PITy 2017 - jaka jest najkorzystniejsza forma rozliczenia podatku zawodowego sportowca?

10.12.2017 (22:13) | Pawlak | skomentuj (0)
Sportowcy, w tym piłkarze, których głównym źródłem dochodów jest udział w meczach rozgrywanych na terenie Polski, mogą wybrać jedną z dwóch form opodatkowania zarobków: zasady ogólne, które są oparte o skalę podatkową lub podatek liniowy. Zawodowy piłkarz w Polsce zarabia nie tylko na kontrakcie, którym jest związany z konkretnym klubem sportowym, ale także, co zdarza się coraz częściej, czerpie spore korzyści finansowe z kontraktów reklamowych.


 

Sportowcy, w tym piłkarze, których głównym źródłem dochodów jest udział w meczach rozgrywanych na terenie Polski, mogą wybrać jedną z dwóch form opodatkowania zarobków: zasady ogólne, które są oparte o skalę podatkową lub podatek liniowy. Zawodowy piłkarz w Polsce zarabia nie tylko na kontrakcie, którym jest związany z konkretnym klubem sportowym, ale także, co zdarza się coraz częściej, czerpie spore korzyści finansowe z kontraktów reklamowych.

Sportowcy, w tym piłkarze, których głównym źródłem dochodów jest udział w meczach rozgrywanych na terenie Polski, mogą wybrać jedną z dwóch form opodatkowania zarobków: zasady ogólne, które są oparte o skalę podatkową lub podatek liniowy. Zawodowy piłkarz w Polsce zarabia nie tylko na kontrakcie, którym jest związany z konkretnym klubem sportowym, ale także, co zdarza się coraz częściej, czerpie spore korzyści finansowe z kontraktów reklamowych. Jednak wysokie zarobki to także odpowiednio wysokie zobowiązania podatkowe wobec skarbu państwa. W takim razie jak rozliczyć PIT piłkarza najkorzystniej dla niego? Odpowiedź brzmi: zdecydowanie najkorzystniejszą formą opodatkowania dla zawodowego sportowca jest prowadzenie indywidualnej działalności gospodarczej, w ramach której można opodatkować dochody od sponsora i wynagrodzenie od klubu 18 % podatkiem liniowym. Prowadzenie działalności gospodarczej daje także w PIT za 2017 rok możliwość odliczenia od przychodów kosztów ich uzyskania.

PITy 2017 - który formularz podatkowy wybrać w przypadku działalności gospodarczej?

Jeśli zawodnik zdecyduje się na zarejestrowanie swojej firmy, to rozliczenie roczne pit za 2017 rok powinien złożyć na deklaracji PIT 36L. Może ująć w niej zarówno wynagrodzenie otrzymywane z klubu, którego jest zawodnikiem, jak również wynagrodzenie od sponsorów i z kontraktów reklamowych - doradza expert z portalu PITax.pl. Przed rokiem 2014 pracownicy wielu urzędów skarbowych podważali poprawność rozliczanie podatku dochodowego sportowców jako firma. Jednak ostatecznie taka forma została zaakceptowana. Prowadzona przez zawodowego sportowca, opodatkowana liniowo działalność, podlega ogólnym przepisom podatkowym, regulowanym przez ustawę o PIT.

Rozliczenie PIT 2017 zawodnika klubu piłkarskiego na formularzu PIT 36 L.

Roczne rozliczenie PITy 2017 w systemie liniowym (czyli opłacanie jednolitej, bez względu na wysokość osiąganego przychodu, stawki podatku dochodowego) wymaga dostarczenia oświadczenia do właściwego urzędu skarbowego najpóźniej do 21 stycznia roku rozliczeniowego (2017 r.) Należy pamiętać, że roczne rozliczenie podatku na PIT 36L trzeba złożyć przed końcem kwietnia 2018 roku. Niedostarczenie dokumentu we właściwym terminie jest wykroczeniem, którego konsekwencją może być nałożona przez urzędnika administracji skarbowej kara finansowa. Nieocenioną pomocą przy wypełnianiu rocznego zobowiązania podatkowego jest program do rozliczania pit 2017. Nie wszyscy z nas, podatników śledzą zmiany wprowadzane w przepisach podatkowych, wzorach deklaracji PIT oraz ulgach. Nie każdy czuje się również na siłach, żeby poprawnie wypełnić rubryki w rocznej deklaracji PIT. Za to program do rozliczania PIT 2017 jest specjalnie do tego stworzony! Skorzystanie z tego powszechnego narzędzia jest sporym odciążeniem dla nowicjusza podatkowego lub ciągle zabieganego zawodowego piłkarza. Dobry program pozwoli z ciągu kilku minut wypełnić PITy 2017 Na podstawie odpowiedzi na zadane pytania, kreator programu zaproponuje załączniki do PIT oraz podpowie, z jakich ulg podatkowych może skorzystać w tym roku użytkownik. Rozliczenie e- PIT 36L wyklucza możliwość wspólnego opodatkowanie dochodów małżonków, za to umożliwia skorzystanie z ulgi abolicyjnej, ulgi z tytułu kosztów poniesionych na nowe technologie, odpisanie składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne a także przywilej wskazania wybranej organizacji pożytku publicznego, na rzecz której zawodnik przekaże 1% wyliczonego podatku dochodowego. W ten sposób, przynajmniej część pieniędzy zamiast trafić do skarbu państwa wesprze organizację działającą w obszarze edukacji, ochrony zdrowia, przyrody, czy praw człowieka lub zwierząt.

Na zakończenie, po poprawnym wypełnieniu deklaracji PIT, program umożliwi wysłanie jej drogą elektroniczną do urzędu skarbowego.

PIT za 2017 rok - korekta deklaracji

Jeśli po jakimś czasie od złożenia rocznej deklaracji PIT zorientujemy się, że została ona błędnie wypełniona (nie uwzględniliśmy wszystkich przychodów lub wydatków związanych z ulgą albo wybraliśmy niewłaściwą deklarację), powinniśmy szybko złożyć w naszym urzędzie skarbowym wypełniony formularz PIT korygujący błędy.

Każdy z polskich podatników ma prawo do naniesienia poprawek nawet na złożonym już do urzędu skarbowego rocznym zeznaniu podatkowym. Jest to możliwe pod warunkiem, że urzędnicy administracji skarbowej nie prowadzą kontroli podatkowej, dotyczącej korygowanego elementu PIT. Żeby skorygować błąd w rocznej deklaracji podatkowej, należy poprawnie wypełnić nowy PIT na dokładnie takim samym wzorze formularza, jaki oddaliśmy do urzędu. Koniecznie trzeba zaznaczyć że jest to korekta, poprzez przekreślenie odpowiedniego pola. Poprawiony PIT możemy wysłać do urzędu skarbowego listem poleconym, złożyć osobiście w biurze podawczym właściwego urzędu skarbowego albo wysłać przez Internet. Korekta wykonana przez Internet i przesłana drogą elektroniczną może dotyczyć rocznej deklaracji PIT składanej przez Internet oraz deklaracji wypełnionej i dostarczonej do urzędu skarbowego w formie papierowej. Najważniejsze żeby korekta była wypełniona na formularzu obowiązującym w roku złożenia pierwotnej wersji.

Artykuł pilotujący projekt „PITax.pl dla OPP”, czyli wspólną inicjatywę Instytutu Wsparcia Organizacji Pozarządowych (IWOP) oraz firmy PITax.pl Łatwe podatki umożliwiającą organizacjom OPP efektywne pozyskiwanie 1% z podatku PIT.

KOMENTARZE
Nie skomentowano jeszcze tego newsa.
DODAJ KOMENTARZ
Czy wiesz, że wszystkie nowo dodane komentarze muszą zostać zaakceptowane przez redakcję.

Nie chcesz czekać? Zarejestruj się na forum kibiców Śląska Wrocław a następnie podczas dodawania komentarza podaj swój login i hasło.

Koniecznie przepisz tekst z obrazka!
Nick*:
Hasło:
Adres e-mail:
Treść komentarza*:
* - pola wymagane