie skończy 36 lat), a on poprawił swój wynik z poprzedniego sezonu – w barwach Lecha w lidze zdobył 18 bramek, w Śląsku na boiskach ekstraklasy strzelił ich 19. Najlepszy snajper WKS-u miał jednak w trakcie rozgrywek dołek formy, kiedy pobił swój rekord minut bez gola w lidze (936 minut). Sceptycy wypomną Robakowi, że z 19 trafień aż 9 zdobył z rzutów karnych, optymista skontruje, że rzut karny to jeszcze nie gol. W tym sezonie Robak wkroczył do elitarnego „Klubu 100”, czyli grupy zawodników, którzy w ekstraklasie zdobyli minimum 100 bramek.

Sezon Marcina Robaka w liczbach (w Śląsku):
mecze: 34
minuty gry: 2863 (trzeci wynik w zespole)
strzelone gole: 19 (gol co 150 minut)
strzelone gole lewą nogą – prawą – głową: 5-10-4
asysty: 0
procentowy udział w golach drużyny w lidze: 38%

Arkadiusz Piech trafił do Śląska po półtora rocznej przygodzie na Cyprze. Wspólnie z Robakiem stworzył najskuteczniejszy duet napastników w lidze. Kiedy zaciął się Robak, strzelał Piech. Jego zdobycz bramkowa byłaby większa, gdyby dostał więcej minut – rozegrał tylko 11 pełnych spotkań, często musiał godzić się z rolą rezerwowego lub zmienianego po godzinie. Oprócz goli, Piech dał drużynie agresywność, pressing, motywował innych. Walczak – to słowo pasuje do jego stylu gry.

procentowy udział w golach drużyny w lidze: 26%

Piotr Celeban systematycznie pracuje na miano ikony Śląska ostatnich lat. Niestety nie formą w defensywie, bo na pewno nie to docenili kibice, oddając 10% swoich głosów na kapitana. Jako jedyny w Śląsku rozegrał pełny sezon od początku do końca, zaliczając 38 meczów. Co ważne – to już drugi taki sezon Celika z rzędu! Jego licznik spotkań z rzędu chwilowo zatrzymał się na 89. IMPONUJĄCE! Błędy w obronie odkupił aż pięcioma golami – w Polsce więcej goli zdobył tylko w sezonie mistrzowskim (6). W Śląsku w tym sezonie mieliśmy tylko trzech skuteczniejszych zawodników – Roberta Picha (6), Arkadiusza Piecha (11) i Marcina Robaka (19). To Celeban strzelił pierwszego gola dla Śląska w tym sezonie.