Sporo chętnych na przejęcie Śląska

06.06.2017 (12:19) | Pawlak | przegladsportowy.pl, wroclaw.wyborcza.pl | skomentuj (13)

W ostatnim czasie mówiło się o trzech podmiotach zainteresowanych kupnem akcji Śląska należących do miasta. Okazuje się, że może być ich nawet pięciu. Chęć złożenia oferty w przetargu deklarują biznesmeni, którzy od dawna byli zainteresowani przejęciem WKS-u: Grzegorz Ślak oraz Andrej Kuchar. 

Ślak w "Przeglądzie Sportowym" podkreśla, że zależałoby mu aby później wykupić również udziały Wrocławskiego Konsorcjum Sportowego.

- Jeśli złożymy ofertę, to będzie ona dotyczyła Śląska oraz zarządzania stadionem. Reprezentujemy grupę firm, wśród których są ludzie mający doświadczenie w zarządzaniu obiektami sportowymi w Europie. Mamy też już kandydata na trenera, który były jednocześnie menadżerem klubu i zarządzał Śląskiem w angielskim stylu - zapowiada z kolei przedstawiciel Andrzeja Kuchara.

Podobno wśród potencjalnych kupców jest przynajmniej jeden reprezentujący kapitał zagraniczny.

"Nie jest jednak tajemnicą, że wysokość ofert za wrocławski klub jest sprawą drugorzędną. Kluczową sprawą będzie wysokość i wiarygodność umowy inwestycyjnej, w której nowy właściciel ma się zobowiązać do wykładania określonej kwoty na klub przez ściśle określony okres. Co więcej, miałby przedstawić na to gwarancje bankowe" - podkreślane jest w "Przeglądzie Sportowym".

Oferty można zgłaszać do piątku do godziny 12. W ciągu kolejnego tygodnia powinniśmy dowiedzieć się kto negocjuje kupno akcji WKS-u.KOMENTARZE
~Gabik (2017-06-08 11:24:34)
@heh
Gdyby było normalnie, to by było. A tak to nie mam pewności czy warunki inwestycyjne, będą sensowne czy może od czapy...
~heh (2017-06-07 14:27:45)
@Gabik
Myślę, że wymóg darowizn czy sponsoringu byłby bez sensu. Ja przynajmniej uważam, że nie powinno się w ten sposób łączyć funkcji właściciela i sponsora. Oczywiście właściciel może być sponsorem ale to powinno wynikać z polityki marketingowej jego firmy lub pomysłu na rozwój całego biznesu (firma + klub), a nie z przymusu. Co do statutu to też go nie znam. Ale Dutkiewicz oficjalnie zapowiadał, że chce sobie zatrzymać coś na wzór złotej akcji, którą będzie mógł wykorzystać w niektórych sprawach (nazwa klubu, herb, mecze na nowym stadionie, itp.). Poza tym już raz zwiększyli swój udział procentowy poprzez podniesienie kapitału. Co prawda musieli użyć wtedy pewnego "podstępu" ale to dlatego, że nie mieli wówczas 50%. Zatem zakładam, że właściciel posiadający 50%+1 udziałów też będzie mógł to zrobić.
~Gabik (2017-06-07 11:21:02)
@heh już odpowiadam :)
Po pierwsze, to nie wiem czy miasto postawi warunek finansowy w postaci darowizn, sponsoringu czy innej formy "dotowania" klubu czy samo podniesienie kapitału poprzez emisję nowych akcji wystarczy.
Po drugie, podniesienie kapitału wymaga zmiany statutu przez walne zgromadzenie akcjonariuszy - tu nabywca będzie miał większość, ale nie znam statutu i nie umiem powiedzieć czy 50% głosów do tego wystarczy...
~heh (2017-06-07 10:18:41)
Jeszcze słowo odnośnie przetargu na doradcę prywatyzacyjnego. W przetargach zawsze określa się kryteria oceny ofert. Od połowy ubiegłego roku praktycznie nie można ustawiać kryterium ceny jako 100%. Dotyczy to także tego przetargu. Dokładniej mówiąc, kryteria wyboru zostały ustalone tak: cena: 30%, termin realizacji: 70%. W ten sposób kancelaria Masioty została uprzywilejowana, bo przecież on przez kilka miesięcy brał wynagrodzenie jako członek Rady Nadzorczej zajmując się tym co jest w zakresie tego przetargu. Po otwarciu ofert okazało się, że Masiota dał cenę 596.550 zł i termin realizacji 36 dni. Kancelaria ze Szczecina dała cenę 269.247 zł i termin realizacji 48 dni. Po przeliczeniu tego na punkty, zgodnie z ustanowionym kryterium wyboru, wychodzi, że Masiota uzyskał 83,54 pkt., a ci ze Szczecina 82,50 pkt. Tym samym oferta Masioty, pomimo tego, że jest ponad dwukrotnie droższa, jest ofertą najkorzystniejszą. Odnosząc się do mojego poprzedniego wpisu, to że nie ma jeszcze oficjalnych wyników, nie wynika z tego, że kombinują jak odrzucić ofertę tych ze Szczecina. Podejrzewam, że bardziej chodzi o to, że jedna radna złożyła wniosek o unieważnienie tego przetargu ze względu na podejrzenie niezachowania uczciwej konkurencji. Moja interpretacja tego jak wyglądały ustalenia z Masiotą jest taka, że miasto chciało go zatrudnić do zajęcia się sprawą, bo on się na tym zna. Jest prawnikiem i zna ten biznes, bo w przeszłości był m.in. w zarządzenie PZPN. Masiota podał swoją cenę ale miasto nie mogło mu tyle zapłacić w formie wynagrodzenia za stanowisko członka Rady Nadzorczej, bo ograniczała to ustawa kominowa. Więc się dogadali, że wyrównanie rachunków nastąpi poprzez taki przetarg. Oczywiście to jest tylko moja, prywatna interpretacja zdarzeń. Podkreślam jednocześnie nie oskarżam nikogo o łamanie prawa, a jedynie wyrażam swoje wątpliwości :)
~PAblo O (2017-06-07 10:16:05)
Oby nie Ślak... to krętacz straszny. Uważam, że mielibyśmy podobny los do Polonii Warszawa
~heh (2017-06-07 09:31:23)
@Gabik
ad 1) Pełna racja, nic dodać, nic ująć.
ad 2) Ten przetarg to jedna wielka ściema. Widziałeś SIWZ i opis przedmiotu zamówienia? Przecież zakres tego przetargu obejmuje to co robił od lutego Masiota (przygotowanie klubu do sprzedaży, wycena) oraz to co miasto może zrobić samo i co już zaczęło robić samo (znalezienie chętnych i ich weryfikacja, przeprowadzenie przetargu). Mają od tego dział zamówień publicznych i prawników. Moim zdaniem ten przetarg to rozliczenie się z Masiotą. Ponieważ miasto jest większościowym udziałowcem to ze względu na ustawę kominową mieli ograniczone pole manewru przy wynagrodzeniu za stanowisko członka rady nadzorczej. Masiota pewnie chciał więcej niż mogli mu dać więc umówili się, że na koniec wyrównają mu wynagrodzenie przez taki właśnie przetarg. Tylko wyszedł klops, bo jakaś kancelaria ze Szczecina położyła swoją, niższą, ofertę. To postępowanie jest dość proste, a mimo tego do dzisiaj nie ma wyników. Pewnie głowią się i szukają haczyków żeby odrzucić najtańszą ofertę.
ad Twoje podsumowanie ;)
Nie jestem prawnikiem ale wydaje mi się, że w takich sytuacjach sprawa jest prosta. Rada nadzorcza przegłosowuje podniesienie kapitału (mając większość udziałów nowy inwestor nie będzie miał problemów z takim głosowaniem) i stawia w ten sposób pozostałych udziałowców pod ścianą, bo mają dwa wyjścia. Albo dorzucają swoją działkę (proporcjonalnie do posiadanych udziałów) albo nowe udziały przejmuje ten kto wyłożył kasę. Tym samym pozostali dalej mają swoje udziały ale procentowo stanowią one mniejszy udział w całości więc ich wartość pozostaje bez zmian. Tak zrobiło miasto zamieniając niespłaconą pożyczkę na podniesienie kapitału, podnosząc tym samym swój udział z 49% na jakieś 54%. Możesz to potwierdzić jako prawnik?
~kacper_33 (2017-06-06 21:27:32)
Kuchar jako właściciel a Żelem jak prezio już pokazali w Lechii na co ich stać. Następnie prezio Żelem pokazał w Śląsku co potrafi. Teraz tylko Kuchara brakuje i kabaretu sponsorowania bezgotówkowego będzie ciąg dalszy. Szkoda że koniec ligi może akcja jak z Drzymałą by się przydała aby Kuchar nie składał nawet oferty, gdyż nic a nic dobrego z tego dla Śląska nie wyniknie.
~Gabik (2017-06-06 21:22:50)
@jzw
To będzie zwykła tzw. umowa inwestycyjna. Natomiast, szokiem dla mnie (jako czynnego zawodowo prawnika) są dwie sprawy:
1) nie dość, że nie było takiej umowy wcześniej (raz przy Solorzu, dwa przy Konsorcjum), to od miesięcy (jak nie dłużej) wiadomo, że będzie przetarg, a projektu tej umowy jeszcze nie ma (bo założenia "inwestycyjne" dopiero będą uzgadniane z oferentami - kto to wymyślił?) - przecież podstawowa wersja powinna być dawno dostępna publicznie jako punkt wyjścia do składania ofert i do negocjacji z oferentami...
2) robią przetarg na obsługę prawną i przygotowanie tej transakcji (de facto głównie zrobienie umowy inwestycyjnej) na ponad 600 tysięcy - połowa to i tak byłoby dość.

Zastanawia mnie też pomysł ewentualnego zobowiązania do finansowania klubu przez ledwie 50% akcjonariusza... De facto oznacza to przecież pompowanie kasy do pozostałych wspólników... Kup połowę akcji firmy, syp pieniążkami i patrz jak drugiej połowie wartość akcji rośnie dzięki Twoim pieniądzom - kto wejdzie w taki układ?
~Bartłomiej C. (2017-06-06 20:57:51)
Moim zdaniem najlepszy chyba Ślak. Śląskowi potrzebny człowiek, który z jednej strony ma finanse na jego funkcjonowanie, a z drugiej IDENTYFIKUJE się z miastem i tym klubem. Zagraniczny inwestor będzie oczekiwał tylko cyferek i może się zawinąć szybciej niż się pojawi. Jednak ze Ślaka chyba nic nie wyjdzie bo władze miasta nie są mu chyba przychylne. Przynajmniej tak jeszcze niedawno pisano (choć nie wiem dlaczego).
~jzw (2017-06-06 18:29:49)
Hej Śląsk! --Ciekawa sytuacja - bo szykuje się = unikalna= transakcja. Władze WKS czyli m. Wrocław chce od kupca akcji naszego klubu - ‘zabezpieczenia finansowego’ - dla w ł a ś c i w e g o rozwoju WKS Śląsk Wrocław …to jest ciekawe.
~FCB.WKS (2017-06-06 17:29:29)
BLAGAM!!!!!
TYLKO NIE KUCHAR!!!!!
NIECH SOBIE HIGIENE GAC KUPI!!!!
~wrocek (2017-06-06 15:05:17)
Kucharowi Śląska bym nie sprzedał.Miał Lechię i nic nie zrobił.Nad Ślakiem bym się zastanowił ale najlepiej jakby sprzedali poważnym biznesmenów z Niemiec lub Stanów Zjednoczonych.Ameryki tacy ponoć są.
~WKS Glasgow (2017-06-06 14:14:43)
Jeśli się nie mylę to Kuchar był właścicielem Lechii i nic dobrego z tego nie wynikało.
DODAJ KOMENTARZ
Czy wiesz, że wszystkie nowo dodane komentarze muszą zostać zaakceptowane przez redakcję.

Nie chcesz czekać? Zarejestruj się na forum kibiców Śląska Wrocław a następnie podczas dodawania komentarza podaj swój login i hasło.

Koniecznie przepisz tekst z obrazka!
Nick*:
Hasło:
Adres e-mail:
Treść komentarza*:
* - pola wymagane

Ostatni mecz
Ekstraklasa 2017/2018
19 maja 2018r., 18:00
Arka Gdynia - Śląsk Wrocław
0:1
Najbliższy mecz
Sparingi 2018/2019
22 czerwca 2018r.
Śląsk Wrocław
Zagłębie Lubin

Sonda
Na jakich pozycjach Śląsk najbardziej potrzebuje wzmocnień?
bramkarz
obrońcy
pomocnicy
napastnicy
na wszystkich
nie mam zdania
 
Śląsk info
1.kolejka Ekstraklasy:

20.07.2018(18:00)
Miedź Legnica - Pogoń Szczecin :

20.07.2018(20:30)
Jagiellonia Białystok - Lechia Gdańsk :

21.07.2018(15:30)
Śląsk Wrocław - Cracovia :

21.07.2018(18:00)
Wisła Kraków - Arka Gdynia :

21.07.2018(20:30)
Legia Warszawa - Zagłębie Lubin :

22.07.2018(15:30)
Górnik Zabrze - Korona Kielce :

22.07.2018(18:00)
Wisła Płock - Lech Poznań :

23.07.2018(18:00)
Zagłębie Sosnowiec - Piast Gliwice :Ostatnie tweety

Wyszukiwarka
 
Ekstraklasa
NazwaMeczePunktyBramki
1.Legia Warszawa 37 70 55-35
2.Jagiellonia Białystok 37 67 55-41
3.Lech Poznań 37 60 53-34
4.Górnik Zabrze 37 60 68-54
5.Wisła Płock 37 57 53-45
6.Wisła Kraków 37 55 51-42
7.Zagłębie Lubin 37 52 45-42
8.Korona Kielce 37 49 49-54

9.Cracovia 37 50 51-52
10.Śląsk Wrocław 37 50 50-54
11.Pogoń Szczecin 37 45 46-54
12.Arka Gdynia 37 43 46-18
13.Lechia Gdańsk 37 39 46-58
14.Piast Gliwice 37 37 40-48
15.Bruk-Bet Termalica Nieciecza 37 36 39-66
16.Sandecja Nowy Sącz 37 33 34-54
Pełna tabela/Terminarz/Wyniki Strzelcy

Polecane video


Śląsk Wrocław - Lechia Gdańsk: oprawa kibiców


Sport Track IV liga
Nazwa Mecze Punkty Bramki
1.Foto-Higiena Gać 28 67 73-29
2.Śląsk II Wrocław 28 67 70-26
3.Bielawianka Bielawa 28 58 53-32
4.Sokół Marcinkowice 28 54 61-37
5.Górnik Wałbrzych 28 45 45-38
6.Sokół Wielka Lipa 28 42 49-43
7.Piast Żerniki 28 42 48-43
8.Unia Bardo 28 42 53-52
9.Nysa Kłodzko 28 36 48-62
10.Orzeł Ząbkowice Śląskie 28 35 50-52
11.Polonia-Stal Świdnica 28 34 36-37
12.Polonia Trzebnica 28 34 39-44
13.Wiwa Goszcz 28 29 37-56
14.MKP Wołów 28 25 41-55
15.Pogoń Oleśnica 28 16 27-56
16.Karolina Jaworzyna Śląska 28 10 20-88
Pełna tabela/Terminarz/Wyniki Strzelcy
http://www.lechia.gda.pl lechia-gdansk.pl