Jaki czujnik czadu do mieszkania?

26.10.2017 (08:00) | Pawlak | skomentuj (0)
Czujnik czadu to jedyny skuteczny sposób na ochronę domowników przed szkodliwym działaniem tlenku węgla, który rokrocznie zabija kilkaset osób w Polsce. Jeżeli zatem zależy nam na bezpieczeństwie bliskich, warto zamontować urządzenie zanim rozpocznie się kolejny sezon grzewczy. Jaki jednak sprzęt sprawdzi się najlepiej?


 

Kiedy stosować czujnik czadu?

Na zatrucie czadem (tlenkiem węgla) narażeni są przede wszystkim mieszkańcy tych budynków, w których korzysta się z kotłów grzewczy, kominków czy też gazowych podgrzewaczy wody. Podobne zagrożenie występuje w mieszkaniach bloków i kamienic, w których występują wspólne piony wentylacyjne. We wszystkich tych miejscach stosowanie czujnika czadu jest koniecznością, jeśli chcemy zapewnić bezpieczeństwo naszym bliskim.

Tlenek węgla jest bezbarwnym i bezwonnym gazem, toteż jest dla człowieka niewyczuwalny. Powstaje podczas spalania paliwa w urządzeniu grzewczym, jeśli do paleniska nie dopływa dostateczna ilość powietrza bogatego w tlen. Nawet jeżeli jesteśmy posiadaczami nowoczesnych kotłów, które są wyposażone w funkcje wyłączające je w razie znacznego osłabienia lub zaniku ciągu kominowego, warto się odpowiednio zabezpieczyć, stosując detektor czadu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wybierając detektor gazu, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, które wpływają na prawidłową pracę i niezawodność urządzenia. Ich analiza ułatwi podjęcie najkorzystniejszej decyzji. Podejmując decyzje o kupnie detektora czadu, należy uwzględnić następujące kwestie:
rodzaj zasilania – biorąc pod uwagę ten parametr, wyróżniamy trzy kategorie produktów:
czujniki czadu na baterie – dzięki bateriom są one niezależne od dostaw prądu. Działają zatem zawsze, niezależnie od tego, czy mamy dostęp do energii elektrycznej czy też nie. Aby sprzęt ten działał prawidłowo, konieczna jest systematyczna wymiana zużywających się baterii, o czym możemy zapomnieć. Wówczas pozostaniemy bez ochrony.

Z tego względu warto wybierać detektory na baterię, które wyposażone są w funkcję informującą o tym, iż wkrótce dojdzie do ich wyładowania. Dzięki temu będziemy mogli w porę zareagować. Jeżeli zależy nam na dłuższym działaniu baterii, decydujmy się na produkty litowo-jonowe. Nie zużywają się one tak szybko jak inne baterie dostępne na rynku.

Zaletą czujników czadu na baterie jest jednak to, iż są bezprzewodowe. Zapewnia to nam swobodę montażu sprzętu. Nie jesteśmy bowiem ograniczeni dostępnością punktów sieci elektrycznej.
czujniki czadu elektryczne – brak konieczności systematycznego wymieniania baterii to podstawowa zaleta sprzętu elektrycznego. Detektory te wymagają jednak stałego podłączenia do prądu. Kłopot pojawia się w sytuacji, gdy nastąpią przerwy w dostawach energii. Wówczas pozostajemy bowiem bez ochrony.
czujniki czadu elektryczno-bateryjne – to optymalne rozwiązanie, gdyż gwarantuje nieprzerwaną pracę urządzenia, jakże istotną jeśli chodzi o zapewnienie domownikom najwyższego stopnia ochrony przed zaczadzeniem się. Detektor tego typu do codziennego działania wykorzystuje energię elektryczną pochodzącą z sieci. Jeżeli dojdzie do jakiejkolwiek przerwy w dostawach prądu, przełącza się pobór energii z baterii.
głośność alarmu – to zasadnicza kwestia wpływająca na to, czy domownicy zostaną w porę ostrzeżeni przed zagrażającym im niebezpieczeństwem. Jest szczególnie istotna, jeśli w domu mieszkają osoby starsze, które mogą mieć problem ze słuchem, oraz dzieci – podczas zabawy mogłyby nie usłyszeć alarmu.

Generowany dźwięk musi być zatem na tyle głośny, aby każdy mieszkaniec zwrócił na niego uwagę. Hałas na poziomie 80-90 dB w zupełności wystarczy.
funkcja wyłączenia alarmu – pozwala na wyłączenie ostrzeżenia, jeśli okazało się ono fałszywe. Po naciśnięciu odpowiedniego przycisku nastąpi wyłączenie alarmu. Urządzenie przejdzie w stan uśpienia, w trakcie którego jednak wciąż będzie monitorowało stężenie tlenku węgla w pomieszczeniu. Jeżeli po upływie określonego czasu wciąż będzie ono wysokie, alarm włączy się powtórnie.

Jaki czujnik czadu do domu wybrać?

Wybierając czujnik czadu, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy posiada stosowne certyfikaty, w tym zwłaszcza ten potwierdzający przeprowadzenie testów zgodnych z normą PN-EN 50291. Jeżeli detektor nie ma atestów, nie warto go stosować. Zazwyczaj produkty tego typu odznaczają się bardzo niską ceną.

Jeśli jesteśmy posiadaczami systemu alarmowego, możemy go zintegrować z czujnikiem czadu. Dzięki temu zyskamy niezwykle skuteczne urządzenie pracujące w szerokim zakresie temperatur. Zazwyczaj wykorzystują one technologię mikroprocesorowej kompensacji temperatury. O zagrożeniu powiadamiają nie tylko mieszkańców, ale również stosowne służby, dzięki czemu domownicy otrzymają szybką pomoc.

Niezależnie od tego, czy wybierzemy czujnik autonomiczny czy też stanowiący element systemu alarmowego, konieczne jest to, aby spełniał on określone wymagania. Dobrej jakości sprzęt powinien:
• zapewniać intuicyjną obsługę,
• być łatwy w montażu,
• mieć wytrzymałą obudowę, odporną na uszkodzenia mechaniczne, zabrudzenia, kurz oraz zalanie,
• być wyposażony w podświetlany wyświetlacz, pozwalający na łatwą obsługę urządzenia i odczytywanie pomiarów bez jakichkolwiek problemów.

Kwestie te nie wpływają na prawidłową pracę detektora, jednak pozwalają zwiększyć jego funkcjonalność. Szczególnie ważna jest bardzo dobra wytrzymałość, dzięki której możemy spodziewać się długotrwałego użytkowania urządzenia, zwłaszcza jeśli czujnik lokalizujemy w kotłowni, gdzie nie trudno o uszkodzenia mechaniczne. Solidne wykonanie ma zatem niebagatelne znaczenie.

KOMENTARZE
Nie skomentowano jeszcze tego newsa.
DODAJ KOMENTARZ
Czy wiesz, że wszystkie nowo dodane komentarze muszą zostać zaakceptowane przez redakcję.

Nie chcesz czekać? Zarejestruj się na forum kibiców Śląska Wrocław a następnie podczas dodawania komentarza podaj swój login i hasło.

Koniecznie przepisz tekst z obrazka!
Nick*:
Hasło:
Adres e-mail:
Treść komentarza*:
* - pola wymagane