Kartka z kalendarza: 02.03.1977 Śląsk Wrocław – SSC Napoli

02.03.2018 (13:08) | Dominik Szpik | skomentuj (1)
Dokładnie 41 lat temu na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu Śląsk zmierzył się z SSC Napoli w 1/4 Pucharu Zdobywców Pucharów. Nie było to najszczęśliwsze losowanie dla ekipy Władysława Żmudy. Najlepsza w historii WKS-u ofensywa, w składzie Sybis – Garłowski – Pawłowski, musiała się zmierzyć z włoskimi specjalistami od obrony.


 

Spotkanie budziło niemałe zainteresowanie ze strony kibiców, gdyż występy Śląska w europejskich pucharach nie należały do codzienności, a tym bardziej z tak topową drużyną, która dwa sezony wcześniej zdobyła mistrzostwo Włoch.

Tego dnia frekwencja wynosiła niemal 45 tysięcy kibiców. Niestety mimo mocno ofensywnego nastawienia Wojskowych neapolitańczycy świetnie się bronili przed każdym atakiem. Przewaga Śląska nie wystarczyła i spotkanie zakończyło się remisem 0:0. Wrocławianie pokazali się z dobrej strony, nie tracąc bramki na własnym stadionie, lecz zawodnicy czuli spory niedosyt. Trudno powiedzieć, jak by się ten mecz potoczył, gdyby w pełni sił wystąpił Janusz Sybis, który przed spotkaniem zamiast trenować, leczył przeziębienie. Napastnik wrocławian o meczu z Napoli wspomina w swojej biografii:

„Neapolitańczycy okazali się dla nas profesorami gry obronnej. Nasza ambicja i umiejętności nie wystarczyły na piekielnie mocną defensywę Włochów. Owszem, mieliśmy przewagę w polu, często gościliśmy na połowie przeciwnika, jednak nasze ofensywne zapędy zazwyczaj kończyły się tuż przed linią pola karnego bądź na aucie. Zaledwie kilka razy udało nam się posłać piłkę w światło bramki Nevio Favaro. Wykonywaliśmy za to aż trzynaście rzutów rożnych. Wszystko na nic! Rywal był na to wszystko przygotowany i to on dyktował warunki”.

Neapolitańczycy podobno mieli być zainteresowani pozyskaniem Sybisa, natomiast w rewanżu zagrał on z kontuzją i nie pokazał zbyt wiele, gdyż poprosił o zmianę w przerwie. W Neapolu Śląsk przegrał 0:2 i zakończył przygodę w europejskich pucharach.

Poniżej składy ze spotkania we Wrocławiu:
Śląsk Wrocław: Zygmunt Kalinowski, Krzysztof Karpiński (46’ Mieczysław Olesiak), Władysław Żmuda, Mieczysław Kopycki, Henryk Kowalczyk, Roman Faber, Zygmunt Garłowski, Tadeusz Pawłowski, Zdzisław Rybotycki, Janusz Sybis, Józef Kwiatkowski
Trener: Władysław Żmuda
Napoli: Nevio Favaro, Tarcisio Burgnich, Sauro Catellani, Giovanni Vavassori, Giuseppe Bruscolotti, Antonio Juliano, Claudio Vinazzani, Andrea Orlandini, Luciano Chiarugi, Salvatore Esposito, Giuseppe Savoldi
Trener: Bruno Pesaola

KOMENTARZE
~Piknik fan(2018-03-03 10:46:18)
Byłem na tym meczu z Napoli,ścisk na łuku ogromny,ogrodzenie nie wytrzymało i tak byłem blisko Wieży gdzie siedzieli ultrasi WKSu .Pamiętam pod koniec meczu Władek Żmuda miał 100 głową ale minimalnie chybił ! No i śpiewy przed i po meczu - Napoli,Napoli Śląsk Wrocław ro..........
DODAJ KOMENTARZ
Czy wiesz, że wszystkie nowo dodane komentarze muszą zostać zaakceptowane przez redakcję.

Nie chcesz czekać? Zarejestruj się na forum kibiców Śląska Wrocław a następnie podczas dodawania komentarza podaj swój login i hasło.

Koniecznie przepisz tekst z obrazka!
Nick*:
Hasło:
Adres e-mail:
Treść komentarza*:
* - pola wymagane