Pięta kapitana nie wystarczyła do zwycięstwa

03.12.2016 (19:47) | Dominika Wręczycka | skomentuj (3)

W 18. kolejce Lotto Ekstraklasy Śląsk Wrocław zremisował z Pogonią Szczecin 1:1. Wynik otworzył Piotr Celeban, rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Biliński. WKS od dzisiaj ma dwie pięty - jedna to ta kapitana, druga to ta Achillesowa, czyli mecze u siebie...

Oba zespoły chciały zrehabilitować się po blamażach z poprzedniej kolejki (0:4 Śląska z Legią i 1:4 Pogoni z Koroną). Trener Rumak w porównaniu z ubiegłym tygodniem dokonał w wyjściowym składzie aż czterech zmian – Stjepanović za pauzującego trzy mecze Goncalvesa, Engels za Madeja, Morioka za Rierę i Biliński za Mervo.

Piłkarze WKS-u od pierwszych minut starali się kontrolować spotkanie i, nie licząc kilku przebłysków czołowych zawodników Pogoni, nawet im to wychodziło. Zespół z Pomorza na początku atakował głównie prawą stroną i postraszył Kamenara groźnymi strzałami Murawskiego, Drygasa i Rapy. Śląsk utrzymywał się przy piłce, ale brakowało pomysłu na grę w ofensywie. Podopieczni trenera Rumaka próbowali przede wszystkim akcji oskrzydlających – z prawej strony groźną wrzutkę posłał Dankowski, z lewej praktycznie w każdej akcji dośrodkowywał Alvarinho (brakowało dokładności przez co Morioka mógł tylko rozkładać ręce). Co nie udawało się z akcji, przyniósł stały fragment gry. Gola, i to od razu takiego na miarę trafienia kolejki, zdobył Piotr Celeban. W 13. minucie po dośrodkowaniu z rzutu rożnego kapitan Śląska piętą skierował piłkę do siatki i dał zielono-biało-czerwonym prowadzenie. Potem wrocławianie szli za ciosem i stworzyli sobie jeszcze kilka groźnych sytuacji, jednak po żadnej nie udało się podwyższyć prowadzenia. Skiksował Engels (przy dobrej centrze Augusto złożył się do strzału, ale nie trafił w piłkę), nieskuteczny był Biliński (za długo czekał ze strzałem, przez co zablokował go Lewandowski). W 36. minucie wydawało się, że wychowanek Śląska po dwóch meczach bez gola się przełamie – nabił rękę zawodnika Pogoni, wywalczył rzut karny i go… nie wykorzystał. Uderzenie Bili z lewy róg bramki wyciągnął Słowik. Pięć minut później z „jedenastki” mogli cieszyć się goście. Z tą różnicą, że Frączczak prezent w postaci ręki Stjepanovicia wykorzystał. Do szatni zespoły schodziły z wynikiem 1:1, chociaż zaraz przed przerwą dublet mógł jeszcze skompletować Celeban (ładnie wykończył akcję Śląska, ale sędzia odgwizdał spalonego).

W drugiej połowie pod bramkami Słowika i Kamenara działo się niewiele. Oba zespoły kreowały sobie sytuacje, ale nie miał ich kto wykończyć. Śląsk przeprowadził ładną akcję środkiem – piłkę wymieniali między sobą Morioka, Kokoszka i Biliński, ale ten ostatni oddał za lekki strzał, z którym poradził sobie bramkarz Portowców. W 57. minucie kontuzji doznał Augusto i został zniesiony z murawy. Na trybunach niewielka, ale przez cały mecz wspierająca głośnym i dobrze zorganizowanym dopingiem grupa kibiców domagała się kolejnego gola i drugiego zwycięstwa Śląska u siebie, ale nie przekładało się to na grę wrocławian na boisku. Na szczęście również piłkarze ze Szczecina mieli problemy z celnością – prosto w Kamenara uderzali Murawski i Gyursco, nieco groźniej zrobiło się po uderzeniu Rapy z ostrego kąta. Śląsk dalej próbował wrzutek, ale nic z nich nie wynikało. Bohaterem w doliczonym czasie gry znowu mógł zostać Piotr Celeban - do oddania strzału zabrakło centymetrów.

Śląsk Wrocław - Pogoń Szczecin 1:1 (1:1)
Celeban 13' - Frączczak 42'

Śląsk Wrocław:(stroje: zielone) Kamenar - Dankowski, Celeban, Dwali, Augusto (Zieliński 58) - Stjepanović, Kokoszka - Engels (Riera 71), Alvarinho, Morioka - Biliński (Grajciar 79) Trener: Mariusz Rumak
Pogoń Szczecin:(stroje: białe) Słowik - Rapa, Rudol, Lewandowski, Nunes - Murawski, Matras, Drygas, Akahoshi (Zwoliński 46), Gyurcso - Frączczak Trener: Kazimierz Moskal

Śląsk Wrocław: Pawełek, Zieliński, Madej, Riera, Mervo, Roman, Grajciar
Pogoń Szczecin: Kudła, Kort, Listkowski, Matynia, Obst, Piotrkowski, Zwoliński