“Ukierunkować brylanty” - Ambitne plany szkolenia w Śląsku

23.04.2018 (23:24) | Dominik Mazur | skomentuj (2)
Przyszłość klubu zależy od młodzieży. Tę prostą zależność dobrze rozumie Śląsk Wrocław, który 23 kwietnia zorganizował na stadionie przy Oporowskiej pierwsze warsztaty szkoleniowe dla klubów z gmin partnerskich. Całość programu prezentuje się naprawdę obiecująco.


 

Współpraca jak w rodzinie

- Projekt jest fantastyczną ideą, jeśli chodzi o wyjście "na zewnątrz" z samego Wrocławia. - mówi Arkadiusz Bator, trener koordynator Akademii Śląska Wrocław. - Widzimy duże zapotrzebowanie i duże rezerwy, jeśli chodzi o małe kluby z mniejszych miejscowości, gdzie są dobrzy chłopcy, których trzeba ukierunkować i wesprzeć. Podobnie jest z trenerami - chcemy pokazać im jak pracujemy, po to, żeby znaleźć i ukierunkować te nasze piłkarskie brylanty, aby za 5-7 lat móc szczycić się, że ci chłopcy reprezentują Śląsk Wrocław.

Obecnie gminami z naszego województwa współpracującymi ze Śląskiem są: Wołów, Czernica, Kąty Wrocławskie, Siechnice, Ząbkowice Śląskie. Ważnym partnerem została niedawno akademia First Kick. - Za chwilę dołączy do tego grona Twardogóra, Przeworno. Są też partnerzy spoza Dolnego Śląska, jak Widawa, Otmuchów, Nysa. Chcemy zbudować dla klubu sieć, z której będzie można korzystać.

- To nie jest tak, że będziemy zabierać do Śląska najlepszych chłopaków z tych gmin, a tamtejsze kluby nie będą dostawać nic. - tłumaczy Arkadiusz Bator. Dajemy im całą myśl szkoleniową, będziemy przeprowadzać szkolenia dla trenerów, takie jak dziś, podczas których dostaną od nas kompletny materiał teoretyczny. Organizujemy staże dla trenerów w naszej Akademii, a za chwile będą oni mogli wziąć udział w treningach otwartych I zespołu. Kluby z zaprzyjaźnionych gmin będą - i już są - zapraszane na mecze Śląska w ekstraklasie, by zbudować wokół Wrocławia i okolic, dużą sportową rodzinę.

W trwającym niecałe dwie godziny treningach pokazowych udział wzięło ponad pięćdziesięciu zawodników z grup wiekowych U-11, U - 12 i U- 14. Trenerami prowadzącymi zajęcia są m.in. byli zawodnicy Śląska, jak Krzysztof Ostrowski czy Krzysztof Wołczek. Moduł teoretyczny poprzedził część praktyczną. - Chcemy nie tylko powiedzieć ale i pokazać. Zależy nam, by trenerzy z zewnątrz, mogli zastosować "u siebie" nasze metody i w podobny sposób pracować. Za chwilę to my pojedziemy do nich i zweryfikujemy, pomożemy, będziemy trenować wspólnie. Nie jedziemy się tam mądrzyć. Chodzi o to, żeby działać razem i słuchać tam, dokąd pojedziemy, co mówią do nas trenerzy.

Model na gwarancji

Wychowanie i rozwój młodego piłkarza Akademii Śląska Wrocław ma być oparty na trzech filarach: rozwoju sportowym, szkole oraz rozwoju osobowości. Z kolei filozofia szkolenia ma wykształcać w młodych adeptach piłki najistotniejsze zdolności,takie jak: koncentracja, odwaga do kreatywnego działania. Tylko, czy pięknie brzmiącą, modelową teorię uda się zastosować w praktyce?

Czas najwyższy, by to, co jest na papierze pokazać na boisku z dobrymi efektami - twierdzi Arkadiusz Bator. - Jako trenerzy jesteśmy rozliczani, nie za to, mówimy, a za to, co robimy. Kontynuujemy projekt Akademii rozpoczęty przez Tadeusza Pawłowskiego. Nie wycofujemy się, mamy duże wsparcie pierwszego zespołu i przy tym jesteśmy w stanie iść dalej, co pokazuje rozpoczęta dziś współpraca. Gwarantuję, że cele które sobie postawiliśmy będą przekute na praktykę.

Młodzież trenującą na Oporowskiej przywitało słońce, ale później pojawił się ulewny deszcz, a przez moment padał nawet grad. Pogoda nie zniechęciła młodych adeptów piłki, którzy zaledwie po krótkiej przerwie nadal trenowali w deszczowych warunkach. Kto wie, może za kilka lat, nasi wychowankowie będą w deszczowy wieczór walczyli o mistrzostwo Polski dla Śląska?

KOMENTARZE
~Kulis(2018-04-25 09:23:56)
Bartku nie myl WKSu z Akademią :)
~Bartek(2018-04-24 08:56:41)
W Śląsku taki dobrobyt, że chłopcy na treningi przynoszą swoje piłki bo klubowych nie ma.... O czym my rozmawiamy.
DODAJ KOMENTARZ
Czy wiesz, że wszystkie nowo dodane komentarze muszą zostać zaakceptowane przez redakcję.

Nie chcesz czekać? Zarejestruj się na forum kibiców Śląska Wrocław a następnie podczas dodawania komentarza podaj swój login i hasło.

Koniecznie przepisz tekst z obrazka!
Nick*:
Hasło:
Adres e-mail:
Treść komentarza*:
* - pola wymagane