Jan Urban: Niektórzy zaczęli bujać w obłokach

17.11.2017 (14:32) | mkierakowicz / Claudia Haor | własne | skomentuj (4)
Zapis konferencji prasowej z udziałem trenera Jana Urbana przed meczem z Arką Gdynia.


 

Jak wygląda sytuacja zdrowotna w zespole? Sito Riera mówił, że może wrócić na Zagłębie, choć może nawet będzie w osiemnastce w meczu z Arką.

Wraca.

Jak wygląda sytuacja z Joviciem? Sytuacja z jego urazem się przedłuża.

Boban pojechał na kolejne konsultacje. W takich sytuacjach, gdzie ta kontuzja się przedłuża, on szuka rozwiązania sytuacji, jeździ do różnych miejsc. Natomiast nic nie mogę więcej powiedzieć - nie jestem lekarzem. Faktem jest, że trwa to zdecydowanie za długo. Piłkarz mówi, że gdy zaczyna trenować, to go boli.

Dwa tygodnie przerwy wystarczyły, żeby przekonać się do Augusto? W takiej sytuacji kadrowej w obronie on chyba musi zagrać. Ten piłkarz nie ma chyba wysokich notowań u trenera.

Nie wiem, u którego by miał dobre notowania, jeśli Cotra jest w formie i gra dobrze. To są sytuacje jak z bramkarzami. Ktoś jest numerem jeden, a drugi czeka na swoją szansę, czasem przez cały sezon. Augusto jest zdrowy, gotowy do gry, trenuje normalnie. Teraz może dostać swoją szansę. Czasem na tym to polega. Krzywda jednego jest szczęściem drugiego. To, w jaki sposób będzie grał, zależy wyłącznie od niego.

Wspomnienia z Arką są różne. W poprzednim sezonie świetny mecz, po którym wszyscy odetchnęliśmy z ulgą, z drugiej strony to jest obecny sezon i dwie porażki. Szczególnie chodzi o mecz pucharowy, przegrany w niecodziennych okolicznościach. Czy jest taka żądza rewanżu?

Ja do tego tak nie podchodzę. Każdy mecz to inna historia. Mecze z Arką są interesujące, często bardzo agresywne, bo Arka jest zespołem, który lubi grać agresywnym pressingiem. Wiemy, że starają się korzystać ze stałych fragmentów gry, bo mają ku temu zawodników wysokich, dobrze grających głową. To jest na pewno ich atut. Jesteśmy sąsiadami w tabeli. Zaczynamy drugą rundę - mówi się, że o punkty jest trudniej, szczególnie zespołom z dolnych rejonów tabeli, bo każdy ma swój cel. Nie będziemy płakać nad spotkaniem ligowym. Natomiast rzeczywiście Pucharu Polski nam szkoda bardzo, bo zamknęła nam się fajna droga w pucharze.

Czy zauważył Pan zmianę nastrojów w drużynie po meczu z Wisłą? To był mecz towarzyski, ale ważne jest zwycięstwo. Trudno było o dobre nastroje po meczu w Kielcach.

Nie będę kłamał. To był bardzo przeciętny mecz, z jednej i drugiej strony. Trochę eksperymentalne składy. Myśmy grali zbliżonym składem ligowym, Wisła nie. Zmian było dużo. Liczy się podtrzymanie rytmu meczowego, natomiast widowisko było przeciętne, proszę mi uwierzyć. To nie było dobre spotkanie. Wygraliśmy za to mecz wyjazdowy, mimo że towarzyski, ale to ważne.

Czy ten mecz z Wisłą dal jakiekolwiek odpowiedzi kto może pojawić się w składzie na Arkę?

Myśmy nie mieli w tym spotkaniu sparingowym zbyt wiele alternatyw. Na ławce rezerwowych był Pałaszewski, Śrnić i zawodnicy z drugiej drużyny. To nie był cel, żeby mi się coś wyjaśniło. Na pewno dobrze zrobiło to spotkanie dla Augusto. Zawsze taki mecz sparingowy pomaga, aby być w jak najlepszej formie. Poza tym to nie za wiele - nie mieliśmy po prostu możliwości, ze względu na brak zawodników.

Czy na półmetku jest Pan rozczarowany ilością punktów, jakie udało się wam zebrać? Co Panu daje największy niedosyt? Kontuzje, gra zespołu, postawa poszczególnych zawodników?

Ilość punktów? Nie. Jakbyśmy mieli dwa-trzy punkty więcej być może byłoby lepiej. Mnie cały czas martwiły kontuzje. Wiedziałem, że jak wypada jeden czy drugi zawodnik to mamy dosyć duże problemy. W żadnym momencie my nie mówiliśmy, że walczymy nie wiadomo o co. Mówiliśmy, że gramy o pierwszą ósemkę. My jesteśmy na granicy strefy środka tabeli. Pod tym względem jest ok. Natomiast w końcówce nam się to trochę wszystko posypało, po części na własne życzenie. Mecz w Płocku - w ten sposób nie można robić prezentów drużynie przeciwnej. W Kielcach podobnie - rzut karny, którego można było uniknąć. Ogólnie moim zdaniem nie jest źle. Wydaje mi się, że niektórzy zaczęli bujać w obłokach po wygranych z Legią czy Lechem i remisem w Zabrzu. Wszyscy wiemy, jaka jest nasza liga. Punkty można zdobyć z tymi teoretycznie silniejszymi, a stracić ze słabszymi. Ja bym ocenił pierwszą rundę pozytywnie. Choć nie każdy oczywiście ma takie zdanie.

Pytanie o styczniowe okno transferowe. Czy w styczniu trener zamierza szukać wzmocnień?

Śląsk brylował latem, ale z oczywistych względów. Odeszło tak wielu zawodników, że było czymś ewidentnym, że trzeba było sprowadzić nowych zawodników. Mimo wszystko tak i tak mamy nieliczną kadrę. Nie jest nas za dużo. Dzisiaj rozmawiamy o linii obrony, że tam mamy problemy. Tak się stało, bo zaczynaliśmy sezon już z kontuzjami Kokoszki i Dankowskiego. Oczywiście będziemy się starać, żeby wzmocnić drużynę zimą. Zobaczymy, na ile nam pozwolą możliwości ekonomiczne i sytuacje zawodników, których obserwujemy. Będziemy się starać uzupełnić linię obrony. Tutaj wyglądamy bardzo słabo, jeśli chodzi o ilość zawodników. Tym bardziej że trudno powiedzieć, kiedy do pewni formy dojdzie Kokoszka i Dankowski. To są poważne kontuzje. Ciekawym przykładem jest Kamil Vacek. On nie miał kontuzji, a jak długo kosztuje dojście do odpowiedniej formy. On nie grał długo i nie jest łatwo dojść po takim okresie do odpowiedniej formy fizycznej.

Co Pan sądzi o Sebastianie Bergierze? Czy on miał szansę sprawdzić się w treningu z pierwszym zespołem?

Nie chcemy za bardzo zabierać zawodników z CLJ. Teraz być może im już nie grozi spadek, natomiast na początku nie wiadomo było, jak to się poukłada. My staramy się brać zawodników odpowiednio do naszych ćwiczeń. Jak brakuje środkowego obrońcę, bierzemy środkowego obrońcę. W zależności kogo nam brakuje, a nie na zasadzie bierzemy zawodnika, który się wyróżnia. Na ten moment nie, natomiast będzie taki czas, będzie spotkanie między trenerami, dyrektorem akademii i dyrektorem klubu, żeby porozmawiać, kto z młodych chłopaków powinien pojechać na obóz przygotowawczy z pierwszą drużyną. Moim zdaniem na wszystko jest czas. Nie ma co za bardzo mieszać w głowach tym chłopakom. Na dzisiaj niech każdy z nich skoncentruje się tam, gdzie jest. Zawsze przychodzi taki okres między sezonami czy rundami, że podejmowane są decyzje o tym, czy ktoś przechodzi wyżej, czy zostaje w danej kategorii.

Pracował Pan w Poznaniu czy w Warszawie. Czy jeśli chodzi o młodych piłkarzy, to jest porównywalny poziom do tego, co było w Poznaniu, jeśli chodzi o chłopców z akademii?

Jak najbardziej porównywalny poziom. Tym bardziej tabela CLJ pokazuje, że poziom jest podobny. Wydaje mi się, że w piłce młodzieżowej potrzeba cierpliwości. Z drugiej strony to się wszystko bardzo szybko zmienia. Jak przychodziłem do Śląska, to sytuacja z piłką młodzieżową nie była najlepsza. Dzisiaj widać już dobrą pracę Tadeusza Pawłowskiego, który to wszytko zaczął układać i efekty tego są. Są również zawodnicy, którzy zaczynają jeździć na reprezentację. To jest fajna rzecz, ale dla mnie najważniejszym miernikiem jest gra w pierwszym zespole. Przede wszystkim pierwsze spotkania - jak ta młodzież radzi sobie na tym poziomie z kontrolą stresu, swoich emocji. Czasem widać na treningu tę różnice, czy to jest chłopak, który dobrze sprzedaje swoje umiejętności w meczu, czy jest zupełnie kimś innym i potrzebuje dużo czasu, żeby się oswoić. W piłce tego czasu nie ma za dużo.

Pytanie o Konrada Poprawę. W meczu z Wisłą wszedł w stresującym momencie i było trochę błędów z jego strony. Czy jego umiejętności i możliwości predysponują go do gry w pierwszym składzie? Czy on potrzebuje jeszcze trochę czasu?

Zależy, jak na to popatrzymy. Stresujące okoliczności? Dla mnie nie. Dla mnie odwrotnie. Wychodzi w sytuacji, kiedy przegrywamy 0-1, gramy jednego mniej. W takiej sytuacji zawodnik ma więcej do zyskania, niż do stracenia. Wierzę w Konrada, bo on ma niesamowite możliwości fizyczne. Jest to taki tur, że chyba prześcignie pod względem fizycznym Piotra Celebana.

KOMENTARZE
~Mongoloid(2017-11-19 14:52:36)
Jak Urban mówi, że dziewiąte miejsce w lidze jest OK, to ja nie wiem jak my mamy coś osiągnąć z tym trenerem :(
~Do kat(2017-11-19 09:51:59)
"Przewyższającego 99 procent obrońców naszej ligi" ...masz wigor i charyzme bracie. Troszkę gorzej z chłodną oceną sytuacji. Trener specjalnie wystawia Cotre bo jest słabszy.
~kat(2017-11-18 16:58:27)
Stawianie Cotry vel "klapki na oczach" ponad Augusto jest śmieszne, to daje dużo do myślenia na temat wiedzy trenera. Urban woli jeźdźca bez głowy (który rzeczywiście motorycznie jest dobry, ale jego ustawianie i gra kombinacyjna są z lat 70) od zawodnika umiejętnościami i przewidywaniem gry przewyższającego 99% obrońców naszej ligi. Dziwne bo nauki pobierał w najlepszej lidze, a tu typowe działanie polskiej myśli trenerskiej, szybki robi dużo szumu to jest the best. Jak najszybciej zmieniać trenera
~krzych(2017-11-17 18:58:58)
Po rundzie jesiennej jesteśmy w grupie spadkowej i ja, w przeciwieństwie do trenera, nie jestem zadowolony.
DODAJ KOMENTARZ
Czy wiesz, że wszystkie nowo dodane komentarze muszą zostać zaakceptowane przez redakcję.

Nie chcesz czekać? Zarejestruj się na forum kibiców Śląska Wrocław a następnie podczas dodawania komentarza podaj swój login i hasło.

Koniecznie przepisz tekst z obrazka!
Nick*:
Hasło:
Adres e-mail:
Treść komentarza*:
* - pola wymagane