Sędzia na ofsajdzie: O tym, kto w Płocku został na lodzie

14.02.2017 (23:31) | Dominika Wręczycka | skomentuj (1)

Za nami debiut Jana Urbana w roli szkoleniowca Śląska. Po sparingach z dość przeciętnymi rywalami i tylko dwóch transferach, nikt chyba nie miał dużych oczekiwań. Może tylko jedno – zmiany. I faktycznie, zmieniła się wyjściowa jedenastka, styl gry, ale to, co najważniejsze, czyli wynik, już nie. Które pomysły trenera Urbana dają szansę na więcej niż jeden punkt w kolejnych spotkaniach, a które okazały się falstartem? 

Mecz z Wisłą Płock można podsumować jednym zdaniem: nowa miotła, a nawyki te same. Bo który to już raz w tym sezonie piłkarze Śląska zbyt dosłownie zrozumieli słowa, że chodzi o to, żeby strzelić jedną bramkę więcej od przeciwnika, jednocześnie zapominając, że dopóki piłka w grze… Gdyby zielono-biało-czerwoni zamiast trzech punktów uzbieranych łącznie na stadionie im. Kazimierza Górskiego, w Gliwicach i u siebie z Cracovią (tu wyczyn był największy, bo udało im się udowodnić, że 2:0 to niebezpieczny wynik), wywalczyli dziewięć, byliby w górnej ósemce. A tak grupa mistrzowska to przy Oporowskiej coraz bardziej temat tabu. Deklaracji unika nawet sam trener Urban, który po ponad miesiącu pracy chyba w końcu zrozumiał, że przyjdzie mu rzeźbić z niczego (miejmy nadzieję, że z lepszym skutkiem niż Kamilowi Bilińskiemu, ale o tym za chwilę) i materiału może wystarczyć tylko na walkę o utrzymanie. Czyli kierunek (na razie?) pozostaje podobny jak za czasów Mariusza Rumaka, z tą różnicą, że w przypadku ofensywnego stylu gry ekipy Jana Urbana słowo walka będzie chyba bardziej na miejscu.

Plusem jest to, że zgodnie z zapowiedziami Łukasza Madeja, piłkarze Śląska nie nudzili ludzi wolnym bieganiem. Zawsze można uznać to za wynik dodatkowej motywacji po przyjściu nowego szkoleniowca, ale już sparingi dały sygnał, że wrocławianie nie najgorzej przepracowali okres przygotowawczy. Jeszcze przed wylotem do Turcji trochę niepokoiło, że podopieczni Jana Urbana grali na świeżości mimo podobno ciężkich sesji treningowych, jednak po meczu w Płocku chyba można zacząć wierzyć w dobre przygotowanie fizyczne do rundy wiosennej. Chyba, bo w ostatnim kwadransie pojawiły się problemy z powrotem, co dwa razy otworzyło Merebashviliemu drogę do bramki Pawełka. Z jednoznaczną oceną się powstrzymam, ale tak czy inaczej pocieszające jest, że w porównaniu z pierwszym ligowym meczem po letnim obozie przygotowawczym, teraz naprawdę mogliśmy mówić o jakimkolwiek tempie gry.

Zupełnie autorskim pomysłem Jana Urbana było ustawienie Łukasza Madeja na „ósemce”. Cieszy fakt, że trener szybko zareagował na problemy w środku pola i zamiast narzekać na brak zawodników na tę pozycję, spróbował przekwalifikować tych, których ma. I, co ważniejsze, sukcesywnie testował ten eksperyment w grach kontrolnych, a nie dopiero w lidze, na „żywym organizmie”. Moim zdaniem sam Madej w Płocku zagrał poprawnie, chociaż nie bez błędów. Na pewno dawał więcej opcji w rozgrywaniu akcji środkiem, ułatwiając przejście z defensywy do ofensywy i więcej swobody z przodu Morioce i Pichowi. Był aktywny, wymieniał dużo podań, z dokładnością na poziomie 85%. Zdarzały mu się jednak straty, które w środku pola często okazują się bardziej kosztowne niż te na skrzydle. W 8. minucie jedna z nich mogła dać Wiśle prowadzenie – przy wyprowadzaniu piłkę odebrał mu Piątkowski i po kontrze setkę miał Merebashvili. Niezbyt pewnie czuł się też w defensywie, nie zawsze radził sobie z asekuracją. Mimo wszystko, mając w odwodzie jedynie Stjepanovicia, a Kokoszkę na stoperze (zwłaszcza biorąc pod uwagę niepewną przyszłość Dwalego), Jan Urban powinien, i pewnie nadal będzie, stawiać na Madeja. Mówiąc o dobrej intuicji trenera – Mariusz Pawełek został wybrany do jedenastki kolejki (chociaż może już Mariusz Rumak przed Arką widział u niego wyżkę formy i trener Urban tylko zbiera owoce jego pracy?)

Przy wyliczaniu pozytywów nie można pominąć gry ściągniętych tej zimy Roberta Picha i Aleksandara Kovacevicia. Dla Słowaka czas się zatrzymał – nie schodzi poniżej poziomu, do którego przyzwyczaił przed swoim wyjazdem do Niemiec i dalej dobrze rozumie się z Morioką. W Płocku nie tylko sam strzelił gola, ale był kluczowym zawodnikiem większości akcji bramkowych wypracowanych przez zielono-biało-czerwonych – a to ładnie wymienił piłkę z Pawelcem, który następnie dograł na nos Morioce, a to sam obsłużył Japończyka idealnym podaniem na piątym metrze przed bramką Kiełpina. Kovacević z kolei udowodnił, że jego wypożyczenie nie musiało być ostateczną ostatecznością w obliczu braku pieniędzy na polskich zawodników w kasie klubu (a jeśli było, to duetowi Hołub-Matysek wypada pogratulować szczęścia). Trudno chwalić Serba po jednym występie, ale prawdopodobnie będzie lepszy, a na pewno nie gorszy, niż jego poprzednik, Filipe Goncalves (który de facto swoim debiutem też „dawał nadzieje”). Nie chodzi nawet o technikę, ale o przydatność w zespole. W niedzielę Kovacević był solidny w defensywie, imponował odbiorami. Poza tym ma również wartość dodaną, czyli inklinację do gry ofensywnej. Nie tylko zagrał najwięcej piłek – zaraz po Pichu – 74, ale uderzeniem z rzutu wolnego dał próbkę swoich umiejętności strzeleckich. Serb już w Lechii pokazywał, że kiedy jego koledzy danego dnia nie radzą sobie ze zdobywaniem bramek, on potrafi huknąć z dystansu (zgoda, we Wrocławiu będzie miał trudniejsze zadanie, bo Śląsk problem ze strzeleniem gola ma średnio co tydzień). Dlatego jakkolwiek mówienie o solidności w przypadku WKS-u od pewnego czasu jest równie trafne co strzały Morioki w ostatnim (kolejnym zresztą) meczu, to trzeba przyznać, że klub w kontekście transferów jakimś cudem zmieścił się w granicach sformułowania nie ilość, ale jakość. Na razie oczywiście, bo za pół roku skończy się wypożyczenie Kovacevicia i kolejne okno transferowe upłynie pod hasłem łatania dziur na pozycji defensywnego pomocnika. Ale w końcu zarządzający naszym klubem mają doświadczenie w sprzątaniu po rozwiązaniach tymczasowych…

Jednak znowu aż chce, a przynajmniej wypada się zapytać: skoro było tak dobrze, to dlaczego było tak źle? Bezpośrednia przyczyna jest jedna i znają ją wszyscy (jak wynika z pomeczowych wypowiedzi nawet zawodnicy, przynajmniej w teorii) – nieskuteczność. O ile w czasie rundy jesiennej wierzyłam, że średnią 1 gol/mecz jest w stanie poprawić zmiana ustawienia lub rotacja w linii ataku, o tyle po meczach kontrolnych i pierwszym ligowym w tym roku mam wrażenie, że jedynym rozwiązaniem byłoby ściągnięcie dodatkowego napastnika. Byłoby, ale do końca okna transferowego jest coraz mniej czasu, wymieniani w kontekście transferu Barisić i Piątkowski są już w nowych klubach, a brak jakichkolwiek informacji choćby o przedłużeniach kontraktów z dotychczasowymi piłkarzami sprawia, że zakontraktowanie jakiegoś snajpera jest mniej prawdopodobne niż hat-trick Kamila Bilińskiego w następnej kolejce (chociaż wiadomo, transfery lubią ciszę). A propos wychowanka Śląska – o tym, że zawodzi, powiedzieli i napisali już chyba wszyscy. Jak dla mnie, najwyższy czas po prostu zaakceptować, że Bila pewnych rzeczy nie przeskoczy, w pewnych aspektach gry lepszy już nie będzie (pytanie, czy on sam jeszcze wierzy, że może być). Dlatego nie będę tu narzekać na to, że w Płocku po idealnej centrze Dankowskiego znowu nie trafił w piłkę i dwa razy zablokował strzały swoich kolegów z zespołu. Szkoda tylko, że zgodnie z ubiegłotygodniową wypowiedzią dla Przeglądu Sportowego, napastnik Śląska przyczyn swojej nieskuteczności szuka w rzeźbieniu z niczego. Faktycznie, Bili nie można odmówić tego, że pracuje na boisku, nie można też ukrywać, że Śląsk po 20. kolejce zajmował ostatnie miejsce w lidze pod względem stworzonych okazji (38). Jednak można wymagać tego, żeby przynajmniej z sześciu strzałów oddanych łącznie w dwóch ostatnich spotkaniach chociaż jeden był strzałem w światło bramki. Z drugiej strony podejściu Bilińskiego nie ma się co dziwić, bo to w końcu nie jego wina, że praktycznie nie ma konkurencji. Bence Mervo? Zmiana trenera i próba gry na dwóch napastników w sparingach nie pomogła mu w odbudowaniu formy i już nawet sam Jan Urban nie wie, co powiedzieć o jego przyszłości. Mariusz Idzik? Jeszcze brakuje mu ogrania, a poza tym lepiej wygląda jako cofnięty napastnik a nie dziewiątka. Zresztą trener mówi, że młodych piłkarzy woli wprowadzać stopniowo, więc nie ma co ukrywać – problemy w ataku będą chyba największym wyzwaniem dla szkoleniowca w ostatnich szesnastu kolejkach. Tym bardziej, że kłopoty z wykańczaniem akcji ma też Ryota Morioka.

O ile ciężko jest winić nowego trenera za małą liczbę bramek zdobytych przez zielono-biało-czerwonych w Płocku, o tyle on też nie ustrzegł się błędu. Według mnie – nie trafił ze zmianami. Mogę zrozumieć zastąpienie podmęczonego Madeja Stjepanoviciem, ale dwie pozostałe są już dla mnie niezrozumiałe. Przede wszystkim Alvarinho. Nie chodzi nawet o to, że dla niego niestety czas też się zatrzymał (tak jak w rundzie jesiennej miał problemy z wymierzeniem dośrodkowań). Czy, mówiąc pół żartem pół serio, o to, że swoim wejściem zepsuł zakłady wszystkich tych, którzy przewidywali, że monopol na grę straci razem z odejściem Mariusza Rumaka. Pojawienie się Alvaro na murawie było zaskoczeniem, bo Portugalczyk ostatnio leczył kontuzje i zagrał w tylko jednym sparingu (w dodatku na boku obrony). Dlatego zamiast krytykować go za bezbarwny występ i jedynie sześć podań wymienionych w ciągu prawie pół godziny, można zapytać: co na myśli miał trener? Odpowiedzią oczywiście może być ławka rezerwowych, gdzie nie było zbyt wielu ofensywnych alternatyw. Zastanawiam się tylko jak daleko od gry jest Mario Engels, bo mimo niezłego występu w sparingu z Wartą Poznań, potem coraz rzadziej pojawiał się w planach trenera Urbana (po przylocie do Side, nie zmieścił się nawet w szerokiej kadrze na pierwsze spotkanie i razem z młodzieżowcami oglądał kolegów z wysokości trybun). Dziwi tym bardziej, że Niemiec po regularnej grze od grudniowego meczu z Pogonią nie tylko stawiał na indywidualne rajdy skrzydłem, ale coraz lepiej rozumiał się z resztą zespołu. Poza tym za 23-latkiem przemawia fakt, że jest zakontraktowany do czerwca 2018 roku, przez co teoretycznie powinien być mocniejszym filarem zespołu niż zawodnicy wypożyczeni albo mający wygasające kontrakty... Wracając do zmian w niedzielnym meczu – ryzyko polegające na wpuszczeniu na boisko Romana w doliczonym czasie gry się nie opłacało. Dobrze, że Jan Urban od początku stawia na dobrego technicznie i szybkiego Hiszpana, przez co ten w końcu powoli odnajduje się w zespole i naszej ekstraklasie. Jednak nawet w sparingach czasem dalej decydował się na jeden drybling za dużo, co kończyło się stratą. Podobnie było w niedzielę i ta strata pomogła Wiśle doprowadzić do wyrównania.

Podsumowując, pierwszy mecz tego roku, z nowym trenerem dał tyle samo odpowiedzi, co pytań. Pewne jest to, że z jednym punktem na koncie Jan Urban może tylko poprawić dorobek Mariusza Rumaka z jego ostatnich pięciu spotkań. Pozostaje nam mieć nadzieję, już od spotkania z Wisłą Kraków.KOMENTARZE
~enter (2017-02-15 09:07:32)
Bez obrazy ale z Wisła K. bedzie łomot i nawed remis bedzie porażka. Urban wpadł w bagno a Rumak wyszedł z niego. Tyle.
DODAJ KOMENTARZ
Czy wiesz, że wszystkie nowo dodane komentarze muszą zostać zaakceptowane przez redakcję.

Nie chcesz czekać? Zarejestruj się na forum kibiców Śląska Wrocław a następnie podczas dodawania komentarza podaj swój login i hasło.

Koniecznie przepisz tekst z obrazka!
Nick*:
Hasło:
Adres e-mail:
Treść komentarza*:
* - pola wymagane

Ostatni mecz
Ekstraklasa 2017/2018
19 maja 2018r., 18:00
Arka Gdynia - Śląsk Wrocław
0:1
Najbliższy mecz
Sparingi 2018/2019
22 czerwca 2018r.
Śląsk Wrocław
Zagłębie Lubin

Sonda
Kto był najlepszym piłkarzem Śląska w sezonie 2017/2018?
Augusto
 [tally] 0%
Celeban
 [tally] 10%
Cholewiak
 [tally] 3%
Chrapek
 [tally] 1%
Cotra
 [tally] 0%
Kosecki
 [tally] 1%
Madej
 [tally] 0%
Pawelec
 [tally] 1%
Pich
 [tally] 2%
Piech
 [tally] 2%
Rieder
 [tally] 0%
Riera
 [tally] 0%
Robak
 [tally] 7%
Słowik
 [tally] 69%
Srnić
 [tally] 1%
Tarasovs
 [tally] 1%
Vacek
 [tally] 1%
Wrąbel
 [tally] 1%
Wyniki: 572 Archiwum
Śląsk info
37.kolejka Ekstraklasy:

19.05.2018(18:00)
Arka Gdynia - Śląsk Wrocław 0:1

19.05.2018(18:00)
Piast Gliwice - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 4:0

19.05.2018(18:00)
Cracovia - Pogoń Szczecin 1:4

19.05.2018(18:00)
Lechia Gdańsk - Sandecja Nowy Sącz 1:1

20.05.2018(18:00)
Lech Poznań - Legia Warszawa 0:3

20.05.2018(18:00)
Górnik Zabrze - Wisła Kraków 2:0

20.05.2018(18:00)
Jagiellonia Białystok - Wisła Płock 2:1

20.05.2018(18:00)
Korona Kielce - Zagłębie Lubin 0:2Ostatnie tweety

Sport Track IV liga
Nazwa Mecze Punkty Bramki
1.Foto-Higiena Gać 27 64 72-29
2.Śląsk II Wrocław 27 64 67-25
3.Bielawianka Bielawa 27 55 47-28
4.Sokół Marcinkowice 27 53 59-35
5.Sokół Wielka Lipa 27 42 48-40
6.Górnik Wałbrzych 26 42 42-37
7.Unia Bardo 26 41 52-48
8.Piast Żerniki 27 39 44-43
9.Orzeł Ząbkowice Śląskie 27 35 46-46
10.Polonia Trzebnica 27 34 38-42
11.Polonia-Stal Świdnica 27 33 35-36
12.Nysa Kłodzko 27 33 46-61
13.Wiwa Goszcz 27 28 35-54
14.MKP Wołów 27 22 39-54
15.Pogoń Oleśnica 27 16 26-54
16.Karolina Jaworzyna Śląska 27 10 20-84
Pełna tabela/Terminarz/Wyniki Strzelcy
Ekstraklasa
NazwaMeczePunktyBramki
1.Legia Warszawa 37 70 55-35
2.Jagiellonia Białystok 37 67 55-41
3.Lech Poznań 37 60 53-34
4.Górnik Zabrze 37 60 68-54
5.Wisła Płock 37 57 53-45
6.Wisła Kraków 37 55 51-42
7.Zagłębie Lubin 37 52 45-42
8.Korona Kielce 37 49 49-54

9.Cracovia 37 50 51-52
10.Śląsk Wrocław 37 50 50-54
11.Pogoń Szczecin 37 45 46-54
12.Arka Gdynia 37 43 46-18
13.Lechia Gdańsk 37 39 46-58
14.Piast Gliwice 37 37 40-48
15.Bruk-Bet Termalica Nieciecza 37 36 39-66
16.Sandecja Nowy Sącz 37 33 34-54
Pełna tabela/Terminarz/Wyniki Strzelcy

Wyszukiwarka
 
Polecane video


Śląsk Wrocław - Lechia Gdańsk: oprawa kibiców


http://www.lechia.gda.pl lechia-gdansk.pl