Tadeusz Pawłowski: Chłopcy, którzy nie grali, mogą wystąpić od początku z Górnikiem

23.02.2018 (11:56) | peciaq | własne | skomentuj (9)
trenerZapraszamy do lektury zapisu konferencji prasowej z trenerem Pawłowskim przed meczem z Górnikiem Zabrze.


 

Kto nieobecny? Robak, Igors, Kosecki?

Mamy jeszcze czas do meczu, nie chciałbym dziś mówić konkretów. Myślę, że jedynym zawodnikiem, który wypada, jest Kosecki. Nie trenuje z zespołem. Pozostali są do gry, Robak i Igors wczoraj trenowali, nie mają już problemów.

Zauważył trener jakąś nową nadzieję w zawodnikach? Są tacy, których poprzedni szkoleniowiec nie brał nawet pod uwagę przy ustalaniu meczowej "18", jak na przykład Augusto. Czy niektórzy czują, że to nowe rozdanie?

Jeśli tak czują, to dobrze. Zawsze jak przychodzi nowy trener to jest nowe rozdanie, rozmawiałem już z wieloma zawodnikami. Po treningu widać zaangażowanie. Myślę, że ci chłopcy, którzy do tej pory nie grali mają duże szanse. Być może któryś wyjdzie od pierwszych minut w niedzielnym meczu.

Czy Śląsk, który pan zastał jest mocniejszy czy słabszy niż ten, z którego pan odszedł? Czy jest debiutancka trema lub stres?

Ciężko porównać. Przychodziłem po trenerze Levym do bardzo dobrego zespołu. Kelemen w bramce, Stevanović, Paixao, Mila... Mieliśmy silny zespół, a mimo tego był w dole tabeli. Zespół z którego odchodziłem był osłabiony, odeszło ok. 14 zawodników i nie było tej jakości.
Tak, jest trema. Każdy trener przed meczem ma tremę, bo jest zaangażowany. Jest ona potrzebna. To znaczy, że mam z tego radość, jestem pełen motywacji i chciałbym, żeby ta premiera wypadła dobrze.

Nawiązując do początku poprzedniej kadencji - czy teraz też trzeba mocno potrząsnąć zespołem? Wtedy wszedł trener z drzwiami do szatni, była sprawa z Milą i opaską. Czy widzi trener teraz konieczność takiego działania?

Raczej poprzestaliśmy na słowach na temat motywacji, zaangażowana i walki. Wstrząs jest niepotrzebny, a najważniejszą rzeczą jest się "dogadać" z zespołem, by wyszli na mecz zaangażowani i pełni wiary w dobry rezultat.

Czy to prawda, że będzie trochę zaskoczeń w wyjściowym składzie? Będą niespodzianki i rotacje?

Dużo możliwości nie ma, nie chcę robić rewolucji, bo jesteśmy w ciężkim okresie, kiedy jeszcze teoretyczne szanse na TOP8 mamy i wiem, że rzucając tylko młodych na głęboką wodę mogę im zrobić krzywdę. Zmiany będą, ale nie będą rewolucyjne, bo to może dać odwrotny skutek.

Co wiemy o rywalu, Górniku? Jak z nimi zagrać? To wciąż rewelacja sezonu.

Wiemy, że to zespół młody, mający dobrych zawodników, grają bardzo szybko, dobrze w kontrze i do przodu, mają w szeregach najlepszego strzelca w lidze, a do tego paru chłopaków (Kądzior, Kurzawa, Żurkowski) dobrych z dystansu, niebezpiecznych przy stałych fragmentach gry. To naprawdę rewelacja rozgrywek, ich zawodnicy już zostali zauważeni, były już pierwsze powołania. Uważam, że to zespół, który popełnia błędy, a my będziemy starali się je wykorzystać.

Poprzedni szkoleniowiec miał w przerwie na reprezentację poddać zespół badaniom prof. Chmury. Czy z racji współpracy z Bartkiem Ochmanem to nieaktualne?

Badań już nie będzie, odbyły się w poniedziałek. Chciałbym nadmienić, że to nie są prywatne czy indywidualne osoby, współpracujemy z AWF, chcemy to rozwijać i w najbliższym czasie będzie podpisana też duże porozumienie obejmujące pierwszy zespół i akademię. Badania się odbyły pod okiem AWF-u, wiemy, w którym kierunku iść, myślę że trener Michał Polczyk fajnie to układa i dobrze to zdiagnozował, mieliśmy już cały mikrocykl ułożony pod badania motoryczne. Teraz przed nami już tylko praca i okres przerwy reprezentacyjnej będzie służył treningowi kierunkowemu. Na początku tygodnia mieliśmy ciężkie treningi, dziś trening szybkościowy, bo zbliżamy się do meczu i w przerwie reprezentacyjnej będziemy jeszcze mocniej pracować, ale tak, żeby nie przedobrzyć. Myślę że coś się ruszyło.

Czy będzie coś w rodzaju audytu w sprawie kontuzji? Trudno się oprzeć wrażeniu, że części z nich można było uniknąć.

Nie chciałbym wracać do przeszłości. Fajną sprawą jest powrót Marka Świdra, specjalisty od treningu prewencyjnego, jego współpraca z Michałem nam zaowocuje i w I zespole, i w Akademii. Chcę zająć się pracą na co dzień, a nie wracaniem do przeszłości i oskarżaniem kogoś. Po przerwie na reprezentację wrócą Dankowski i Cotra, poprawi się sytuacja w zespole i to jest dobry kierunek.

Do Wrocławia przyjeżdża Górnik, który stawia na młodzież. Śląsk nie może sobie pozwolić na tak odważne wprowadzanie, ale czy w długofalowej Śląsk ma być drugim Górnikiem?

Myślę, że tak. Na pewno mamy wielu utalentowanych chłopców w CLJ, oni są najbliżej, poprzez drugą drużynę też można wejść do pierwszego zespołu. To długotrwały proces, rozłożony na 3 lata. Teraz bardzo blisko I zespołu są Bergier, Łyszczarz, Pałaszewski, Buławski, Młynarczyk, trzeba ich wprowadzać krok po kroku. Nie zapominajmy, że ta młodzież potrzebuje też doświadczenia. Jeśli będzie mieszanka rutyny, młodości i zawodników w średnim wieku to przepis na sukces. Będziemy szli w tym kierunku. Nie wyobrażam sobie, by do tego był potrzebny aż taki regres jak w Górniku, wolałbym to przebudować w Ekstraklasie bez nerwowych ruchów.

Juniorzy U19 nie grają 4-2-3-1 tylko z jednym defensywnym, takim 4-3-3. Czy to element filozofii akademii i czy to docelowo takie przestawienie ustawienia drużyn Akademii?

Uważam, że to bardzo fajny kierunek, ustawienie, w którym gra wiele zespołów z Hiszpanii, Niemiec czy Szwajcarii. Takie rozstawienie zawodników daje komfort i wiele trójkątów na boisku, strefy są tak ekonomicznie podzielone, że można mniej biegać. To dobry kierunek. To trend światowy, większość młodzieżówek tak gra i trzeba to wprowadzić u nas.

Marek Świder poprzednio pożegnał się z klubem w niejasnych okolicznościach. Czy będzie w Akademii, czy też będzie miał wpływ na I zespół?

Ogólnie jest Michał Polczyk z nami, Marek wchodzi na jego miejsce w Akademii, bo taka jest potrzeba na dzisiaj. Dobrze ze sobą współpracują, Marek pomógł już przy pierwszych badaniach. To dobre dla klubu, ale szefem jest Michał, jest w Ekstraklasie, a Marek jest w Akademii. Wszyscy pracujemy dla klubu, jeśli praca od dołu będzie fajna, będzie łatwiej wprowadzać zawodników. Marek dobrze ułoży program od dołu w Akademii, wiele razy z nim dyskutowałem, spotykaliśmy się z tym starym sztabem i wiem, że to przyniesie efekt.

Czy dużym problemem są 3 mecze w 6 dni od strony fizycznej, psychologicznej?

Podchodzę do tego z respektem, trzeba to dobrze ułożyć, bo jest obciążenie i krótki okres na regenerację. Nie będzie to łatwy okres, ale taka jest liga i nie robię sobie żadnych przemyśleń, co by było lepiej. Biorę życie, jakie jest. Musimy się z tym zmierzyć. Na dzień dzisiejszy jest mecz z Górnikiem, rozmawiamy też o tym, jak zespół zregenerować. Po meczu od razu jest trening na następny dzień, regeneracja i przygotowanie do następnego. Wiem, że profesjonalny piłkarz ma być przygotowany na grę i nie może niczego zabraknąć. Taka jest liga na całym świecie.

Kontrakt do czerwca 2020. Niektórym może się wydawać że to opcja tymczasowa. Czyja to była inicjatywa?

Wiecie państwo, jak długo pracują trenerzy. Musiałbym przeskoczyć sam siebie (22 miesiące), chciałbym się poprawić. Wiem, że to zależy od naszej pracy, od wyników i od cierpliwości. Jeśli chcemy coś zbudować i wybraliśmy opcję wrocławską, to też jestem za tym, żeby pracowali ludzie, którym leży na sercu, co będzie za 2-3 lata. Wprowadzamy zawodników z Akademii, ale Europa jest też otwarta, nie zamykamy się na to. Musimy grać na tyle atrakcyjny futbol, by te kilkanaście tys. przychodziło na nas. Cieszę się, że ten kontrakt jest tak długi, ale nie można na to patrzeć, tylko trzeba pracować z dnia na dzień. Marzę o tym, żeby móc popracować jak Rehhagel w Werderze albo jak Ferguson czy Wenger. W tej chwili interesuje mnie Górnik.

KOMENTARZE
~kibic z Sudetów(2018-02-25 13:28:31)
~dddd: Mówi się, że Zidane jest na wylocie z Realu. Może jego do Śląska sprowadźmy? :D

A tak poważnie, to całkowicie się z Tobą zgadzam. Nie stać nas na trenera z nie wiadomo jakiej półki, a za Pawłowskiego po raz ostatni Śląsk osiągnął dość wysoką pozycję w tabeli, bo 4 miejsce. Dlatego tez uważam że przed pierwszymi meczami należy się wstrzymać z niepotrzebnymi wróżbami, a wnioski będziemy mogli wyciągnąć dopiero w następnym tygodniu. W każdym razie ja jestem dobrej myśli.
~AndyB(2018-02-24 13:29:16)
Ludzie..... jedno wam powiem

NIE STAĆ NAS NA DOBREGO TRENERA ZZA GRANICY

Matysek poleciał bo kominy znowu porobił.

NIE STAĆ NAS a Pan Pawłowski pokazał wygrywajac dolna 8 ze ma pojecie o pilce. Rozwalili mu druzyne i tyle.
Z reszta po tym sezonie moze byc znowu to samo.
Mam nadzieje ze pozwola Panu wypelnic kontrakt.
~dddd(2018-02-24 08:48:58)
każdy narzeka , więc proszę czekam na konkretne propozycje trenerów , którzy by was wszystkich "znawców piłki"zaspokoili
~he(2018-02-23 21:48:44)
Ciężko będzie z tym trenerem
~bajanafun(2018-02-23 19:40:57)
Trzeba mieć dużo złej woli żeby narzekać po zmianie trenera wszystkich drużyn na naszego chłopca z Kruczej. Panie Tadeuszu, pokażmy tym malkontentom ile znaczy zaangażowanie prawdziwych wroclawiakow. Te słoiki które wypisują brednie o Pana nieudolności już wkrótce będą odszczekiwać swoje mądrości. Ja wierze w Pana i w to , ze Pan naprawdę jest człowiekiem Wrocławia. Ci którzy pamiętają Pana z boiska, wiedza ile Slask Panu zawdzięcza. Zapomnieli już o tym jak wyciągnął Pan Slask z pozycji zagrożonej spadkiem wygrywając dolna połówkę. Do zobaczenia w niedziele na stadionie!
gargamel(2018-02-23 16:57:00)
Byłem wielkim zwolennikiem żeby Janek odszedł. I tego sie nie wypieram i nie będę. Ale zatrudnienie Pawłowskiego no powiem chyba nie wiele zmieni. Myślałem o trenerze który przychodził z zewnątrz i coś "dawał". Czy Pawłowski to zrobi mam mieszane uczucia. Życzę mu naprawdę wszystkiego dobrego. Ale tak hucznie go witali we Wiśle a po 3 meczach wywalili. Obym nie był złym prorokiem. Panie Pawłowski poprzedni raz w Śląsku to było wtedy - dzisiaj jest dzisiaj. Będzie Pan miał taką samą kadrę jak Urban - porównania są czasami niebezpieczne zwłaszcza dla Pana i rewolucji, które chce Pan przeprowadzić. Powodzenia.
~kris(2018-02-23 16:26:55)
Chłopcy to jest to czyli gramy juniorami samymi dobre posuniecie
~Kibic(2018-02-23 16:23:14)
Z Polskimi piłkarzami jest ten sam problem co z Polską służbą zdrowia,oni myślą ze to My jesteśmy dla nich a nie oni dla Nas!!!
~Darek(2018-02-23 14:01:29)
HAHAHA NO I MAMY ZNOWU CHŁOPCÓW, BĘDZIE WESOŁO.
DODAJ KOMENTARZ
Czy wiesz, że wszystkie nowo dodane komentarze muszą zostać zaakceptowane przez redakcję.

Nie chcesz czekać? Zarejestruj się na forum kibiców Śląska Wrocław a następnie podczas dodawania komentarza podaj swój login i hasło.

Koniecznie przepisz tekst z obrazka!
Nick*:
Hasło:
Adres e-mail:
Treść komentarza*:
* - pola wymagane