Jan Urban: Kamil na pewno dostałby szansę

20.10.2017 (12:50) | mkierakowicz | własne | skomentuj (1)
Prezentujemy zapis konferencji prasowej z udziałem Jana Urbana przed meczem z Wisłą Płock.


 

Mecz z Wisłą Kraków wyglądał inaczej niż spotkanie z Lechem. Chwilę po spotkaniu przyznał Pan, że nie funkcjonowały skrzydła. Czy po analizie sztabu szkoleniowego podtrzymuje Pan tę opinię? Jakie wnioski wyciągnął sztab szkoleniowy po sobotniej porażce?

Moja opinia z reguły nie zmienia się zbytnio, jeśli chodzi o opinie na gorąco zaraz po spotkaniu. Ja powiedziałem, że jedną z głównych przyczyn było to, że Wisła była bardziej konkretna – swoje okazje wykorzystała, my nie. To, że mówiłem o skrzydłach to coś normalnego, bo one nie funkcjonowały jak wcześniej. Przyczyny? Może słabszy dzień mieli Kosa i Robert. Być może zawiodła współpraca między nimi a bocznymi obrońcami. Przeciwnik też analizuje, też stara się wyeliminować atuty przeciwnika. To Wiśle się udało. Aczkolwiek nie wiem, czy Wiśle się na tyle to udało, czy my nie byliśmy akurat w takiej dyspozycji w tym dniu. Nadzialiśmy się na kontrę. Widzieliśmy, że Carlitos to jest dla nas najważniejszy problem. Rzut karny z kapelusza moim zdaniem. Nie chciałem się wypowiadać od razu po spotkaniu. Jest ciągnięcie, ale takich sytuacji jest multum, natomiast piłka jest nad nimi 3 metry i spada 5-10 metrów za nimi. Jeden ani drugi nie mają szans dojść do piłki. W innym spotkaniu ewidentnie jest ściągany gość, jest VAR i nie ma rzutu karnego. U nas jest – ok, raz dla nas, raz dla kogoś innego. Patrząc natomiast chłodno na tę sytuację – przepychanki, ktoś miał szczęście, bo akurat piłka nie była w tym rejonie.

Sytuacja z Joviciem. Jest problem z obroną, bo jego ciągle nie ma. Nie ma także terminu jego powrotu

Taki jest fakt. Kontuzja jest leczona bardzo długo. Normalnie powinno to być już dawno zagojone. Gdzieś on tam czuje to dalej. Robimy w dalszym ciągu zabiegi i badania. Był także wysłany do lekarza na reprezentację. Troszeczkę za długu. W tym czasie to nawet kości się zrastają. Ja też nie jestem lekarzem. Samo odczucie zawodnika, jak on mówi, że go boli, to nie będziemy go na siłę pchali do treningu. On musi mieć jakiś komfort po takiej długiej przerwie. Mieć komfort, żeby nic nie czuł – a tak nie jest.

Jeśli Igors Tarasovs zostałby wykartkowany i coś stałoby się któremuś z pary stoperów, jaki jest plan B? Czy brany pod uwagę jest Konrad Poprawa? Czy jest to dla niego za wcześnie?

To nie jest problem, żeby zobaczyć, jakich obrońców mamy do dyspozycji. Nie jest ich zbyt wielu. Rzeczywiście był taki moment, że na Górniku Zabrze Piotrek Celeban rozciął łuk brwiowy i Konrad już się rozgrzewał. Taka sytuacja mogłaby mieć miejsce. Później by się okazało czy Konrad jest w stanie nam pomóc, bo to by były jego pierwsze minuty. Inna alternatywa to Cotra jako stoper i Augusto na lewej obronie. W naszym przypadku – ja się bardzo cieszę, że nie było żadnej choroby do dzisiaj, kontuzji zawodników podstawowych. Z tego się cieszę. Bo w innym wypadku trzeba byłoby improwizować w linii obrony.

Czy trener uczula zawodników w kwestii takiej, że wchodzicie w taki etap rundy jesiennej, że bardzo dużo może się zadecydować w najbliższym miesiącu, w kwestii czy jest spokojne granie w pierwszej ósemce, czy jest gonienie? Jest to miesiąc, w którym bardzo dużo można zyskać, jeśli chodzi o zadomowienie się w pierwszej ósemce

Są takie momenty, gdzie widać patrząc na tabelę, że dany mecz w danej kolejce, ma większą wagę, mimo tego, że trzy punkty zawsze są trzema punktami. Mecz z Wisłą też był taki. Przy zwycięstwie wskoczylibyśmy do pierwszej czwórki. To byłby taki pozytyw, który by ogarnął drużynę - pomógł, żeby utrzymać się na dłużej w czołowej czwórce. Jednak przegraliśmy i sytuacja jest taka, że wszystko jest wyrównane.

My rozmawiamy przede wszystkim o pierwszej ósemce. Moim zdaniem 40 punktów z reguły dawało grę w pierwszej ósemce. Mamy 17 i trzy spotkania do końca pierwszej rundy. Jeśli zrobimy coś więcej – super. Natomiast w ten sposób staramy się patrzyć na tabelę. Ktoś może powiedzieć, jaki macie cel? Nie wiem, jaki to będzie cel. Jeśli zdobędziemy pierwszą ósemkę – można tam być na 1. na 4. czy na 8. miejscu. Wtedy będziemy wiedzieć, o jaki cel możemy powalczyć. Natomiast ten pierwszy to jest wykonanie tego celu: 20 punktów po pierwszej rundzie. I po drugiej rundzie miejsce w pierwszej ósemce. Wtedy będziemy wiedzieć, o co będziemy mogli powalczyć.

Pytanie o Kamila Bilińskiego. On chyba ma trochę żalu, że ostatecznie się z nim nie dogadano. Czy Kamil Biliński – jak gracie dwójką napastników – mógłby liczyć na grę, jeśli zostałby w Śląsku? Czy to byłby piłkarz, który byłby do dyspozycji?

To jest trudne pytanie. Trudno gdybać. Gdyby został Kamil, to może nie byłoby Marcina czy Arka. Na pewno by dostał szansę. Miał tę szansę w poprzednim sezonie. Dołączył swojego czasu Zwoliński i w dalszym ciągu miał swoją szansę. "Bila" po jakimś czasie się odblokował i pociągnął drużynę na koniec sezonu. Strzelał bramki i był to jego bardzo udany okres w Śląsku.

Natomiast my ocenialiśmy Kamila z perspektywy całego sezonu. Większość bramek strzelił w końcówce w tej grupie słabszej. Dlatego podjęliśmy taką, a nie inną decyzję. Kiedy jest okienko transferowe podejmuje się dużo decyzji – jedne są bardziej trafione, inne mniej. Tak zdecydowaliśmy i na dzisiaj jesteśmy zadowoleni z naszych napastników.

Myśli Pan o zbliżającym się okienku? Kadra nie jest zbyt szeroka, w dodatku zdarzają się kontuzję. Czy ktoś z rezerw może wskoczyć, aby uzupełnić kadrę meczową?

Raczej nie. Jest Daniel Łuczak, który już zaczął normalnie trenować z zespołem. Na dzisiaj nie myślimy o zawodnikach z drugiej drużyny ani z juniorów. Natomiast w perspektywie przygotowań zimowych wielu na pewno zawodników znajdzie się w kadrze pierwszego zespołu. Pojada na obóz, zrobią z nami okres przygotowawczy – po to, aby im się z bliska przyjrzeć. Piłkarze z CLJ mają fajny początek sezonu. To jest ważne, żeby im nie przeszkadzać, tym bardziej że tam jest reorganizacja i spada bardzo wiele drużyn. Więc to jest ważne, żeby im nie przeszkadzać i żeby się w tej najwyższej kategorii juniorskiej utrzymali, bo to jest ważne dla klubu. Natomiast z drugiej drużyny bardzo często mamy zawodników, kiedy dobieramy ich, kiedy jest trening taktyczny. Przychodzą do nas zawodnicy z różnych pozycji.

Zgodzi się Pan z taką opinią, że czas działa na korzyść Wisły Płock? Zaczęli sezon tak sobie, natomiast ostatnio przegrali w Kielcach, ale tam byli lepsi

Wisła gra bardzo dobrze w piłkę. W Kielcach przegrali mimo, że byli lepsi. Mieli wiele sytuacji, żeby otworzyć wynik. Później błąd bramkarza przy rzucie wolnym i zrobiło się 1-0. Kolejna odbita piłka, robi się 2-0 i przegrywają mecz. Natomiast byli lepszym zespołem. Uważam, że Wisła gra dobrze w piłkę. Wykorzystuje świetnie to, jaką szybkość ma Michalak, Reca, Merebashvili. Kante też, ale nie będzie grał za kartki. To są zawodnicy, którzy z kontry są bardzo niebezpieczni i będziemy musieli się zabezpieczyć na taką grę.

To, że prawdopodobnie Kami Vacek będzie grał w podstawowym składzie, to jest dobrze? Wiemy, ze w Niecieczy nie wyglądało to, jak powinno wyglądać. Czy jest Pan pewien, że to jest piłkarz, który jest już gotowy do gry w podstawowym składzie?

Pewny nie jestem. Natomiast, jeśli chodzi o przygotowanie fizyczne i mentalne – tak. On normalnie z nami trenuje. Trochę minut miał w sparingu. Mógł też złapać trochę rytmu meczowego. Teraz ma szanse gry, bo wypadł Sito. To od niego zależy, w jaki sposób się pokaże. Dla mnie 30 minut mi wystarczy, jak pokaże, że gra na swoim najwyższym poziomie - nie ma wtedy problemu, żeby stał się podstawowym zawodnikiem. Bo my go kupowaliśmy z myślą o tym, że to będzie nasz podstawowy zawodnik. Natomiast nazwisko samo nie gra. Grają umiejętności. Na dzisiaj przegrywał rywalizację, ale z meczu na mecz ma więcej szans na pokazanie, że jest jak najbardziej graczem przydatnym drużynie.

KOMENTARZE
~puke(2017-10-23 19:46:35)
Panie Urban, pakuj się Pan.
DODAJ KOMENTARZ
Czy wiesz, że wszystkie nowo dodane komentarze muszą zostać zaakceptowane przez redakcję.

Nie chcesz czekać? Zarejestruj się na forum kibiców Śląska Wrocław a następnie podczas dodawania komentarza podaj swój login i hasło.

Koniecznie przepisz tekst z obrazka!
Nick*:
Hasło:
Adres e-mail:
Treść komentarza*:
* - pola wymagane