Jan Urban: Każdy zespół jest do ugryzienia

14.02.2018 (17:10) | mkierakowicz | własne | skomentuj (3)
W drugiej części konferencji prasowej na pytania dziennikarzy odpowiadał Jan Urban. Oczywiście poruszono temat najbliższego spotkania. Rozmawiano także o zachowaniu linii obrony przy stracie pierwszego gola w meczu z Cracovią, przygotowaniu motorycznym i niedyspozycji strzeleckiej Marcina Robaka. Nie zabrakło pytania o zatrudnienie testowanego Rumuna, Alexandru Longhera.


 

Są jacyś poszkodowani po meczu z Cracovią?

Są tacy. Zobaczymy jak oni będą wyglądać, jeśli chodzi o te drobne urazy. Zobaczymy, ale teraz nie chcę mówić nazwisk.

Kosecki jest ok?

Tak. Tylko lekki rozcięcie.

Jak sprawa wygląda z Cotrą i Joviciem?

Cotra już trenuje indywidualnie, Jović jeszcze nie. Cotra już biega, próbuje różnych ćwiczeń dynamicznych. Leczenie przebiega bardzo dobrze.

Jakie są rokowania?

Nie wiem. Trudno powiedzieć. Wszystko będzie zależało od tego, jak sam zawodnik się czuje. Ale z tego co mówił lekarz, wszystko idzie w dobrym kierunku.

Jest pan wkurzony na Arka Piecha za kartkę, która eliminuje go z najbliższego spotkania?

Bardziej potem byłem zły. Od razu po meczu nie myślałem o tym, choć wiedziałem, że jest zagrożony. Arek w ogóle uważa, że kartka mu się nie należała. Miał do sędziego cały czas pretensje. Mówił, jeśli mnie dajesz, to dlaczego nie dałeś za faul na Kosie?. No i w tym nie brakuje racji. Ale to już jest historia.

Chciałem wrócić do spotkania z Cracovią. Czy dalej ma Pan pretensję do Jakuba Słowika, że nie wyszedł do tej piłki przy golu Covilo? Czy może Piotr Celeban mógł się tam lepiej zachować? Czy jest możliwe w ogóle powstrzymać w polu karnym piłkarza, tak dobrze grającego głową jak Covilo?

Zawsze są jakieś możliwości. Zawsze to jest łańcuszek zbiegów okoliczności, gdzie można powiedzieć, że można było się zachować inaczej. Po pierwsze rzut z autu - tam trzeba było być dużo bliżej i miał tam kto być, żeby łatwo tej wrzutki zawodnik Cracovii nie zrobił. Tak, moim zdaniem z perspektywy ławki, to było do wyjścia, jeśli chodzi o bramkarza. A Piotrek? Piotrek się spóźnił. Głowę rzeczywiście ma prawo przegrać, bo Covilo jest od niego zdecydowanie większy, gra bardzo dobrze głową. Natomiast na pewno zabrakło kontaktu z nim. Z reguły się tłumaczy zawodnikom: jeśli przegrasz głowę, to jak jesteś w kontakcie w odpowiednim momencie, to rywal może głowę wygra, ale piłka poleci na pewno nie tam gdzie on chce. Także było tam kilka momentów, że można było się zachować inaczej.

Patrząc na mecz z Zagłębiem Legia wydaje się drużyną do ugryzienia.

Każdy zespół jest do ugryzienia w naszej lidze. To pokazują wyniki w różnych kolejkach. Tak samo Legia. Nie ulega wątpliwości, że my musimy zagrać naprawdę dobrze, żeby wywieść coś z Warszawy. Takie są wymagania, jeśli gra się z Legią.

Pytanie o formę Marcina Robaka. Jak on się czuje? Czy jest trochę przygnębiony tym, że nie strzela?

Wiemy wszyscy, że Marcin skończył nie najlepiej tamtą rundę. Też byłem zaskoczony tym, że to było - nie oszukujmy się - słabe spotkanie w jego wykonaniu w meczu z Cracovią. Nie było ku temu żadnych przyczyn, bo Marcin trenował wszystko. Nie miał przerw, urazów. Zobaczymy jak będzie. Na pewno takich zawodników nie można skreślać. Trzeba starać się robić wszystko, żeby takich zawodników odbudować. Nie zapominajmy, że to Marcin jest naszym najlepszym strzelcem. Potrafi strzelać bramki. Robimy wszystko, aby znowu tak było.

To jest doświadczony zawodnik i zdaje sobie sprawę, że nie zagrał dobrego spotkania. Dajmy mu trochę czasu, bo on wie, że na niego liczymy. Jest bardzo ważnym zawodnikiem dla nas.

Chciałem dopytać o sprawę dystansów zrobionych przez zespół w ostatnim meczu. Porównując z Cracovią jest to różnica około 8 kilometrów, więc dosyć sporo. Dodatkowo porównując ten wynik do innych zespołów Ekstraklasy był to rezultat dość słaby. Piast Gliwice mimo wyraźnej przegranej zrobił aż 118 km. Z czego to może wynikać? Czy są powody do obaw czy nie ma się czym przejmować?

Nie wiem być może błąd systemu?. Było też podane, że 101 km biegała Jagiellonia - później sam system poprawił na 115. Może nas nie poprawili, no nie wiem.

Wracając do sprawy na poważnie. Ja z czymś takim pracowałem już 10 lat temu. To był system AMISCO. Ten jest trochę bardziej unowocześniony. Natomiast już wtedy mieliśmy kamery na stadionie, analizy robili nam Francuzi albo Hiszpanie. Każda analiza meczu kosztowała 2500 euro. Dlatego nigdy nie mieliśmy problemu, jeśli chodzi o przygotowanie fizyczne, bo mieliśmy bardzo dobrą sytuację do porównania z innymi drużynami, które do nas przyjeżdżały. Raz tylko się zdarzyło, że pod względem szybkości na wysokiej intensywności, ktoś biegał 10-15 metrów więcej. Drobnostka. Natomiast tutaj w tym systemie i w tym meczu - trudno mi naprawdę powiedzieć. Ja takiego wrażenia na pewno nie miałem, jeśli chodzi o mój punkt widzenia z ławki rezerwowych, że Śląsk pod względem fizycznym jest słabszy od Cracovii. Jestem w tym zawodzie dosyć długo i czasami tak jest, że twoja drużyna albo przeciwnika siada. W tym przypadku na pewno nie miałem takiego odczucia.

Inną sprawą jest to, że Cracovia miała większe posiadanie piłki. Tak, myśmy im oddali inicjatywę. Chcieliśmy grać średnim, lub głębokim pressingiem. To też wymagało od Cracovii, że ta ruchliwość była zdecydowanie większa niż nasza. Są różne rzeczy, które można wyczytać np. Cracovia miała więcej rzutów rożnych. Od razu wtedy stoperzy idą do przodu, potem wracają. A ty tego nie robisz, jak bronisz tego rzutu rożnego. Jeśli chodzi o kwestię wysokiej intensywności, to akurat my wysokich wyników nie będziemy mieli. Będziemy patrzeć bardziej na maksymalne osiągnięcia każdego z zawodników niż na średnią. Wiemy, że w naszym zespole nie mamy dużo sprinterów.

Mam pewne informacje od tak nazwijmy zaufanej osoby, która mi to przekazała. Trener był zaskoczony, że tak szybko, po meczu z Cracovią działacze chcieli z Panem porozmawiać? Bo wiem, że takie spotkanie było...

Mącisz człowieku, za przeproszeniem. Ja nie wiem o co Tobie chodzi... Ktoś być może Tobą manipuluje, bo po prostu mącisz. Takiego spotkania nie było. Nie było. Ten informator to... musisz znaleźć innego.

Jakie zadania będzie miał prof. Chmura? Słyszałem, że dopiero w przerwie na kadrę ta współpraca ma być nawiązana.

Wtedy pogadamy. Ok?

Kto będzie najbardziej groźny z Legii w piątek i dlaczego będzie to Niezgoda?

Na pewno chłopak wcześniej i teraz ratuje Legię, bo strzela bardzo ważne bramki. Nie patrzymy w ten sposób na to. W ich szeregach jest wielu zawodników, którzy mogą strzelać bramki. Jest też dużo zawodników młodych, od których nie wiadomo za bardzo czego oczekiwać. Ten pierwszy mecz dla tych nowych zawodników był naprawdę niezły. Natomiast tak jest, że nowi zawodnicy mają motywację, żeby się pokazać w nowym klubie z jak najlepszej strony. Tym bardziej, że to będzie pierwszy mecz na własnym boisku.

Dzisiaj pojawiła się informacja, że Śląsk doszedł do porozumienia z władzami zarządzającymi Stadionem Wrocław. Będzie więcej treningów przed meczami na płycie głównej. Czy to coś zmienia w kwestii rytmu przygotowań do meczów u siebie. Pan się cieszy z tej informacji?

Komunikat jest, ale fizycznie nie wiem co to oznacza. My z tego co wiem, nie będziemy zarządzać murawą. Ja wiem, jakie warunki panują, jaka jest murawa. Przecież to jest logiczne, że jeśli jest zła, to ja nie wejdę na to boisko, bo nie będę sobie sam robił na złość. Czasami ludzie myślą, że ktoś chce na siłę tam być. Nie. My trenujemy teraz cały czas na sztucznej murawie.

Ja wiem, że to boisko nie jest jeszcze gotowe po zimie. Ta wegetacja tej trawy nie jest taka, jak powinna być. Treningi przedmeczowe są krótkie. Tam nic wielkiego się nie dzieje. Pewnie tak będzie, że możemy tam trenować, ale nie musimy. W wielu klubach w Polsce czy Europie drużyny nie trenują na głównej płycie i nic się nie dzieje.

Jest jakaś decyzja w sprawie Alexandru Longhera? Miał być testowany do końca tygodnia...

W sprawie kogo?

Tego młodego Polako-Rumuna. On był przy zespole CLJ z perspektywą, że może wejść do pierwszej drużyny.

Kogoś innego trzeba zapytać, bo myśmy go nie testowali.

Dzisiaj bardziej Real czy PSG?

Wszystko jedno. Ja kibicuje Barcelonie.

KOMENTARZE
~krzych(2018-02-15 11:46:22)
Legia nie chce Koseckiego, więc chyba jest za słaby na ich poziom.
~MK(2018-02-15 08:35:51)
Ale kręcą. Pich powiedział, że jak się ma większe posiadanie piłki to mniej się biega. Urban odwrotnie, że oddając inicjatywę to zespół przeciwny będzie więcej biegał. Niech się zdecydują.
~Chaor(2018-02-15 00:11:29)
Jasiu pakuj walizki
DODAJ KOMENTARZ
Czy wiesz, że wszystkie nowo dodane komentarze muszą zostać zaakceptowane przez redakcję.

Nie chcesz czekać? Zarejestruj się na forum kibiców Śląska Wrocław a następnie podczas dodawania komentarza podaj swój login i hasło.

Koniecznie przepisz tekst z obrazka!
Nick*:
Hasło:
Adres e-mail:
Treść komentarza*:
* - pola wymagane