Co myślicie o oprawie? (aktualizacja)

29.11.2017 (22:32) | Pawlak | skomentuj (8)
Kibice Śląska Wrocław przygotowali efektowną oprawę podczas derbowego spotkania z Zagłębiem Lubin. Dopełniła ona trwające obchody 70-lecia klubu. Przedstawiała trzy postaci, m.in. żołnierza i piłkarza, oraz transparent z napisem "Siła i honor nas cechują - wojskowe korzenie zobowiązują".


 

Zdjęcia i filmy z wydarzeń na trybunach obiegły polskie media. Nie wszystkim się to spodobało. Artur Brzozowski z "Gazety Wyborczej" oskarża klub o promowanie łamania prawa, ponieważ na zaprezentowanych materiałach przez klubowy fanpage można zauważyć odpalone race.

"W poniedziałek na swoim oficjalnym profilu na Facebooku wrocławski klub zamieścił filmik z oprawy przygotowanej przez kiboli Śląska. Na filmiku widać, jak szalikowcy odpalają środki pirotechniczne i jak trybuna szybko pokrywa się gęstym dymem" - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Biuro prasowe opublikowało komentarz:
"Dotarły do nas sugestie ze strony lokalnych dziennikarzy, jako że Śląsk Wrocław miałby promować łamanie prawa. Stanowczo temu zaprzeczamy. Doceniamy wysiłek kibiców włożony w przygotowanie ostatniej, efektownej oprawy. Niemniej jednym z jej elementów były środki pirotechniczne, a Klub nie wspiera zachowań, które naruszają przepisy prawa, regulamin rozgrywek i w efekcie mogą doprowadzić do kar finansowych. Nasze stanowisko jest jednoznaczne i chcemy, aby nie budziło ono wątpliwości opinii publicznej".Z pewnością nikt w klubie nie zamierzał promować łamania polskiego prawa. Pokazano to, co każdy widział. Uwieczniono pracę wielu ludzi, którzy chcieli w efektowny sposób celebrować 70-lecie WKS-u. Nikt z klubu publicznie o racach nie wspominał, poza ich krytyką (także na łamach "Gazety Wyborczej"). Czy to już zatem nadinterpretacja?

Czy można zarzucić klubowi, że nie dba o normy bezpieczeństwa na stadionie? Kibice są przeszukiwani przed wejściem na trybuny. Policjanci z wyszkolonymi psami poszukują niebezpiecznych materiałów. Kibicom i tak się udaje. We Wrocławiu, w Polsce, na świecie. Miesiąc temu Małgorzata Korny, kierownik ds. organizacji i bezpieczeństwa, już po raz czwarty została nagrodzona podczas konferencji PZPN "Bezpieczny Stadion".

Race są nielegalne. Na klub za ich odpalenie podczas meczu prawdopodobnie zostanie nałożona kara. Nikt tego nie neguje. Ale race były jednak tylko jednym z elementów oprawy. Czy można podziwiać trud kibiców, docenić efekt końcowy, jednocześnie ganiąc za użycie pirotechniki?

Na przykład "Gazeta Wrocławska" chwali za oprawę i karci za race:
"Kibice Śląska Wrocław przygotowali imponującą oprawę na derby z Zagłębiem Lubin. Pod dach Stadionu Wrocław wciągnięto trzy olbrzymie sylwetki: jedną w mundurze wojskowym, druga w stroju Śląska, a trzecią ubraną w połowie w mundur, a w połowie w strój Śląska. Całość zwieńczył napis "Siła i honor nas cechują, wojskowe korzenie zobowiązują". Oczywiście pojawiły się race i świece dymne, za które klub zostanie zapewne ukarany finansowo".

A jakie jest Wasze zdanie?

AKTUALIZACJA:
Klub za zachowanie kibiców podczas derbów został ukarany karą finansową w wysokości 30 tysięcy złotych.

KOMENTARZE
~Mat(2017-11-30 21:28:03)
Ostatnia oprawa, podobnie jak wiele poprzednich podobała mi się bardzo. Race dymne są efektowne, ale bardzo kosztowne (kary). Natomiast petardy wykurzyły mnie z trybuny B na dobre i ze względów bezpieczeństwa jestem ich przeciwnikiem. Myślę, że powinniśmy wymyślić jakiś nowy sposób na uatrakcyjnienie opraw. Nie płaćmy frajersko tyle kasy. Może lepiej tę kasę wydać na jakieś efektowne oświetlenie takiej oprawy (Ledy, lasery), oczywiście musi być to zgodne z przepisami. Natomiast nie zawracam sobie głowy, tym co piszą w g w.
~BF1985(2017-11-30 18:54:56)
Jedni lubią ustawki, to zbierają się po lasach. Tak samo ci co nie mogą żyć bez rac niech zbierają się gdzieś na łąkach i niech sobie odpalają bez szkody dla klubu.
~KibicPiknik(2017-11-30 14:25:51)
A niech palą te race jak już tyle lat palą ale musi być zapewniony gdzieś sprzęt w razie zapalenia kogoś lub czegoś. Tylko żeby huków nie było bo dzieciaki niektóre się boją. Oprawa wizualnie fajna
~Bbb(2017-11-30 12:32:56)
Trzeba wybitnie kochać swój klub aby narażać go na straty finansowe. "Śląsk jest nasz a nie wasz" :)
~wIKTOR(2017-11-30 11:19:35)
Wolę nie oglądać żadnych opraw, jak klub za każdym razem ma za to płacić kary. Lepszy jest spontaniczny doping niż te wyreżyserowane oprawy. Race do lamusa!
~kibic(2017-11-29 23:40:37)
no typowy brzozowski, dowalić się dla samego dowalenia. co z tego, ze klub filmy z racami puszcza od dluzszego czasu, teraz oprawa ocierajaca sie o patriotyzm, to panicz redaktor sie oburza. btw ten brzozowski musi miec strasznie smutne zycie, bo wiekszosc rzeczy ktore pisze, to dopieprzanie sie Xd
~Mongoloid(2017-11-29 23:04:06)
Ile się można podniecać tymi racami, jak małe dzieci?
~Kryta(2017-11-29 22:56:29)
Zakaz dot. używania materiałów pirotechnicznych był jednym z elementów walki z kibicami. Oprawy kibicowskie z użyciem pirotechniki są spektakularne i oczekiwane, nawet przez osoby które pojawiają się na stadionach tylko czasem. Zakaz, pod pewnymi warunkami - np: odpalanie pirotechniki przez wyznaczone, przeszkolone osoby - można śmiało cofnąć.
DODAJ KOMENTARZ
Czy wiesz, że wszystkie nowo dodane komentarze muszą zostać zaakceptowane przez redakcję.

Nie chcesz czekać? Zarejestruj się na forum kibiców Śląska Wrocław a następnie podczas dodawania komentarza podaj swój login i hasło.

Koniecznie przepisz tekst z obrazka!
Nick*:
Hasło:
Adres e-mail:
Treść komentarza*:
* - pola wymagane