Przegląd prasy: Karuzela nazwisk ruszyła

20.12.2016 (14:04) | mkierakowicz | Przegląd Sportowy, Gazeta Wyborcza | skomentuj (18)

Głównym tematem dzisiejszej prasy jest oczywiście odejście trenera Mariusza Rumaka. Wczoraj szkoleniowiec oficjalnie pożegnał się z wrocławskim zespołem. Jak przekonuje Gazeta Wyborcza, była to dymisja od dawna oczekiwana. Z kolei Przegląd Sportowy wymienia potencjalnych następców. Wśród kandydatów są podobno: Jan Urban, Maciej Skorża i Waldemar Fornalik. 

Wczoraj Mariusz Rumak pożegnał się ze Śląskiem. Antoni Bugajski na łamach Przeglądu Sportowego przypomina, jak radził sobie trener Rumak podczas pracy we Wrocławiu. Bilans należy podzielić na dwa okresy. Pierwszy to ten, kiedy były szkoleniowiec Lecha przejął zespół w poprzednim sezonie po Romualdzie Szukiełowiczu. Śląsk znajdował się wtedy w strefie spadkowej. Rumak w roli „strażaka” odnalazł się bardzo dobrze. Jego bilans wiosną 2015/2016 to 6-4-1. Wrocławianie skończyli sezon na 10. pozycji.

Zdecydowanie gorzej było jednak w bieżącym sezonie. Bilans Rumaka jesienią to 5-7-8. Początek rozgrywek nie był obiecujący. Śląsk miał wyraźny problem ze skutecznością, nadzwyczaj często notował bezbramkowe remisy. Wtedy jeszcze zielono-biało-czerwoni nie przegrywali tak często, a miejsce w tabeli nie było tak kiepskie jak dzisiaj. Ostatecznie sytuacja nie uległa poprawie, a mecz z Arką przelał czarę goryczy. Co ważne, sytuacja w lidze nie jest jeszcze katastrofalna - jednak podstawą do zwolnienia Rumaka była raczej fatalna dyspozycja zespołu na boisku i brak perspektyw co do poprawy przygnębiającego stylu.

Po cichu szefowie wrocławskiego Śląska liczyli w tym sezonie na walkę o europejskie puchary. Marzenie te zostały jednak brutalnie zweryfikowane. W tym kontekście Bugajski wymienia trzy największe klęski Śląska pod wodzą Rumaka. To przede wszystkim kompromitujący występ w ramach Pucharu Polski z Bytovią oraz bezdyskusyjna porażka z Legią (0-3 już w 7. minucie). Kadencje Rumaka dopełnia bezbarwna przegrana w niedzielnym spotkaniu na oczach wrocławskiej publiczności.

Jak podkreślił Adam Matysek, klub jest zainteresowany trenerem z Polski. Jednocześnie dyrektor sportowy WKS-u zaprzeczył, że brana pod uwagę jest kandydatura Tadeusza Pawłowskiego. Na giełdzie nazwisk przewijają się najczęściej: Jan Urban, Maciej Skorża i Waldemar Fornalik. Jednym z wyborów jest ponoć także Dariusz Wdowczyk, lecz w tym przypadku przeszkodą może być korupcyjna przeszłość byłego trenera Wisły Kraków.

Artur Brzozowski na łamach „Wyborczej” analizuje, jak wyglądał pobyt Rumaka w Śląsku. Redaktor skupia się na decyzjach podjętych w trakcie pracy szkoleniowca we Wrocławiu. Jak zauważa, Rumak miał zespół jaki sobie zbudował. Podejmował przy tym kluczowe decyzje personalne – z zespołu musiał odejść Jacek Kiełb. Trener zabiegał zaś o pozostanie w klubie Bence Mervó. W artykule przypomina się również, że "Rumak nie protestował, kiedy latem ściągano mu do drużyny kolejnych graczy, głównie zagranicznych".

Jak podkreśla Brzozowski, być może właśnie teraz włodarze klubu stoją przed najpoważniejszych wyzwaniem od wielu lat. Zarządzający Śląskiem "nie mogą się teraz pomylić, bo gra toczy się o sporą stawkę – przyszłość piłkarskiej ekstraklasy we Wrocławiu".KOMENTARZE
~mat (2016-12-21 22:36:24)
Zaryzykowałbym bardziej z Hajto w roli stopera niż trenera!
~Maniak (2016-12-21 20:36:11)
A może WALDEK TESIOROWSKI???
~pabloswks (2016-12-21 20:07:01)
Wybierają już tylko z 3 kandydatur (i podaję w kolejności nie przypadkowej):
1) Mamrot
2) Hajto
3) Mandrysz
~WKSpozyciakres (2016-12-21 15:20:27)
Sopel17 zmień dilera, przestań grać w managera .
~Marek (2016-12-21 13:54:50)
TARASIEWICZ albo WDOWCZYK tylko oni mogą wziąć za mordę to towarzystwo wzajemnej adoracji i ...musimy wyciągnąć wnioski"
~RiN (2016-12-21 13:29:23)
Czy Rumak, czy Pawłowski, czy nawet Levy mieli swoje dłuższe albo krótsze serie wygranych po czym totalnie zawalali. Jak każdy z nich odchodził to pamiętało się tylko o końcu kadencji a każdy z nich miał fatalną. Tak obecnie wygląda właśnie Śląsk- od kilku sezonów gra zrywami, dzięki którym utrzymuje się w ekstraklasie... W zasadzie domeną polskiej kopanej jest nierówna gra i niespodzianki co kolejkę, każdy może wygrać z każdym.


Ale nie o tym.... Kiełba nikt nie zatrzymał bo był cienki. W Śląsku mimo wielu szans mało co pokazywał, grał nierówno, potrafił mieć genialne zagranie po czym psuć okazje jak dzieciak. Szczególnie pokazuje sytuacja ze spalonym na spółę z Paixao- amatorka. Potrafi tylko grać w Koronie.

Ostrowski ma swoje lata... dziwne jest, że po odejściu ze Śląska nie przygarnął go nikt z 1 czy 2 ligi a... z okręgówki.

Mervo... w tamtym sezonie strzelał jak na zawołanie i kibice nie wyobrażali sobie zespołu bez niego i Morioki. Sami pisaliście, że klub koniecznie musi podpisać kontrakt z Mervo. Przy Idziku i Bilińskim musiała być jeszcze jedna opcja.

Zagraniczni.... mają niezłe kluby w swoich cv, grać potrafią ale polska piłka jest specyficzna i techniczni gracze niezbyt często sobie w niej radzą.
~Neutralny (2016-12-21 13:22:16)
a może, skoro tak bardzo chcemy u nas ludzi związanych ze Śląskiem to warto dać szanse trenerowi rezerw A.Batorowi. Od lat związany z klubem, przeszedł wszystkie kategorie wiekowe (jego wychowankowie, rocznik 2000 są jednym z wiodących w akademii). Kto czytał wypowiedzi Flavio, po tym jak odbył okres przygotowawczy rok temu w rezerwach i wyrażał się o warsztacie Batora w samych superlatywach i porównywał treningi do tych które odbywał gdy jeszcze grał w Portugalii czy Hiszpanii chyba lepszej rekomendacji nie potrzebuje. Zaraz pewnie ktoś napisze 'ale co osiągnął w rezerwach'. Tak może stwierdzić tylko ktoś kto nie ma pojęcia jak to wygląda. Wyniki rezerw w dużym stopniu nie zależą tylko od ich trenera ale np od tego kto 'spadnie' z pierwszej drużyny (o czym niekiedy trener się dowiaduje kilka godzin przed meczem) i bez względu na formę czy plan trenera ma grać. W innych klubach nie bali się zaryzykować i bardzo często dobrze na tym wychodzili. Domyślam się, że może mało kto poprze mój pomysł ale naprawdę zatrudnienie Urbana, Skorży itp, którzy zostali już kilkukrotnie zwolnieni z innych klubów ZA SŁABE WYNIKI są jakąkolwiek nadzieją. Za pół roku czy rok podzielą los Rumaka i znowu będziemy tutaj dyskutować kto teraz....
~sopel17 (2016-12-21 12:15:39)
Ja bym spróbował wyrwać z Jagi Michała Probierz,lub Piotrka Nowaka z Lechi,lecz w tych przypadkach trzeba mieć kasę...!!!a jej w Śląsku nie ma!!!dobrą opcją byłby też Waldek Fornalik...zawsze z niczego w Ruchu robi coś!!!ale przedłużył kontakt więc będzie ciężko...!!!ja osobiście spróbował bym z Jurkiem Brzęczkiem lub Tomkiem Hajto...to z nowoczesnymi poglądami trenerzy i twardą ręką...!!!a w Śląsku potrzeba trenera z twardą ręką!!!tym bardziej teraz!!!jeszcze jest Darek Dźwigała...też ciekawy trener...!!! Urban i Skorża to trenerzy którzy potrzebują do sukcesu dobrą kadrę...takiej w Śląsku na ten moment nie ma!!!(poza paroma piłkarzami jak Celeban,Morioka,Dvali czy Wrąbel-niestety na wypożyczeniu...co jest najbardziej nie zrozumiałe w tej Drużynie!!!...)Wdowczyk był umoczony w korupcji więc takim ludziom trzeba mówić nara!!!Taraś jest skonfliktowany...i dla niego głównie to kasa się liczy!!! i ma skłonność do wybierania sobie paru pupili którzy zawsze u niego grają nie zależnie od formy!!!Tadziu Pawłowski był by idealny...ale dostał ważniejsze zadanie w Śląsku do wykonania...i na tym chyba lepiej się zna niż na trenowaniu...!!!Piotr Mandrysz to ma teraz że sobą problemy po tym jak piłkarze go zwolnili...!!!Oro Profesoro już jest stanowczo za stary...jest jeszcze Tomek Wałdoch wolny który dobrą robotę z młodzieżą w Schalke wykonał...ale ja bym raczej widział Go w roli drugiego trenera...?więc ja bym spróbował z Jurkiem Brzęczkiem i np.Hajto lub Wałdoch jako drugi trener...chyba że jest kasa w Śląsku na konkret trenera to bym się nie zastanawiał...i próbował wyrwać Michała Probierza z Jagi lub Piotrka Nowaka z Lechi i do nich jako drugi trener Hajto lub Wałdoch...i Oczywiście Daruś Sztylka musi być ich asystentem...!!!a do Adasia Matyska mam paru dobrych piłkarzy wolnych lub nie drogo do wyrwania ale z klasą...(Victor Golas,Breno,Goran Milović,Wilusz,Augustyn,Felipe Santana,Steven Taylor,Andrew Taylor,Sadlok,Olkowski-nie gra w Koloni,Salomonsson,Erik Cikos,Wajnaldum-lewy obrońca,Tzanakakis,Heinloth,Michał Nalepa,Adam Matuszczyk-nie gra w Eintrachcie,Furman,Herni Lansbury,Hołota-nie gra w Arminii,Łukasik,Ivo Pękalski,Velev,Nałogu,,Baxter-wolny,Rossi-wolny,Mirko Ivanić,Masłowski,Robert Pich-wolny jest,Sobotę spróbować wyrwać...,Bartek Pawłowski,Narsingh-jest wolny,Otsu,Wylde,Kakitani,Goodwillie,Soder,Orsić,Karagounis ze Zwolle,Leroy George,Drenthe,Lobato,Martin Kobylański,Cibicki,Rivaldinho-syn Rivaldo,Maik Lukowicz,Artur Sobiech-kończy mu się kontrakt,Lukas Jutkiewicz-kończy mu się kontrakt,Tuszyński,Delfouneso,Sordell,Acquafresca,Tecl)
Także Działacie bo czasu nie ma!!!grać też kim nie ma!!!mam nadzieję że ktoś z Władz Śląska przeczyta i choć w 1%cie moja skromna wiedza się przyda...!!!Hej Śląsk!!!
~zzz (2016-12-21 12:00:53)
Byle nie koruptor!
~bajanafun (2016-12-21 09:29:59)
W klubie potrzebny jest natychmiast nowy właściciel i nowy zarząd. Pogonić Zelema i Blonskiego. Co oni tam jeszcze robią? Moze jeszcze Rumakowi dać jakas fuchę skoro bierze kasę? Nalezy dzis zatrudnić Szukielowicza na stanowisko trenera od przygotowań kondycyjny-motorycznych a Tadzia poprosić aby do końca sezonu poprowadził zespół. Ta dwójka trenerów napewno dała by radę. Jasiowi Sybisowi dać stanowisko od przygotowań ambicjonalnych i od zaangażowania w grę dla Slaska. Mógłby dodatkowo zająć sie szkoleniem skrzydłowych. Nauczyć mozna jeszcze zawodnika w wieku poniżej 25 lat, w zwiazku z tym nalezy podziękować lub przenieść do rezerw takich "wirtuozów" piłki jak Madej, Gonsalvesh, Bilinski czy Pawelek. Mam nadzieje ze nowy trener nie bedzie robił takich głupot w zestawieniu składu jak Rumak. Czasem miałem wrażenie ze robi to na złość.
~pashas (2016-12-21 09:01:05)
Może warto zainteresować się kandydaturą TOMASZA KAFARSKIEGO trenera Bytovii z którą graliśmy w PP, trenował Lechię Gdańsk, mi się wydaje że to lepszy wariant niż Mamrot z Chrobrego.
~Paweł (2016-12-20 22:59:07)
w sumie rację ma @jaaaa - po cholerę tu trener?;))) Ale jak już być musi to niech to będzie Rysiu Tarasiewicz!
danny86 (2016-12-20 20:11:15)
@ benek Akurat w tym przypadku opinia Brzozowskiego jest trafna . Nigdy nie byłem za częstą zmianą trenerów ,ale w tym przypadku Rumak z meczu na mecz trener się gubił zespół grał co raz gorzej ,my u siebie w rundzie jesiennej wygraliśmy 1 mecz !!!!! gdzie jeszcze tak nie dawno za trenera Pawłowskiego notowaliśmy serie 17 meczów bez porażki.W letnim okienku Rumak chciał Alvarinho -dostał ,chciał zatrzymania Mervo- dostał , chciał zawodników grających techniczną piłkę przyszedł zaciąg portugalsko-hiszpański takie są fakty!!!! A jaki poziom prezentują i jak byli Ci zawodnicy przygotowani do sezonu to już druga sprawa.Tylko że tych zawodników zatwierdza trener , rzadko się zdarza żeby dany zawodnik trafił bez zgody trenera.Co chciał Rumak to dostał .Trener się pozbył przed obozem paru zawodników jak Kiełb czy Ostry co według mnie było błędem, jako uzupełnienie pewnie wnieśliby niz Ci którzy przyszli pod koniec okienka. Śląsk lepiej się prezentował na początku sezonu kiedy kadra była wąska niż teraz .Według mnie Riera i pozostali którzy przyśli pod koniec okienka motorycznie prezentują się podobnie jak reszta zespołu.Za motorykę odpowiada trener za dziwne zmiany w 11-sce odpowiada trener .Rumak w ostatnim czasie wszedzie szukał winnych oprócz siebie a też te błędy popełniał . My nie mamy az tak słabego składu jak to niektórzy na forum obrońcy trenera chcą nam w mówić. Czy Ci zawodnicy zapomnieli jak się gra nie ,oni potrzebują trenera który ich dobrze przygotuje , pogoni jak Szukieł po górach w zeszłym roku i ustawi odpowiednio na boisku i ma pomysł na mecz a jak nie idzie ma warianty awaryjne , a tego u końcowego Rumaka nie widziałem.
~acme (2016-12-20 19:39:04)
Waldemar Fornalik przecież to flaki w oleju, nasi chłopcy przemielą go w ciągu miesiąca
~FCB WKS (2016-12-20 19:23:17)
Fornalik, Urban za mieccy.
Skorza gwiazdorek w skorzanych rekawiczkach
Mandrysz to ten co sie nie odzywal do pilkarzy z zaglebia sosnowiec?
Wdowczyk to ten o przekretow?
Zaden z nich w lepszych druzynach nic nie osiagnal.
To trzeba kogos,kto zna realia.
Tutaj naprawde Pawlowski pasuje,moze madrzejszy juz bedzie i nie bedzie robil wszystkiego co gora mowi.
Bo tak bylo ostatnio,zwolnili mu Swidra i masazyste bo to oni mieli odpowiadac za padake:)
~jaaaa (2016-12-20 19:08:28)
a po co nam trener?
~jk (2016-12-20 17:04:59)
Tylko nie ci panowie,proszę!!
~benek (2016-12-20 16:07:32)
Akurat, pan Artur Brzozowski jest szczególnie "obiektywnym" recenzentem wydarzeń w slasku ...
DODAJ KOMENTARZ
Czy wiesz, że wszystkie nowo dodane komentarze muszą zostać zaakceptowane przez redakcję.

Nie chcesz czekać? Zarejestruj się na forum kibiców Śląska Wrocław a następnie podczas dodawania komentarza podaj swój login i hasło.

Koniecznie przepisz tekst z obrazka!
Nick*:
Hasło:
Adres e-mail:
Treść komentarza*:
* - pola wymagane


Ostatni mecz
Ekstraklasa 2016/2017
17 marca 2017r., 18:00
Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Śląsk Wrocław
1:2
Najbliższy mecz
Ekstraklasa 2016/2017
31 marca 2017r., 18:00
Śląsk Wrocław
Korona Kielce

Sonda
Z kim powinno się przedłużyć kontrakt?
Kamil Biliński
Piotr Celeban
Kamil Dankowski
Peter Grajciar
Adam Kokoszka
Łukasz Madej
Mariusz Pawełek
Ostoja Stjepanović
 
Piłkarz meczu
Piłkarzem Meczu
w meczu z
Bruk-Bet Termalica Nieciecza
został

Robert Pich
Śląsk info
27.kolejka Ekstraklasy:

31.03.2017(18:00)
Śląsk Wrocław - Korona Kielce :Polecane video


Śląsk Wrocław - Legia Warszawa: oprawa kibiców WKS-u


Ekstraklasa
NazwaMeczePunktyBramki
1.Jagiellonia Białystok 26 49 50-28
2.Legia Warszawa 26 48 52-28
3.Lech Poznań 26 48 43-20
4.Lechia Gdańsk 26 46 41-32
5.Zagłębie Lubin 26 38 33-29
6.Wisła Kraków 26 37 40-41
7.Bruk-Bet Termalica Nieciecza 26 36 27-34
8.Korona Kielce 26 35 38-51
9.Pogoń Szczecin 26 33 37-35
10.Ruch Chorzów 26 33 36-40
11.Wisła Płock 26 32 34-37
12.Arka Gdynia 26 30 32-38
13.Śląsk Wrocław 26 29 28-41
14.Piast Gliwice 26 28 30-46
15.Cracovia 26 27 35-37
16.Górnik Łęczna 26 23 25-44

Pełna tabela/Terminarz/Wyniki Strzelcy

Wyszukiwarka
 
Ostatnie tweety

III liga
Nazwa Mecze Punkty Bramki
1.GKS 1962 Jastrzębie 18 39 35-17
2.Ruch Zdzieszowice 18 36 27-15
3.Stal Brzeg 18 32 32-24
4.Rekord Bielsko-Biała 18 29 31-20
5.Pniówek Pawłowice Śląskie 18 29 33-28
6.BKS Stal Bielsko-Biała 18 28 29-17
7.Skra Częstochowa 18 28 25-21
8.Miedź II Legnica 18 26 26-26
9.KS Polkowice 18 25 29-21
10.Ślęza Wrocław 18 25 28-29
11.Piast Żmigród 18 25 24-30
12.Górnik II Zabrze 18 23 27-25
13.Śląsk II Wrocław 18 20 22-26
14.Falubaz Zielona Góra 18 20 22-32
15.Górnik Wałbrzych 18 17 11-22
16.Lechia Dzierżoniów 18 14 13-28
17.Unia Turza Śląska 18 13 20-32
18.Olimpia Kowary 18 11 21-42
Pełna tabela/Terminarz/Wyniki Strzelcy
http://www.lechia.gda.pl lechia-gdansk.pl