Tadeusz Pawłowski: W sezonie każdy zawodnik powinien strzelić bramkę

10.04.2018 (16:16) | Dominik Szpik | skomentuj (11)
Wtorkowy trening Śląska był otwarty dla mediów. Z tej okazji trener Tadeusz Pawłowski odpowiedział na pytania dziennikarzy na temat obecnej sytuacji klubu.


 

Czemu brakuje Roberta Picha? Dostał wolne po spotkaniu z Koroną?

Tadeusz Pawłowski: Tak. Wczoraj i dzisiaj dostał wolne. Od jutra zaczyna trenować.

Czy jest jakiś pomysł, żeby go postawić na nogi? Pich to zawodnik, który zawsze u każdego trenera, gdy tylko jest zdrowy wychodzi w pierwszym składzie, a w ostatnim meczu pierwszy raz usiadł na ławce.

Robert jest takim zawodnikiem i człowiekiem, który zawsze oddaje serce i bardzo chce. On nie ma żadnego problemu, ma słabszy okres wynikający ze zmęczenia, dlatego troszeczkę zindywidualizował trening. Dzisiaj będziemy jeszcze więcej wiedzieli, bo zawodnicy mieli rano badania krwi, po których będziemy mądrzejsi. Po analizie z tego, co widzieliśmy włożyli dużo zdrowia w ten mecz, gdyż trzeba było pewne rzeczy nadrobić walką i zaangażowaniem. Z tego powodu nastąpiła indywidualizacja treningu, dlatego Robert dostał wolne, dlatego też część zawodników wcześniej zeszła z treningu i nie ćwiczyli z piłkami. Natomiast Ci, którzy uważamy, że muszą więcej pracować lub mają na tyle świeżości trenowali dłużej.

Nie przeraża Pana fakt, że po 30 kolejkach żaden środkowy pomocnik nie ma na koncie bramki? Tego w historii klubu jeszcze nie było. Szczególnie że jakości i kreatywności w środku pola teoretycznie nie powinno nam brakować i co najmniej jedna bramka powinna paść.

Uważam, że strzelanie bramek powinno być rozłożone na cały zespół. W sumie w sezonie każdy zawodnik powinien strzelić bramkę i każdy zawodnik wychodząc na boisko powinien o tym myśleć. Mamy takich zawodników, którzy grają w środku i to nie są snajperzy. Obojętnie czy gra Sito, czy Chrapek, czy Vacek, a na tej pozycji to nie jedna tylko pięć bramek powinno paść. To jest pozycja najbardziej wygodna na boisku, bo tam w sumie gra się w białych rękawiczkach. Można kreować grę jest mało zadań defensywnych. Pozwala to skupić się na grze do przodu i coś więcej zrobić. Na razie to się nie udało mam nadzieje, że w przyszłości będzie to inaczej wyglądało.

Czy na kanwie tego przychodzi taki moment, żeby Maciej Pałaszewski dostawał więcej szans? Na razie dostaje 10 czy 15 minut lub jeszcze za poprzedniego trenera dostał 45 minut na Legii, ale tam było już po meczu.

Tak jak powiedziałem po meczu, bardzo się cieszę, że on robi postępy i jest już tak daleko, że kiedy wchodzi do gry nie boimy się o niego. Jestem pod wrażeniem jego ostatniego meczu i dalej będziemy się przyglądać. Na pewno jest to newralgiczna pozycja „6” i „8”, ponieważ to nie jest zawodnik, który by grał wyżej tyłem do bramki. Będzie na pewno dostawał swoje minuty, a czy już teraz dostanie czas od początku? Trzeba się zastanowić do niedzieli, ale na pewno bardzo się cieszę, że przy tej małej kadrze jest chłopak, który zrobił postęp i wchodząc na boisko jest widoczny.

Większość piłkarzy do tej pory walczyła o wyższe cele. Czy z piłkarzami były prowadzone rozmowy, żeby dotrzeć do głów i zmotywować na końcową fazę rozgrywek?

Tak, cały czas dużo z nimi rozmawiamy. Odprawy są bardziej energetyczne i pobudzające. Na pewno nie jest to łatwa sytuacja dla drużyny, która typowana była przed sezonem do walki o top 4, a w tej chwili będzie ciężko walczyć o utrzymanie. Z doświadczenia sprzed 2/3 lat wiem jak te mecze się toczyły z Lubinem czy Widzewem. Były to bardzo ciężkie mecze i w sumie wygrywało się na styk. Pamiętamy o tym i już dawno zwróciłem uwagę, żeby chłopcy zdali sobie sprawę, w jakiej sytuacji jesteśmy.

Jak można ich pobudzać? Puszczać jakieś filmy czy przeprowadzać zajęcia mentalne?

Są takie treningi. Mieliśmy teraz ciężki okres gdzie zawodnicy dużo trenowali wytrzymałość. W tej chwili trzeba jeszcze od nich wyciągnąć dynamikę, której brakuje. Kiedy ta dynamika już przyjdzie to na pewno będzie bardzo pozytywne dla zespołu. Naturalnie dużo rozmawiamy, ale też rozmawiamy dużo pozytywnie, żeby zawodnicy nie mieli bojaźni przed błędem czy grą. Muszą uwierzyć, że jesteśmy na tyle dobrzy, że damy sobie radę.

Który z młodych zawodników jest najbliżej pierwszego składu?

Wszyscy młodzi zawodnicy są na styk. Zadecyduje o tym okres przygotowawczy, kiedy będzie można dać im szansę od pierwszej minuty. To nie jest dobry okres na wpuszczanie czy eksperymentów z młodzieżą. To są utalentowani chłopcy, lecz my musimy w tej chwili bardzo mądrze nimi pokierować. Trzeba sprawdzić, którzy z nich są na poziomie Ekstraklasy i ich wprowadzić, a którzy są na poziomie pierwszej ligi i ich wypożyczyć. Wiadomo, że nie wprowadzimy trzech czy czterech młodych od razu. To jest proces, który musi trwać. Maciek był wypożyczony do Rakowa Częstochowa gdzie sobie kompletnie nie poradził i po dwóch tygodniach sam poprosił o powrót do Śląska. Trzeba mieć dużo cierpliwości. Widzę po ich twarzach, jacy są zawiedzeni i nerwowi, bo chcieliby już wejść do składu. Niestety nasza sytuacja jest taka, że nie mogę sobie pozwolić na eksperymenty chociaż uważam, że 45 minut Bergiera czy wpuszczanie Maćka w drugim meczu z rzędu są na plus. To się dzieje, cały czas próbujemy. To jest sygnał, że młodzi u nas dostaną szanse tylko potrzeba czasu i cierpliwości. Myślę, że na dzisiaj z młodych to Pałaszewski, Bergier, Łyszczarz i Poprawa.

Orientuje się Pan jak wygląda sytuacja Wiecha i Skrzecza na wypożyczeniach?

Orientuje się. Mamy skauting, obserwują wszystkich. Na dzisiaj to nie są zawodnicy, którzy nam dadzą jakość w Ekstraklasie. Nasi młodzi zawodnicy, którzy są aktualnie w kadrze są dalej niż oni.

KOMENTARZE
~Tom(2018-04-12 17:20:49)
Panowie piszecie o sprawach które zarząd ma w nosie
Po pierwsze primo zwolnienie pana Urbana to niestety wypłata do końca zerwanego kontraktu
Po drugie primo zatrudnienie pana Pawłowskiego to zero kosztów bo już jest jakiś kontrakt na Akademii wiec to tylko mała korekta
Tak wiec chodzi tylko o KASĘ o nic wiecej
~benek(2018-04-11 21:24:47)
~Mongoloid
Przepraszam, ale chyba troszkę błądzisz.
Od trenera oczekuje się nazwijmy to powtarzalności.
Prawdziwe oblicze trenera, to nie tzw. strażak, który poukłada klocki po swojemu ( choć to tez sztuka- tu mistrzami są Wdowczyk, Michniewicz), ale przeprowadzi drużynę przez okres przygotowawczy i powtórzy wynik!
Trener Pawłowski miał fart, po prostu mu się udało, a największym splendorem było doprowadzenie Mili do reprezentacyjnej formy i za to czapka z głów!!!!
Ale, kiedy miał możliwość odciśnięcia piętna na swojej drużynie nie potrafił tego zrobić, był zagubiony jak dziecko we mgle.
Śląsk grał bez pomysłu, beznadziejnie, zęby bolały od oglądania ich gry.
Dostał szanse w Wiśle...tez nie wyszło.
Próbowano tłumaczyć niepowodzenia konfliktem klubu z Cierzniakiem...ale, ale...gdyby Pawłowski miał wyniki w Wiśle, nikt by nie myślał o Cierzniaku a Pawłowski trenowałby Wiślaków może i kilka lat!
Przepracowany cały zimowy okres przygotowawczy i wynik: dwie porażki jeden remis…a gra Wisły beznadziejna!

Z całym szacunkiem, ale trenerzy Urban i Pawłowski to jak Świnka Morska…ani świnka a tym bardziej morska.
Trener musi mieć pomysł, wizję…ale każdy z nas, kibic Śląska ma taką.
Trener musi umieć wcielić ją w życie…Jak czytam, ze piłkarze Śląska są tak zmęczeni sobotnim meczem ze dostali wolne we wtorek to ręce się załamują…niby czym są tak zmęczeni? Gdybym nie był na meczu i na własne oczy nie widział jak grają, może bym uwierzył….
Trener Urban dostał takich zawodników jakich chciał.
To On z Matyskiem budowali zespół.
Urban miał na zbudowanie dwa pełne okresy - letni i zimowy i co i dupa!
Nie wiem czemu miał służyć wyjazd do Trzebnicy na 5 dni…?
Wisła Płock, przygotowywała się na Cyprze w tym samym czasie i miejscu co Śląsk… i co …Oni są w górnej ósemce a my walczymy o utrzymanie.
Fatalnie pojęta lojalność zawodowa…a może trzeba nazywać rzeczy po imieniu…Śląsk jest beznadziejnie przygotowany do sezonu!!!!
Jeśli sam Celeban mówi, że w okresie zimowym były błędy w przygotowaniu, tzn. ze cos jest na rzeczy!

Gdyby Pawłowski miał doświadczenie wprowadzeniu seniorskich drużyn, odnosił większe i mniejsze sukcesy byłbym za.
Ale Pawłowski jako trener Śląska walczącego o utrzymanie to podwójna porażka.
To tak jakby ortopedzie, specjaliście od zerwanych więzadeł krzyżowych, powierzyć skomplikowaną operację kręgosłupa!
Zrobi?...no zrobi ale z jakim efektem?

Wszystkim fanom trenera Pawłowskiego powiem, że są trenerzy którzy potrafią…Mamrot ( Chrobry-Jagiellonia), Ojrzyński, Bartoszek, z młodych Brede, Skowronek, Paszulewicz

Miejsce Pana Tadeusza Pawłowskiego jest w Akademii, tam powinien budować swoją legendę, wychowując następców, Tarasiewicza, Pawłowskiego, Erlicha, Króla, Rudego, Prusika, Marciniaka, Żmudy, Wójcickiego, Kopyckiego, Garłowskiego, Wanata, Kurzei… itd. itp.

Tylko cud nas uratuje
~Darek(2018-04-11 20:09:01)
Do Maxi, masz kolego racje, jest bardzo słabym trenerem i dlatego zatrudnienie dostał w Śląsku, żaden profesjonalny klub nie zatrudnia faceta od zajęć W-F, poznali się w Wiśle tylko u nas ktoś na siłę ciągnie go na trenera, zresztą gdyby był dobry trenowałby w Austrii. Brak mu honoru i jaj inaczej sam by zrezygnował ,ciągnie klub ku spadkowi. Nie wiem po co zamieniono Pana Urbana na Pana Pawłowskiego, przedtem walczyliśmy o grupę mistrzowską teraz o utrzymanie, wygrywaliśmy u siebie za Pana Pawłowskiego tylko remisujemy i to z kim. JESTEM WIERNYM KIBICEM ALE MECZ Z KORONĄ BYŁ MOIM OSTATNIM NA JAKIM BYŁEM, CHYBA ŻE ZMIENI SIĘ TRENER, DOŚĆ MAM ROBIENIA ZE MNIE IDIOTY, JESTEM NA MECZU I WIDZĘ CO SIĘ DZIEJE, A JAK CZYTAM WYPOWIEDZI NASZEGO PANA TRENERA TO SZLAG MNIE TRAFIA.
~Bartłomiej C.(2018-04-11 14:08:18)
"W sezonie każdy zawodnik powinien strzelić bramkę". Panie Pawłowski, a ile Pana zdaniem punktów powinien zdobyć z drużyną trener, aby w ogóle móc go nazywać trenerem??? Moim zdaniem np. obrońcy łatwiej wybaczyć to, że nie strzeli w sezonie bramki, niż "trenerowi" to,że nie wygrał od ok. 20 meczy z rzędu !!!!
~Mongoloid(2018-04-10 23:23:39)
Maxi - masz racje, ze mu nie idzie ostatnio, ale nie przekreślajmy go jeszcze. Pozdrawiam Kraków! :)
Maxi(2018-04-10 22:10:23)
~Mongoloid ale przyznasz że ostatnio wyjątkowo mu nie idzie . Przecież wy macie przynajmniej na papierze skład spokojnie na pierwszą ósemkę . Oczywiście to nie jest jego wina że jesteście w tabeli gdzie jesteście a w 90 procentach winę ponosi Urban , Tylko czy Pawłowski jest trenerem który podźwignie Śląsk z kryzysu ?? Niech kibice sobie sami odpowiedzą ,
~Mongoloid(2018-04-10 21:11:40)
Maxi - ale nie zapominaj, że przecież ten sam trener był wybrany najlepszym trenerem sezonu na Gali Ekstraklasy i wywalczył ze Śląskiem 4 miejsce w lidze i awans do europejskich pucharów. Więc chyba taki całkiem zły nie jest?
Maxi(2018-04-10 20:17:34)
Jestem kibicem Wisły Kraków ale bardzo dużą sympatią darzę Śląsk ( mam tam siostrę i w ogóle kibicuje Śląskowi nie ważne że już nie ma zgody ) i dobrze wam życzę ale trener Pawłowski może super człowiek może super piłkarz ale trener słaby . Przecież z tego co pamiętam zostawił was na przedostatnim miejscu i został zwolniony jakimś cudem znalazł się w Wiśle i nie wiem jak u was jest ale u nas straszne bajki opowiadał był pogubiony niczym dziecko we mgle nie wiem czy jest to prawdą ale ponoć na treningach mylił piłkarzy ćwiczenia czytał z kartki itd . Obyście z nim nie spadli przecież on nie wygrał w ekstraklasie od dawna ze 20 meczów temu coś wygrał jak nie więcej jako pierwszy trener
gargamel(2018-04-10 20:10:07)
Panie Pawłowski mniej zadań defensywnych??????????No to gratuluję wiedzy. Przecież na 10 cały sezon gra słabiutki Sito (chyba raz Chrapek z Cracovią ze słynnym pandolino). Nie widział tego Urban i nie widzi "szanowny" trener. Srnić a zwłaszcza Chrapek całe rozgrywki na defensywnym czyli na 6 a wręcz obronnym bo Sito grał tylko do przodu kompletnie bez powrotu zresztą nie tylko on. Wpierw zakazujecie wręcz atakować większą ilością zawodników a potem wymagacie bramek. Najpierw trzeba nauczyć się takie rzeczy dostrzegać a później komentować. Ale akurat tego od Pana nie wymagam. A tak na marginesie ranking najlepszych defensywnych pomocników w 2017:
Jacek Góralski - 3 miejsce od stycznia 2017 do dzisiaj 2 bramki
Krzysztof Mączyński - 4 miejsce - od lipca 2016 roku 2 bramki w ekstraklasie
Grzegorz Krychowiak - 2 miejsce - ostatnia bramka w 2015 roku.
Panie trenerze 8 i 10 tak ale 6 też się zdarza tak żeby Pan sobie dobrze zapamiętał
Maxi(2018-04-10 19:58:53)
Jako trener Porażka
~Mongoloid(2018-04-10 19:13:26)
"W sezonie każdy zawodnik powinien strzelić bramkę"

Też mi się tak wydaje. No bo jak to jest możliwe, że w ciągu 37 meczy zawodnik ofensywny może nie strzelić ani jednej bramki?! A kiedyś było inaczej, było właśnie tak jak mówi trener. Pamiętacie sezon 2012? Bramki strzelała wtedy prawie cała drużyna - Gikiewicz, Diaz, Sobota, Mila, Ćwielong, Madej, Kaźmierczak, Celeban, Fojut, Elsner, Sztylka, Pietrasiak, chyba tylko Pawelec i Socha nie mieli żadnej bramki na koncie... a teraz?
DODAJ KOMENTARZ
Czy wiesz, że wszystkie nowo dodane komentarze muszą zostać zaakceptowane przez redakcję.

Nie chcesz czekać? Zarejestruj się na forum kibiców Śląska Wrocław a następnie podczas dodawania komentarza podaj swój login i hasło.

Koniecznie przepisz tekst z obrazka!
Nick*:
Hasło:
Adres e-mail:
Treść komentarza*:
* - pola wymagane